VELIKA VOJNA NABAVA Trošit će se milijarde, evo što sve Hrvatska kupuje

Autor:

30.05.2024, Zagreb - Obiljezavanje Dana drzavnosti na Jarunu uz pokazne vjezbe Hrvatske vojske i policije. Prelet vojnih aviona Rafale Photo: Luka Batelic/PIXSELL

Luka Batelic/PIXSELL

Za nešto manje od godinu dana borbena eskadrila bit će kompletirana na ukupno 12 borbenih zrakoplova.

Kako je Večernji već pisao, prema planovima koji još uvijek nisu objavljeni, jer se dorađuju, (DPR – Dugoročni plan razvoja OSRH), već 2028. HV bi trebala biti “neprepoznatljiva”, ali u pozitivnom smislu.

Do 2026. u pogonima slavonskobrodskog Đure Đakovića, uz suradnju s englesko-američkom tvrtkom Bae Systems, biti će obnovljeno i modernizirano svih 62 oklopnih borbenih vozila Bradley M2A2 ODS. To će biti dovoljno za prvu ruku, a u vojnim krugovima smatraju da Hrvatskoj treba još stotinjak takvih Bradlya. MORH u ovoj godini naručuje proizvodnju 30 novih Patrija, koje će po finskoj licenci izgledno proizvesti također Đuro Đaković. Time će se ukupan broj Patrija u HV-u približiti brojci od 200 vozila.

U planu je i pojačavanje postrojbi sa samohodnim artiljerijskim oružjem, pored postojećih 14 njemačkih Panzer Haubica PzH 2000, kalibra 155 mm, planira se nabavka dodatnih. No, pored toga, osim samohodne artiljerije na gusjenicama, vojni stručnjaci smatraju da će Hrvatska nabaviti i mobilnu artiljeriju na kotačima, a tu dolaze u obzir švedski Archer 155 mm, ili francuski Caesar 155 mm.

Ono što kopnenoj vojsci treba jesu i nova raketna artiljerija koja će zamijeniti sadašnje višecijevne raketne bacače kalibra 122 i 128 mm, koje su uglavnom istočne proizvodnje ili proizvedene u SFRJ.

Riječ je naravno o M142 Himars, višecijevnom raketnom bacaču na kotačima, koje može ispaljivati nekoliko vrsta raketa dometa od 70 pa do 300 kilometara. Istodobno bi se realizirala i nabavka istog sustava s dvostruko većim paljbenim kapacitetom, smještenom na gusjeničaru, M270 MLRS. Nabavka takvog oružja znatno će uvećati vatrenu moć hrvatske kopnene vojske i predstavljat će jako sredstvo odvraćanja.

Uz ovu opremu treba nabaviti i relevantnu PZO zaštitu za ove postrojbe, najbolje u kombinaciji protuavionskog topa i spregnutih protuavionskih raketa kraćeg dometa. Za te svrhe bila bi primjerena nabavka npr. njemačkog vozila Skyranger 30, kojeg proizvodi Rheinmetall Air Defence AG. To se vozilo u oba kalibra, 30 i 35 mm, pokazalo izuzetno uspješno u Ukrajini prilikom obaranja svih vrsta letjelica i dronova, te krstarećih projektila. U dugoročni plan nabavke če biti zacrtana i nabavka vjerojatno novih tenkova. Postoje tri mogućnosti – njemački Leopard A7+ ili čak ‘osmica’, koju nabavlja primjerice Mađarska, zatim američki Abrams, te francuski Leclerc. Računa se da bi Hrvatskoj za prvu ruku trebalo barem 50-ak do 60-ak tenkova.

U svakom slučaju, budu li realizirane ovakve nabavke u kopnenoj vojsci, jasno je da će se trebati ići i na formiranje dodatne, treće gardijske brigade. Pri tome je manje bitno hoće li ona biti na kotačima ili gusjenicama. I time bi onda kopnena vojska bila zaokružena, s velikom vojnom moći i tehnološki najmodernijim topničkim i raketnim te PZO sustavima.

Više pročitajte OVDJE.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Udo Nesalomljivi

prije 2 mjeseca

još malo i postat ćemo velesila 😄😜