Objavljeno u Nacionalu br. 1016, 12. listopad 2017.
Vodeći njemački mediji u Hrvatskoj istražuju zašto njemačka policija sumnja da su svaku petu pljačku u Njemačkoj tijekom prošle godine počinili članovi kriminalnog klana koji žive u luksuznim vilama u Sesvetama i Bjelovaru
Svaku petu pljačku u Njemačkoj tijekom 2016. počinili su članovi velikog romskog klana koji većinom žive u Sesvetama i Bjelovaru. Taj podatak iznijela je njemačka policija u svibnju ove godine u Münchenu, kada je objavljeno da je hrvatska policija na temelju njihova zahtjeva i prikupljenih dokaza uhitila vođe klana Radu i Jovanku Vranješ, koji su živjeli u Sesvetama. Osim uhićenja, hrvatska policija je u nizu racija zaplijenila veliku količinu nakita i novca čija se vrijednost procjenjuje na nekoliko stotina tisuća eura. Rade i Jovanka Vranješ u međuvremenu su izručeni njemačkom pravosuđu, a dokazni materijal predan je njemačkoj policiji u primopredaji koja je ovoga ljeta održana na Županijskom sudu u Zagrebu. I dok zajednička istraga njemačke i hrvatske policije još uvijek traje, velika većina ovoga klana i dalje je na slobodi i živi u Sesvetama i Bjelovaru.
Priča o klanu koji je, po nekim procjenama, u Njemačkoj izveo više od 3000 provala, u Hrvatskoj je prošla gotovo nezapaženo, dok je u njemačkim medijima u posljednjih nekoliko mjeseci jedna od najaktualnijih tema. To potvrđuje i dolazak novinarskih ekipa nekoliko uglednih njemačkih medijskih kuća u Hrvatsku, među kojima su i novinari Der Spiegela i Spiegel TV-a. Oni su proteklog tjedna u Zagrebu, Sesvetama i Bjelovaru razgovarali s osobama za koje se sumnja da su članovi te kriminalne organizacije, a stupili su u kontakt i s osobama iz hrvatske policije koje su direktno uključene u istragu.
Gotovo nevjerojatno zvuči da taj romski klan čini nekoliko stotina osoba koje su izvrsno organizirane te su hijerarhijski posložene tako da se u svakom trenutku zna svačiji zadatak. Razmjeri njihovih zločina vjerojatno nikada ne bi bili poznati da u siječnju 2016. godine jedan stanovnik njemačkog grada Lehela nije zatekao dvije djevojke prilikom provale u stan. Iako su dale lažne osobne podatke, skrivajući istovremeno ispod odjeće provalnički alat, prema otiscima prstiju povezane su s Vranješovim klanom odgovornim za provale kojima se šteta broji u milijunima. Plijen su slale u Hrvatsku, a osim novca i nakita kralo se numizmatiku, umjetnine, dijamante i ljekovito kamenje. Nakon što su djevojke uhićene, njemačka policija polako je postajala svjesna veličine zločinačke organizacije i brojnih pljački koje je počinila. Ubrzo su putem Eurojusta, organizacije Europske unije za pravosudnu suradnju, u Hrvatsku poslali zahtjev za uhićenjem i pretresom kuća na području Zagreba i Sesveta. Nakon što je hrvatski sud taj zahtjev odobrio, hrvatska policija krenula je u akciju u kojoj su uhićeni Rade i Jovanka Vranješ, koji su prvo prebačeni u Remetinec, a zatim izručeni Njemačkoj gdje su još uvijek u pritvoru. Rade Vranješ (47), trgovac rođen u talijanskoj Pontidi, i njegova žena Jovanka (49) iz Bjelovara, još uvijek odbacuju sve optužbe i tvrde da nikada nisu bili u gradovima u kojima se kralo. Voditelj Odjela za borbu protiv međunarodnih provalničkih bandi Reinhold Bergmann rekao je da su, osim Vranješovih, do sada uhitili 20 provalnica, ali i da još uvijek tragaju za ostalim vođama bandi. Značajan problem i njemačkoj i hrvatskoj policiji predstavlja velika lojalnost članova klana, koji bi radije završili zatvoru, nego da izdaju drugog člana. Kako je novinarima Nacionala i Der Spiegela objašnjeno u hrvatskoj policiji, takva lojalnost rezultat je straha od urušavanja čitavog klana, što bi ugrozilo opstanak niza obitelji koje svoj raskošni stil života financiraju iz tih pljački. Zato članovi tako dobro organiziranih organizacija radije pristanu na nekoliko godina zatvora, nego da ugroze životni stil svojih obitelji.
