Ruska kampanja političkog utjecaja trese Europu, budući da su najviši dužnosnici upozorili Moskvu da je platila članove Europskog parlamenta da se umiješaju u predstojeće izbore za EU.
“Ovo potvrđuje ono što smo sumnjali: Kremlj koristi sumnjive medije koji se samo pretvaraju da su mediji i koristi novac za kupnju prikrivenog utjecaja”, rekla je potpredsjednica Europske komisije Věra Jourová za Brussels Playbook, nazvavši otkrića “vrlo zabrinjavajućima”.
Skandal je izbio kada je češka vlada u srijedu sankcionirala news stranicu pod nazivom Voice of Europe, za koju je Prag rekao da je dio proruske operacije utjecaja. Informativna web stranica sa sjedištem u Pragu koju podupiru dva proruska biznismena potajno je plaćala ekstremno desničarskim političarima u europskim zemljama, uključujući Njemačku i Francusku, da okrenu javno mnijenje protiv podrške Ukrajini, otkrila je istraga koju je vodila češka vlada.
Premijer Petr Fiala rekao je u srijedu da su Voice of Europe i dva prokremaljska ukrajinska političara koji ga podržavaju – Viktor Medvedčuk, osobni prijatelj Vladimira Putina, i Artem Marčevski – stavljeni na nacionalni popis sankcija koji će ga naći nemoguće da stranica nastavi raditi iz Češke.
“Uspjeli smo otkriti aktivnosti mreže utjecaja koju financira Rusija u Češkoj”, rekao je Fiala na konferenciji za medije dodavši da je njezin cilj bio utjecati na politiku u europskim zemljama.
Belgijski premijer Alexander De Croo rekao je u četvrtak da se Rusija obratila članovima Europskog parlamenta (MEP) i “platila im da promoviraju rusku propagandu.”
Nova ruska kampanja utjecaja dolazi s manje od tri mjeseca prije izbora za Europski parlament koji će se održati od 6. do 9. lipnja. To odražava zabrinutost zbog korupcije i stranog uplitanja koje je u prvi plan iznio korupcijski skandal Qatargate koji je potresao Europski parlament prije manje od dvije godine.
“Ne možemo si priuštiti da budemo korak iza Putina i njegove propagandne vojske na šahovskoj ploči… Moramo stalno imati na umu da će on koristiti dezinformacije i strano uplitanje kao oružje za podjelu Europe”, rekla je Jourová.
U sve upleten Medvedčuk
Skandal utjecaja vrtio se oko web stranice Voice of Europe. Češko ministarstvo vanjskih poslova sankcioniralo je ukrajinskog oligarha Viktora Medvedčuka, saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, kao i sam Voice of Europe i osobu po imenu Artem Pavlovič Marčevski za koje se pretpostavlja da su bili uključeni u operaciju, piše Politico.
Medvedčuk je vodio “operaciju ruskog utjecaja” iz Rusije na češkom teritoriju koristeći Voice of Europe, rekle su vlasti u izjavi. Medvedčuk je, inače, završio u hrvatskim medijima krajem 2022. godine, kada su agenti FBI-ja u strogoj tajnosti upali na njegovu luksuznu jahtu na vezu u Trogiru. Medvedčuk je ubrzo nestao pa je onda uhićen u Ukrajini. Na koncu je razmijenjen za veći broj ratnih zarobljenika te sada živi u Rusiji.
“Ova odluka je u sigurnosnom interesu Češke Republike, kao i doprinos zaštiti demokratske prirode predstojećih izbora za Europski parlament”, priopćilo je češko ministarstvo vanjskih poslova.
Poljske sigurnosne službe priopćile su u četvrtak da su izvršile pretrese u sklopu prekogranične istrage u Varšavi i Tychyju u zapadnoj Poljskoj, izvijestio je Reuters. Lokalni mediji prenijeli su izjavu sigurnosnih službi u kojoj se navodi da su vlasti zaplijenile 48.500 eura i 36.000 dolara. Web stranica Poljske agencije za unutarnju sigurnost ne radi od četvrtka navečer.
