Kineska veleposlanica u Hrvatskoj Xu Erwen organizirala je prošloga tjedna video-konferenciju u povodu 72. obljetnice Dana državnosti Kine odnosno osnivanja Narodne Republike Kine. Ta konferencija – koja je okupila veliki broj političara iz Hrvatske, ali i predstavnika kineskih korporacija koje djeluju u Hrvatskoj, poput tvrtke China Road and Bridge Corporation koja gradi Pelješki most i telekomunikacijskog giganta Huaweija – ujedno je bila i oproštajna konferencija veleposlanice Xu Erwen čiji mandat u Hrvatskoj završava sredinom listopada. Prema informacijama iz visokih političkih izvora, veleposlanicu Xu Erwen kineska vlada razmatra za jednu od visokih funkcija unutar svoje administracije. Ako bi se to dogodilo, bilo bi to značajno priznanje veleposlanici Xu Erwen u čijem je mandatu realiziran Pelješki most kao najveći infrastrukturni projekt u Hrvatskoj koji je gradila jedna od najvećih kineskih građevinskih korporacija. To bi ujedno predstavljalo i novi poticaj daljnjem razvijanju hrvatsko-kineskih odnosa koji su u posljednje vrijeme postali gotovo idilični. Kako je u svom obraćanju na konferenciji naglasila i veleposlanica Xu Erwen, godina 2021. obilježila je produbljivanje kinesko-hrvatskog prijateljstva i razmjenu političkih posjeta na najvišoj razini.
“Kineski predsjednik Xi Jinping održavao je blisku komunikaciju s predsjednikom Milanovićem, s kojim je često izmjenjivao pisma u cilju zajedničkog promicanja kinesko-hrvatske sveobuhvatne suradnje i partnerstva. U veljači ove godine predsjednik Xi Jinping bio je domaćin China-CEEC Summita kojem je nazočio hrvatski premijer, gospodin Plenković, koji je održao sjajan govor dajući novi poticaj suradnji dviju zemalja. Samo nekoliko mjeseci nakon što je premijer Li Keqiang službeno posjetio Hrvatsku, kao i nakon sudjelovanja na osmom Summitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Europe, predsjednik Hrvatskog sabora, gospodin Gordan Jandroković, posjetio je Kinu i prisustvovao drugom China International Import Expo sajmu u studenome 2019. postavljajući čvrste temelje za ulazak kvalitetnih hrvatskih proizvoda na kinesko tržište. U ožujku 2020. kineski premijer Li Keqiang imao je telefonski razgovor s premijerom Plenkovićem kako bi usuglasili smjernice dviju zemalja u njihovoj zajedničkoj borbi protiv pandemije i u razvijanju kinesko-hrvatskih odnosa. U svibnju ove godine gospodin Yang Jiechi, član Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine i ravnatelj Ureda za vanjske poslove Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, posjetio je Hrvatsku i ostvario prijateljske i plodonosne susrete s hrvatskim liderima, postigavši široki konsenzus”, izjavila je veleposlanica Xu Erwen koja je naglasila da su ekonomski i trgovinski odnosi dviju zemalja prevladali utjecaj pandemije i više puta dosegli novi vrhunac. Naime, na temelju povećanja od 10,6 posto prošle godine, volumen bilateralne trgovine u prvoj polovici ove godine dosegao je 1,21 milijardu američkih dolara, što je povećanje od 50,6 posto u odnosu na prošlu godinu.
“Izvoz Hrvatske u Kinu povećan je 278,2 posto, što pokazuje snažan rast. Nedavno uspješno spajanje Pelješkog mosta, perjanice trilateralne suradnje Kine, Hrvatske i Europske unije, omogućilo je hrvatskim građanima da konačno ostvare dugogodišnju želju za povezivanjem sjevera i juga zemlje. Otisnuta je lijepa ‘posjetnica’ zajedničkog rada za visokokvalitetan razvoj inicijative ‘Pojas i put’”, naglasila je veleposlanica.
U radu konferencije sudjelovali su bivši hrvatski predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor, bivši potpredsjednik Vlade Ante Simonić, državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić i brojni drugi dužnosnici političkog, gospodarskog i kulturnog života.
Komentari