Profesija primalja mogla bi se uskoro naći u ozbiljnoj krizi.
Naime, za 10 godina čak 900 primalja odlazi u mirovinu, dok preddiplomski studiji postoje jedino u Rijeci i Splitu, a svake godine upisuje se samo 15 studenata, što znači da će za 10 godina iz tih studija izaći svega 300 primalja, izvještava HRT. Zbog toga se hitno traži povećanje kvota za upis na fakultetima.
Miranda Gudelj, primalja iz Splita, u svojim rukama držala je tisuće beba koje su ugledale svijet. “Sudjelujemo u svemu, od lijepih do ružnih trenutaka, tu smo za njih. Jedna sigurnost na našem licu, osmijeh, to im daje snagu i tako uspostavimo kontakt”, ističe Miranda Gudelj.
‘Primalje sada imaju veće znanje i ovlasti nego prije’
Karla Markulin, primalja sa splitske Klinike za ženske bolesti i porode, dodaje: “Odluka je došla nenadano kao neki poziv i nije mi žao. Koliko god zna biti teško, ovo je baš lijep posao.” Primalje su neophodne u timovima jer nose veliki teret i ključan su dio svakog tima.
“U zadnjih 15 godina postoji restrukturiranje u odnosu liječnika i primalja. Primalje sada imaju veće znanje i ovlasti nego prije, što je pozitivan iskorak koji će donijeti poboljšanje u porodu i materinstvu”, objašnjava prof. dr. sc. Damir Roje s Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split.
Najviše se rađa u splitskoj bolnici
Najveći broj poroda u Hrvatskoj bilježi splitsko rodilište, čak 4000 beba godišnje. Trenutno se uspješno snalaze, ali dolazak novih kadrova bio bi vrlo značajan.
“Natječaji se odmah otvaraju za primalje koje diplomiraju. Mi ih poznajemo jer smo im bili mentori tijekom studiranja i znamo koga primamo”, kaže za HRT Jelena Jerković, glavna sestra Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split.
“Prošli mjesec imali smo oko 400 poroda, među kojima je bilo i blizanačkih trudnoća, pa čak i trojki. Radimo u timu, u smjeni, četiri primalje. Već smo kao obitelj, tu smo i po 12 sati”, ističe glavna primalja Matijana Mardešić.
Beba prvi kontakt sa svijetom ima preko primalje
Na nedavnom prvom simpoziju primalja u Splitu, mnogi su istaknuli potrebu za hitnim povećanjem kvota za upis na fakultetima. “Krucijalni problem je nedostatak adekvatnog obrazovanja. Jedini studiji su u Splitu i Rijeci. Proveli smo analizu i kroz 10 godina odlazi 900 primalja, dok će iz dva fakulteta izaći tek 300”, kaže za HRT predsjednica Hrvatske komore primalja Biserka Matok Glavaš.
Njihova nježnost i stručnost predstavljaju prvi kontakt bebe sa svijetom.
Komentari