VELIKI ČOVJEK Ispraćen Jimmy Carter, predsjednik kojem su poštenje i dobrota bili važniji od politike

Autor:

epa11815323 US President Joe Biden (C) touches the flag-draped casket of former US President Jimmy Carter before delivering remarks during Carter's State Funeral services at the National Cathedral in Washington, DC, USA, 09 January 2025. Carter, the 39th US president, died at age 100 in his hometown of Plains, Georgia, on 29 December 2024.  EPA/HAIYUN JIANG/ POOL

HINA/EPA/HAIYUN JIANG/POOL

Bivši američki predsjednik Jimmy Carter, koji se morao nositi s lošim stanjem u gospodarstvu i talačkom krizom i koji je bio cijenjen zbog svojeg rada nakon što je napustio Bijelu kuću, bio je čovjek kojemu su poštenje i dobrota bili važniji od politike, istaknuto je u četvrtak na njegovu državnom ispraćaju u Washingtonu.

Stotine ožalošćenih ljudi, uključujući petoricu američkih predsjednika, sadašnjih i bivših, okupile su se na državnom ispraćaju u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu.

Carterov lijes prekriven američkom zastavom unijela je vojna počasna straža nakon što je u Kapitolu bio izložen dva dana.

“Prijateljstvo Jimmyja Cartera, i njegov život, naučili su me da je snaga karaktera više od titule ili moći koju imamo. To je snaga da se razumije da se sve ljude treba tretirati s dostojanstvom, poštovanjem i da svi zaslužuju jednaku priliku”, rekao je predsjednik Joe Biden u oproštajnom govoru.

Biden je rekao je da je Carter bitno promijenio stvari i da je pružio primjer uzornog angažmana nakon završetka predsjedničkog mandata.

Predsjednik na odlasku rekao je da je Carterov život “priča o čovjeku koji nikad nije dopustio da ga politička plima odvrati od njegove misije da služi i oblikuje svijet”.

“Čovjek je imao karakter. Pokazao nam je kako karakter i vjera počinju od nas samih, a zatim teku prema drugima“, rekao je Biden.

Državnom ispraćaju prisustvovali su novoizabrani predsjednik Donald Trump i bivši predsjednici Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton.

Nazočni su bili i kanadski premijer Justin Trudeau, izabrani potpredsjednik J.D. Vance i Bidenov sin Hunter, kao i bivši potpredsjednici Al Gore i Mike Pence, Trumpov potpredsjednik iz prvog mandata.

Sa suprugom Karen sjedio je u prvim redovima, a ona se, za razliku od ostalih, odbila rukovati s Donaldom Trumpom.

U trenutku kad se Trump sa suprugom Melanijom približio ostalim uzvanicima kako bi se s njima rukovao ona je ostala sjediti te u potpunosti ignorirala bračni par Trump. No njezin suprug je pozdravio Trumpa.

Nije se rukovala ni s Melanijom, s kojom je radila dok su njihovi muževi bili na dužnosti tijekom Trumpova prvog mandata.

Trumpovi i Penceovi posvađali su se nakon napada na Kapitol 6. siječnja 2021. godine. U pokušaju da ostane na položaju Trump je vršio pritisak na na Pencea da blokira potvrdu rezultata predsjedničkih izbora u Kongresu, što on nije želio, Pence i njegova obitelj jedva su uspjeli pobjeći pred podivljalom hordom koja ih označila kao metu te su skandirali “objesite Mikea Pencea”.

Veliki politčar i humanitarac

Carter, koji je bio predsjednik od 1977. do 1981., umro je 29. prosinca 2024. u dobi od 100 godina.

Carter je u Bijelu kuću izabran 1976. pobijedivši Geralda Forda, nakon Nixonovog skandala Watergate.

Bivši politički suparnici izgradili su trajno prijateljstvo, a Carter je održao oproštajni govor na Fordovu pogrebu. Ford je umro 26. prosinca 2006. u dobi od 93 godine.

Deseci tisuća Amerikanaca u zadnja su dva dana odali posljednju počast Jimmyju Carteru u rotondi američkog Kapitola.

Neki su istaknuli da su se divili pokojnom južnjačkom baptistu, koji je imao ključnu ulogu sklapanju mirovnog sporazuma između Egipta i Izraela 1979., kao blagom čovjeku, a ne borbenom aktivistu. Godine 2002. dodijeljena mu je Nobelova nagrada za mir za desetljeća njegovih napora u promicanju ljudskih prava, rješavanju međunarodnih sukoba i zalaganju za mir u cijelom svijetu.

POČELA ŠESTODNEVNA CEREMONIJA SAD odaje počast Jimmyju Carteru, 9. siječnja Dan žalosti

“Jako smo se udaljili od onoga što je Jimmy Carter bio kao osoba i to je na neki način tužno”, rekla je 67-godišnja Dorian DeHaan, koja je doputovala iz 400 kilometara udaljenog Sugar Loafa u New Yorku.

“Nadam se da će to podsjetiti ljude na ono čemu se moramo vratiti – da nije riječ o moći, nego o ljudima”, rekla je.

“Ovo je kraj jedne ere i mislim da smo na neki način izgubili tu stvarnu vjeru u humanost, u našeg predsjednika“, dodala je.

Nakon državnog ispraćaja, Carterovo tijelo bit će vraćeno u njegov rodni Plains gdje je živio nakon što je napustio Bijelu kuću i gdje mu je bila baza za njegov diplomatski i humanitarni rad uključujući Habitat for Humanity, neprofitnu kršćansku organizaciju koja gradi pristupačne stanove za siromašne.

Carter je živio dulje od bilo kojeg drugog američkog predsjednika, a gotovo dvije godine prije smrti proveo je u hospiciju. Posljednji put u javnosti se pojavio na pogrebu supruge Rosalynn u studenom 2023. Bio je u invalidskim kolicima i izgledao je jako slabo.

DAN ŽALOSTI Ispraćaj Cartera uz državne počasti 9. siječnja u Washingtonu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.