Veliku kriminalnu organizaciju po navodima njemačke policije čini nekoliko stotina osoba, a po nekim procjenama oni su zaslužni za više od 3000 provala u Njemačkoj
A da romske obitelji koje se sumnjiči da su članovi kriminalnog klana doista raskošno žive, potvrđuju i njihove kuće i ispred parkirani automobili. Fotografije njihovih vila koje je fotograf Nacionala snimio u Sesvetama, pokazuju samo dio tog životnog stila. Novinar Nacionala sudjelovao je u razgovoru s nekoliko članova tih obitelji i oni su svi oštro demantirali bilo kakvo sudjelovanje u pljačkama, ali nisu dali uvjerljiv odgovor na pitanje čime su financirali gradnju luksuznih vila i kupnju skupocjenih automobila, uglavnom Mercedesa koji vrijede i više od 100 tisuća eura. Većinom tvrde da su novac stekli trgovinom automobilima, dok je jedan ispitanik tvrdio da je novac zaradio kao kuhar u restoranima po Europi. No i njihovi susjedi tvrde da im je sumnjivo otkud im novac za takav luksuz jer, kako tvrde, većina njih uglavnom je doma i ne radi ništa. Zato ni susjedi Rade i Jovanke Vranješ nisu bili iznenađeni njihovim uhićenjem. “Iako su bili vrlo ljubazni i pristojni susjedi, nikada nam nije bilo jasno otkud im novac za njihovu kuću jer smo vidjeli da su stalno doma i ništa ne rade. Kupili su nedovršenu kuću od susjeda koji nije imao novca da je završi. Brzo je kuća dobila formu, fasadu, uređeno dvorište… Stepenice na ulazu su od mramora, a velika nakinđurena ograda niknula je čim je kuća završena”, tvrdi jedna od njihovih susjeda, a njena priča gotovo je identična pričama susjeda ostalih obitelji. Kuća u kojoj su živjeli Rade i Jovanka Vranješ još uvijek je prazna i u njoj nitko ne živi, ali u drugim dvjema vilama u Sesvetama koje smo posjetili s njemačkim novinarima, žive obitelji njihovih sinova. Pogotovo je impozantna vila u Fruškogorskoj ulici u kojoj smo zatekli jednu od Vranješovih brojnih unuka, koja nam je rekla da je kuću sagradio njezin otac novcem od prodaje automobila. Iako je i ta unuka na popisu osoba koje njemačka policija sumnjiči za sudjelovanje u provalama, ona tvrdi da nikada nije bila u Njemačkoj i da ne zna odakle njemačkoj policiji njezina fotografija.
S njezinim ocem nismo mogli razgovarati jer je on, kako nam je rekla, trenutno izvan Hrvatske. I dok je razgovor s jednom od Vranješovih unuka u Sesvetama prošao bez problema, članovi klana iz Bjelovara nisu bili toliko susretljivi prema novinarima. Iako kuća u Bjelovaru nije toliko raskošna kao one u Sesvetama, u dvorištu su bila dva skupocjena Mercedesa, jedan s njemačkim i jedan s hrvatskim tablicama. Jedan mlađi član obitelji prvo je deranjem i prijetnjama pokušao otjerati novinarsku ekipu, tvrdeći da nikada nije bio u Njemačkoj, ali je nekoliko minuta kasnije na upit otkud mu skupocjeni Mercedes, rekao da ga je nedavno kupio u Njemačkoj gdje su takvi automobili puno jeftiniji. Kada smo ga pitali čime se bavi da si može priuštiti takav automobil, rekao je da u Italiji trguje automobilima i prodaje krumpir. Nekoliko trenutaka kasnije pojavila se njegova majka koja je prvo psovkama ispratila novinare, a kada je primijetila da kamerman Spiegel TV-a iz automobila sve snima, počela ih je gađati rajčicama, pogodivši i snimateljevu kameru.
