Žene koje se pridržavaju mediteranske prehrane žive značajno dulje od onih koje ne paze što jedu, pokazalo je novo istraživanje koje je 25 godina pratilo prehrambene navike 25.000 žena, a objavljeno je u časopisu JAMA Network Open.
“Dokazali smo da mediteranski način prehrane može smanjiti rizik od prerane smrti za oko jednu četvrtinu”, rekla je autorica studije dr. Samia Mora, kardiologinja u Brigham and Women’s Hospital i profesorica medicine na Harvard Medical School u Bostonu za CNN.
“Žene koje su se pridržavale mediteranske prehrane jele su više mahunarki, više povrća, više voća, manje mesa i manje prerađenog mesa. Rezultati su u potpunosti u skladu s mnogim drugim studijama o ovoj vrsti prehrane”, dodao je dr. David Katz, specijalist za preventivnu medicinu.
Podaci ispitanica (analiza krvi, biomarkeri) su prikupljani od 1993. do 1996. pa ponovno između 2018. i 2023. godine te uspoređeni.
Pokazalo se da je pridržavanje mediteranske prehrane smanjilo rizik od rane smrti za 23%, rizik od smrti uzrokovane rakom za 17% i smrti od kardiovaskularnih bolesti za 20%, stoji u zaključku studije.
Zašto je mediteranska prehrana važna za žene?
Smanjuje rizik od raka dojke, demencije, depresije, dijabetesa, visokog kolesterola i gubitka pamćenja. Također, jača kosti što je bitno u prevenciji osteoporoze, čuva zdravlje srca i krvnih žila te potiče zdravo mršavljenje.
Iako sve to znamo, premalo se pažnje posvećuje načinima na koje mediteranska prehrana utječe na žene, što je pogrešno jer žene iste kao muškarci.
Ženski mozak radi drugačije na molekularnoj razini od muškog mozga. Veličina ženskog i muškog srca nije ista, a žene imaju i potpuno drugačije simptome srčanog udara od muškaraca.
Žene drugačije metaboliziraju alkohol i lijekove od muškaraca. A period od menarhe do menopauze te menopauza i postmenopauza donose sa sobom cijeli niz zdravstvenih rizika specifičnih za žene. zato je bitno proučiti utjecaj mediteranske prehrane na žene te podići svjesnost o važnosti zdrave hrane i zdravog načina života.
Komentari