Velibor Mačkić: “Vlada se svodi na upravljanje dojmom i kontinuirano kašnjenje”

Autor:

06.07.2022., Zagreb -  Ekonomski savjet Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovica odrzao sjednicu na temu Inflacija i politike ublazavanja inflatornih pritisaka. Nakon sjednice Savjetnik predsjednika Republike za ekonomiju Velibor Mackic, dao izjavu za medije.
   Photo: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Posebni savjetnik predsjednika Republike za ekonomiju Velimir Mačkić u subotu je za Hrvatski radio komentirao aktualne teme.

“Svjetska ekonomija je pokazala izuzetnu odgovornost unatoč pandemiji i ratu u Ukrajini. To je bitno za Hrvatsku jer nismo ekonomija koja ima endogeni kapacitet da sami nešto pokrenemo već u velikoj mjeri ovisimo o onome što se događa u našem okruženju”, rekao je Mačkić.

Dodao je da ako rat u Ukrajini potraje, dolazimo u situaciju da se troškovna strana inflacije probudi. “U tom slučaju, jedan od potencijalnih scenarija – imate monetarnu politiku koja će nastaviti biti restriktivna. To bi moglo u nekom kratkom roku značiti da će fiskalne politike biti ekspanzivne, u terminima pomoći stanovništvu i poduzećima. Ali kao što smo ranije vidjeli, to razdoblje biva kratko, politike se moraju spojiti i onda će fiskalna politika biti restriktivnija”, naglasio je u Intervjuu tjedna Hrvatskog radija.

Mačkić je istaknuo kako stopa inflacije ne odražava naše stvarno iskustvo s inflacijom. “Bilo bi bolje kada bi se inflacija gledala po dohodovnim razredima. Onda bi mogli vidjeti da stopa inflacije više odgovara iskustvu onih 10 posto najbogatijih u društvu. Svi mi ostali koji većinu našeg dohotka trošimo na hranu, bezalkoholna pića, režije i ostalo primjećujemo da te cijene rastu i naša kupovna moć je sve niža”, rekao je Mačkić i podsjetio da smo sličnu situaciju imali i prije godinu dana.

Naglasio je da se strah od gubitka vrijednosti novca u Hrvatskoj rješava tako da imamo natprosječnu zastupljenost vlasništva nad nekretninama. “Mi smo i prije rata u Ukrajini imali primjetan rast cijena, on je buknuo tijekom ljeta. Bilo je uvredljivo slušati članove Vlade. Nisu se hrvatski građani susreli s inflacijom od 1. siječnja, ona je naš suputnik duži period. To je galopirajuća inflacija preko 10 posto. I tada se znalo, kao što je sada potvrđeno, to je samo upravljanje dojmom. U konačnici što je Vlada mogla napraviti, osim stvarati dojam da se nešto može napraviti”, rekao je politički ekonomist.

Smatra da je Vlada propustila napraviti neke ključne stvari. “U Zakon o konverziji ste trebali unijeti odredbe “ako je nepošteno određivanje cijene, onda ćemo vas po tom i tom članku kazniti”. Nitko ne razmišlja strateški”, upozorio je.

Često se spominje uloga države. Jedna strana zagovara što manji utjecaj države, druga što veći jer nas država – štiti. “Ono što smo vidjeli nakon velikog zatvaranja – da, država je partner i to je prepoznato. Ali pitanje je kakva država i kako to radi? Kada ta država pomaže, moraju biti jasna pravila koliko dugo se pomaže, kome se pomaže, ne zasipa se novac svima… Ekonomski savjet je prije ljeta dobronamjerno sugerirao Vladi četiri skupine, evo način kako davati novac i da to ne bude trajno nego jednokratno”, poručio je.

Istaknuo je da će zbog inflacije državni proračun biti u suficitu. “Dvije stvari možete napraviti. Prvo, dat ćete trajna prava recimo ratnim veteranima ili drugo iskoristit ćete te privremene prihode kako bi kupili fiskalni kapacitet. Ishod u Hrvatskoj smo već vidjeli”, rekao je Mačkić.

Upitao je kako braniti socijalnu državu kad se ništa ne formira. Jedina reforma koju je Hrvatska provela u posljednjih 20 godina, kaže, je mirovinska reforma, a ni ona nije dovršena. “Mirovine, obrazovanje, sistem javnog zdravlja, to su sve stvari koje treba kontinuirano reformirati. Onda svi mi vidimo korist od toga i zapravo smo dionici tog procesa”, ustvrdio je Mačkić.

Govoreći o obnovi Banije nakon potresa, podsjetio je da je u godini isporuke obnovljeno šest kuća. “Sve i da se zamah obnove dogodi s novim ministrom, to je prekasno i premalo. Za državu koja nije siromašna, ovo je toliko jedno, naprosto nemam riječi”, poručio je.

Plenkovićeva Vlada, ustvrdio je Mačkić, svodi se na upravljanje dojmom i kontinuirano kašnjenje.

Komentirao je i narodne obveznice. “Je li to sad nekakva novina? Većina zemalja članica eurozone to ima, ali udio je zanemariv. Čak i na načelnoj razini, svaka obveznica koju izda ministarstvo financija, može biti narodna, ali nema sekunadarnog tržišta. To se ne treba naglašavati na sva zvona. Zašto se to radi ako nije u pitanju puko upravljanje dojmom”, rekao je Mačkić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.