Policija je suočena s novom vrstom kriminala čiji su organizatori vrlo dobro organizirani i koriste činjenicu da je unutar Europske unije vrlo lako neometano prelaziti granice
Velike vile, skupocjeni automobili, pretjerana nervoza i raskošni životni stil samo su neke pojedinosti koje upućuju na zaključak da je njemačka policija vjerojatno u pravu kada te Rome sumnjiči da su odgovorni za niz pljački u Njemačkoj. Po riječima njemačkog kolege Romana Lehbergera, njemačka policija jako je zadovoljna suradnjom s hrvatskim kolegama, ali njemu, kao i ostalim njemačkim novinarima, nije jasno kako hrvatska policija nije ranije primijetila nesrazmjer u imovini i primanjima članova tog klana i zašto ranije nisu pokrenuli neku istragu. U razgovoru s predstavnicima hrvatske policije objašnjeno nam je da većina članova klana u Hrvatskoj nikada nije počinila kaznena djela i da zato i nisu mogli biti predmet istrage. Većinu njih sumnjiči se za kaznena djela u Njemačkoj i zato je hrvatska policija mogla reagirati tek na zahtjev njemačkih kolega preko Eurojusta. Manji dio članova te kriminalne organizacije otprije je poznat hrvatskoj policiji, ali i njima, kao i njemačkim kolegama, veliki problem predstavlja gotovo savršena organiziranost klana; kako kažu u policiji, oni uče na svojim greškama i gotovo nikada ne ponavljaju istu grešku dva puta. Osim toga, veliki su problemi i njihova mobilnost i česta promjena identiteta, za koje navode da su ključni razlozi što su tako dugo ostali ispod radara i hrvatske i njemačke policije.
Ulaskom u Europsku uniju praktički su izbrisane granice između država članica i članovi ovakvih kriminalnih skupina mogu gotovo neprimjetno prelaziti iz jedne u drugu državu članicu, a ovima je to uspijevalo i čestim promjenama imena, što se najbolje vidi iz primjera Rade Vranješa koji je također koristio i prezimena Jovanović i Spasić. Zbog tih čestih promjena policiji je gotovo nemoguće pratiti osumnjičene te otkriti tko se stvarno nalazi iza počinjenih provala. Za razliku od kriminalnih organizacija poput ove, čiji članovi još uvijek mirno žive u Sesvetama i Bjelovaru, policije država članica još uvijek se prilagođavaju novim uvjetima, ali suradnja je svakim danom sve bolja i europske policije putem Interpola, Europola i Eurojusta polako hvataju korak s kriminalcima koji su iskoristili pogodnosti “mekanih” granica. Kao primjer u hrvatskoj policiji navode i ovaj konkretan slučaj, kada su prilikom prve racije otkrili da je dio plijena iz Njemačke skriven u sefu u banci za koji nisu imali nalog. Budući da je hrvatska policija radila na temelju naloga koji je Županijski sud izdao na zahtjev njemačkog pravosuđa preko Eurojusta, ista se procedura morala poštovati i za novi nalog kako bi se moglo ući u taj sef. Među policajcima koji su radili na slučaju postojao je strah da bi netko mogao prije njih ući u sef kada se pročuje da su članovi klana meta policijskih racija, ali zbog brze reakcije i dobre suradnje hrvatskih i njemačkih kolega u roku od dvadesetak sati je nalog iz Njemačke, preko Eurojusta i Županijskog suda u Zagrebu stigao do policije, koja je u sefu pronašla nakit, Rolexe i određenu količinu novca.
Iz policije su potvrdili da se istraga koja je u nadležnosti njemačkih kolega nastavlja i da će im hrvatska policija i dalje pomagati u skladu s nalozima hrvatskih sudova i zahtjevima koji stignu putem Eurojusta, a po riječima njemačkih novinara, uskoro bi u Njemačkoj mogla početi i prva suđenja članovima klana, dok istovremeno njemačka policija prikuplja dokaze koji bi mogli dovesti do novih uhićenja u okolici Zagreba i Bjelovaru.
Komentari