Bivši američki predsjednik Jimmy Carter, koji se morao nositi s lošim stanjem u gospodarstvu i talačkom krizom i koji je bio cijenjen zbog svojeg rada nakon što je napustio Bijelu kuću, bio je čovjek kojemu su poštenje i dobrota bili važniji od politike, istaknuto je u četvrtak na njegovu državnom ispraćaju u Washingtonu.
Stotine ožalošćenih ljudi, uključujući petoricu američkih predsjednika, sadašnjih i bivših, okupile su se na državnom ispraćaju u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu.
Carterov lijes prekriven američkom zastavom unijela je vojna počasna straža nakon što je u Kapitolu bio izložen dva dana.
“Prijateljstvo Jimmyja Cartera, i njegov život, naučili su me da je snaga karaktera više od titule ili moći koju imamo. To je snaga da se razumije da se sve ljude treba tretirati s dostojanstvom, poštovanjem i da svi zaslužuju jednaku priliku”, rekao je predsjednik Joe Biden u oproštajnom govoru.
Biden je rekao je da je Carter bitno promijenio stvari i da je pružio primjer uzornog angažmana nakon završetka predsjedničkog mandata.
Predsjednik na odlasku rekao je da je Carterov život “priča o čovjeku koji nikad nije dopustio da ga politička plima odvrati od njegove misije da služi i oblikuje svijet”.
“Čovjek je imao karakter. Pokazao nam je kako karakter i vjera počinju od nas samih, a zatim teku prema drugima“, rekao je Biden.
Državnom ispraćaju prisustvovali su novoizabrani predsjednik Donald Trump i bivši predsjednici Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton.
Nazočni su bili i kanadski premijer Justin Trudeau, izabrani potpredsjednik J.D. Vance i Bidenov sin Hunter, kao i bivši potpredsjednici Al Gore i Mike Pence, Trumpov potpredsjednik iz prvog mandata.
Sa suprugom Karen sjedio je u prvim redovima, a ona se, za razliku od ostalih, odbila rukovati s Donaldom Trumpom.
U trenutku kad se Trump sa suprugom Melanijom približio ostalim uzvanicima kako bi se s njima rukovao ona je ostala sjediti te u potpunosti ignorirala bračni par Trump. No njezin suprug je pozdravio Trumpa.
Nije se rukovala ni s Melanijom, s kojom je radila dok su njihovi muževi bili na dužnosti tijekom Trumpova prvog mandata.
BREAKING: Mike Pence’s wife, Karen Pence, REFUSES to greet Trump at President Carter’s funeral.
Given that Trump unleashed a mob that tried to kill her husband, this makes total sense. pic.twitter.com/XdPJisNVl8
— Trump’s Lies (Commentary) (@MAGALieTracker) January 9, 2025
Trumpovi i Penceovi posvađali su se nakon napada na Kapitol 6. siječnja 2021. godine. U pokušaju da ostane na položaju Trump je vršio pritisak na na Pencea da blokira potvrdu rezultata predsjedničkih izbora u Kongresu, što on nije želio, Pence i njegova obitelj jedva su uspjeli pobjeći pred podivljalom hordom koja ih označila kao metu te su skandirali “objesite Mikea Pencea”.
Veliki politčar i humanitarac
Carter, koji je bio predsjednik od 1977. do 1981., umro je 29. prosinca 2024. u dobi od 100 godina.
Carter je u Bijelu kuću izabran 1976. pobijedivši Geralda Forda, nakon Nixonovog skandala Watergate.
Bivši politički suparnici izgradili su trajno prijateljstvo, a Carter je održao oproštajni govor na Fordovu pogrebu. Ford je umro 26. prosinca 2006. u dobi od 93 godine.
Deseci tisuća Amerikanaca u zadnja su dva dana odali posljednju počast Jimmyju Carteru u rotondi američkog Kapitola.
Neki su istaknuli da su se divili pokojnom južnjačkom baptistu, koji je imao ključnu ulogu sklapanju mirovnog sporazuma između Egipta i Izraela 1979., kao blagom čovjeku, a ne borbenom aktivistu. Godine 2002. dodijeljena mu je Nobelova nagrada za mir za desetljeća njegovih napora u promicanju ljudskih prava, rješavanju međunarodnih sukoba i zalaganju za mir u cijelom svijetu.
POČELA ŠESTODNEVNA CEREMONIJA SAD odaje počast Jimmyju Carteru, 9. siječnja Dan žalosti
“Jako smo se udaljili od onoga što je Jimmy Carter bio kao osoba i to je na neki način tužno”, rekla je 67-godišnja Dorian DeHaan, koja je doputovala iz 400 kilometara udaljenog Sugar Loafa u New Yorku.
“Nadam se da će to podsjetiti ljude na ono čemu se moramo vratiti – da nije riječ o moći, nego o ljudima”, rekla je.
“Ovo je kraj jedne ere i mislim da smo na neki način izgubili tu stvarnu vjeru u humanost, u našeg predsjednika“, dodala je.
Nakon državnog ispraćaja, Carterovo tijelo bit će vraćeno u njegov rodni Plains gdje je živio nakon što je napustio Bijelu kuću i gdje mu je bila baza za njegov diplomatski i humanitarni rad uključujući Habitat for Humanity, neprofitnu kršćansku organizaciju koja gradi pristupačne stanove za siromašne.
Carter je živio dulje od bilo kojeg drugog američkog predsjednika, a gotovo dvije godine prije smrti proveo je u hospiciju. Posljednji put u javnosti se pojavio na pogrebu supruge Rosalynn u studenom 2023. Bio je u invalidskim kolicima i izgledao je jako slabo.
DAN ŽALOSTI Ispraćaj Cartera uz državne počasti 9. siječnja u Washingtonu
Komentari