Vedran Pavlek: ‘Sve pokazuje da ćemo imati rekordan posjet na sljemenskoj Snježnoj kraljici’

Autor:

CRO Ski

Vedran Pavlek, predsjednik Organizacijskog odbora Snježne kraljice, nakon dviju pandemijskih godina najavljuje međunarodne skijaške utrke na Sljemenu

Krenule su pripreme za skijašku sezonu u Zagrebu. Četvrtog i petog siječnja održat će se još jedno izdanje Snježne kraljice na Sljemenu. Direktor Organizacijskog odbora Snježne kraljice Vedran Pavlek govori da želi vratiti gledatelje na Sljeme. „Primarno je da ove godine, nakon dvije pandemijske, vratimo gledatelje na Sljeme. Znamo da su sljemenske utrke sve ove godine imale fantastičnu podršku navijača. Posebice kad su bili Janica i Ivica Kostelić te Ana Jelušić i kad su naši rezultati bili bolji. Mi smo nacija koja je jako vezana na rezultate. To se zna po nogometu i ostalim sportovima. Čim je dobar rezultat, nastaje euforija. Definitivno je sljemenska publika bila fantastična i bodrila je fer i korektno sve skijašice i skijaše.

Od ponedjeljka je krenula prodaja ulaznica po popularnim cijenama: 50 kuna košta ulaznica za jedan dan, a 75 kuna ili 10 eura za dva dana. Uz cijenu ulaznice su uključeni hrana i piće kao što su grah, sendviči, čaj i sokovi. Bit će i nastupi DJ-a. Poboljšat ćemo uvjete za gledatelje te pokloniti i hrvatsku navijačku zastavicu. Vjerujem da će dobri rezultati naših cura, Zrinke Ljutić i Leone Popović, posebice Zrinke koja je u nedjelju briljirala, biti dodatan magnet za gledatelje. Svi topovi za snijeg rade. Ovih dana se prognozira hladnije vrijeme i ja vjerujem da će se napraviti dovoljne količine snijega.“

Pavlek je objasnio da Snježna kraljica privlači gledateljstvo iz cijele Europe. Uz to, smatra da sljemenska skijaška utrka od Zagreba čini turističku destinaciju. „Snježna kraljica ima više značaja za Zagreb. Važno je napomenuti da su Svjetskom kupu najjače utrke u alpskom skijanju. U istom su rangu kao Olimpijske igre ili Svjetsko prvenstvo. Nastupaju svi najbolji natjecatelji. Sljemenske utrke generiraju veliku gledanost i promociju. Gledanost sljemenskih utrka je svake godine između 25 do 30 milijuna gledatelja uživo. A kada se zbroje prijenosi uživo, snimke i reportaže, gledanost iznosi od 150 do 190 milijuna gledatelja. Prijenos uživo ide u preko 20 svjetskih televizija, od kojih su mnoge u važnim turističkim tržištima poput Slovenije, Italije, Austrije, Njemačke, Švedske, Finske, Norveške i drugih. S te strane utrka postavlja Zagreb i Hrvatsku u svim tim zemljama kao važnu turističku destinaciju. Druga je važnost za sve naše sportaše. Oni imaju priliku vidjeti svoje idole na Sljemenu. Uz to, produžava se zagrebački Advent koji je tri godine bio proglašen najboljim u Europi. Obogaćuje se sportskim sadržajem.“

Ni ovo izdanje Snježne kraljice neće imati mušku utrku. No zato će biti dvije ženske. Pavlek je rekao što je sve dovelo do otkazivanja muške utrke. „Nakon izuzetno povoljnog vremena sve do 23. prosinca, gdje je staza bila spremna i na kojoj su trenirali naši skijašice i skijaši, došao je period od 13 dana izuzetno toplog vremena. Jednu noć je bila izmjerena temperatura od 13 stupnjeva. Došao je saharski vjetar i, nažalost, to je napravilo svoje. Drugo jutro nakon utrke temperatura je bila minus sedam. Tu se ništa ne može. Važno je za nas da ove godine ponovno imamo dvije utrke. Imamo dvije ženske i, s obzirom na rezultate naših cura, mislim da to može ispasti dobro.“

U Zagrebu više nema snijega kao što ga je bilo prije 15 godina. No Pavlek napominje da Sljeme ima svoju specifičnu klimu te da je uloženo u tehnologiju zasnježivanja kako bi zagrebačko skijalište opstalo. „Zagreb ima svoju klimu, a Sljeme svoju specifičnu. Nakon dvije otkazane Snježne kraljice, 2014. i 2016. godine, Grad Zagreb, kao vlasnik skijališta na Sljemenu, uložio je u poboljšanje infrastrukture zasnježenja. Nakon toga su se utrke uspješno održavale i bitno je napomenuti da se zbog boljeg zasnježenja skijalište otvaralo ranije, a sezona je trajale duže. Tako se 2018. i 2019. godine otvorilo 18., odnosno 19. prosinca, a 2020. petog prosinca. Prošle godine je sve bilo spremno 14. prosinca, ali se zbog pandemije nije moglo otvoriti. To je dokaz da se s poboljšanjem zasnježenja, uz održavanje kvalitetnih utrka Svjetskog kupa, može organizirati i dulje trajanje sezone za građanstvo.“

Pavlek se prisjetio i najdražih trenutaka sa Snježne kraljice. „Mislim da ih ima nekoliko. Sigurno je vožnja Janice, kad je ostala bez štapa, neponovljiva i spektakularna te na neki način najemotivnija. Meni je prva muška utrka, na kojoj je Ivica bio drugi i koja je bila u veljači, ostavila sjajan dojam. Jako je dobar dojam ostavila i utrka u pandemijskoj 2020. godini jer smo imali četiri naša skijaša među prvih dvadeset.“

Sarajevo se isprofiliralo kao pristupačno, tj. cjenovno prihvatljivo skijaško odredište u našoj regiji. Pavlek smatra da zbog geografskog položaja ne možemo biti kao Sarajevo, ali da imamo prostora za poboljšanje. „Ne možemo se uspoređivati sa Sarajevom jer su tamo puno veće planine. Međutim, Sljeme ima veliki značaj, kako za skijanje, tako i za cjelogodišnji turizam. Što se skijanja tiče, to može biti vrlo kvalitetno kratko skijalište, na kojem barem 100 dana mogu skijati građani Zagreba i posjetitelji, posebice Slovenci, kao i natjecatelji iz skijaških klubova i djeca. Sigurno bi još trebalo uložiti u poboljšanje infrastrukture s obzirom na to da je ove godine otvorena nova žičara kojom dolazi sve više skijaša. Žičaru bi se poboljšanjem infrastrukture komercijaliziralo i prodalo bi se više karata. Ima prostora da se napravi staza za skijašku žičaru Panjevina, snowboard park na zelenom spustu i staza za skijaško trčanje. To se može urediti vrlo kvalitetno. Dolaskom sve većeg broja skijaša zbog žičare, potrebno je osigurati kvalitetne uvjete. Ogromna je prednost imati gradsko skijalište nad glavom. Djeca mogu ujutro ići u školu, a popodne na skijanje ili obratno. Mislim da imamo ogroman potencijal i Zagreb i Sljeme su po tome jedinstveni u svijetu.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.