Na YouTube kanalu Voice of Europe pojavljuju se zastupnici EP-a, od kojih mnogi pripadaju krajnje desnim, euroskeptičnim strankama, koji se okupljaju kako bi osudili Zeleni plan, predvidjeli neizbježni kolaps Unije ili napali Ukrajinu. Ne postoji naznaka da su oni koji se pojavljuju na mreži primali gotovinu.
Web stranica vuče korijene iz Nizozemske, objavio je nizozemski dnevnik NRC. Poduzetnik povezan s tom stranicom u to je vrijeme “surađivao” s krajnje desničarskim čelnikom Thierryjem Baudetom 2016. godine “kako bi proveo ukrajinski referendum”, napisao je list, referirajući se na neobvezujuće glasovanje u kojem su se nizozemski glasači usprotivili sporazumu o političkom pridruživanju između Ukrajine i EU.
Web stranica Voice of Europe bila je nedostupna u četvrtak, a njihov račun na X nije objavljivao objave od srijede. “Samo je gorka šala nazvati ovu operaciju ruskog uplitanja ‘Glasom Europe’, ali jasno pokazuje razinu prezira koju Putin ima prema našim demokracijama”, rekla je Jourová.
Tko je mogao uzeti novac?
Tvrdnja da su zastupnici u Europskom parlamentu plaćeni da govore u korist Kremlja potaknula je pitanja o tome tko je mogao uzeti novac. Iako europski političari za koje se vjeruje da su bili na platnoj listi nisu imenovani, češke novine Deník citirale su obavještajne izvore koji kažu da su među primateljima bili političari iz Njemačke, Francuske, Poljske, Belgije, Nizozemske i Mađarske.
Glasnogovornik predsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole rekao je u izjavi: “Predsjednica je svjesna optužbi koje se iznose i istražuje konkretne optužbe.”
Zastupnik talijanske Europske pučke stranke Matteo Gazzini, koji je dao intervju za Voice of Europe i sudjelovao u panel debati zajedno s ostalim zastupnicima u Europskom parlamentu, zanijekao je da su mu nudili ili da je uzeo novac. “Naravno da ne, kakvo je ovo pitanje? Nasmijava me kad me pitate jesam li dobio novac iz Rusije… jer dolazim iz vrlo dobrostojeće obitelji”, rekao je i dodao da je on poljoprivredni poduzetnik i poduzetnik koji je u politici samo kako bi služio svojoj zemlji .
Upitan o komentarima na panelu Voice of Europe u kojem je rekao da Europi cilj ne bi trebao biti poraziti Rusiju, već se umjesto toga usredotočiti na pronalaženje puta ka miru u Ukrajini, Gazzini je rekao da osuđuje invaziju i da bi ruske trupe trebale napustiti Ukrajinu . “U isto vrijeme, Europa ne bi trebala pomoći u eskalaciji situacije”, rekao je.
Zamjerio je i Europskom parlamentu što je pustio Voice of Europe u instituciju, gdje su mu se, kaže, prvi obratili. “Ako su oni tako velika prijetnja, zašto je Europski parlament pustio te novinare unutra? Zašto ih nisu provjerili?”, upitao je.
Njegov kolega iz EPP-a Dennis Radtke iz Njemačke rekao je da se o Gazzinijevom članstvu u političkoj skupini “mora razgovarati”. Gazzini se pridružio EPP-u ove godine iz ekstremno desne skupine Identity & Democracy, nakon što je napustio stranku Liga kako bi se pridružio Forza Italia.
“To naglašava moj skepticizam prema bivšim pripadnicima Lege i ID-a. Tko god je uvučen u ovu rusku mrežu moramo se suočiti s posljedicama… Moramo braniti našu demokraciju i integritet naše političke institucije”, napisao je Radtke u poruci.
Visoki dužnosnik skupine EPP rekao je: “EPP jasno i čvrsto stoji na strani Ukrajine. Godinama se borimo protiv Putinove propagande i dezinformacija i nastavit ćemo to činiti.” Klub S&D pridružio se ostalima pozivajući na hitnu raspravu.
Komentari