Većina zemalja EU za sustavno testiranje putnika iz Kine

Autor:

epa10376992 A couple stand in a makeshift fever clinic in front of the hospital, in Shanghai, China, 23 December 2022. Hospitals in China struggle to cope due to the rising number of COVID-19 cases. Since the abrupt lifting of domestic COVID-19 restrictions, cases have rocketed in China, causing businesses to close because employees are sick, schools are shifting to online classes, and pharmacies are struggling with the high demand. On 21 December, Shanghai Deji Hospital’s official WeChat account published a post with an estimated 5.43 million positive cases in the city and predicted that 12.5 million could get infected by the end of the year. The day after, the post was no longer available.  EPA/ALEX PLAVEVSKI

EPA/ALEX PLAVEVSKI

Velika većina zemalja Europske unije očitovala se u utorak za sustavno testiranje putnika iz Kine na covid prije njihova polaska u Europu, rekao je glasnogovornik Europske komisije.

Mjera je dio preporuka stručnog odbora za zdravstvo dvadeset sedmorice (Odbor za zdravstvenu sigurnost) i o njoj će se u srijedu raspravljati na sastanku na kojemu se treba pripremiti koordiniran odgovor EU-a na naglo povećanje broja zaraženih u Kini.

Stručnjaci su u utorak proučavali druge mjere što ih je predložila Komisija, napose uvođenje obveznog nošenja maske za putnike iz Kine, kontrolu otpadnih voda iz zrakoplova i pojačano testiranje sa sekvenciranjem genoma u dolasku u zračne luke kako bi se otkrile moguće nove varijante.

Glasnogovornik je istaknuo da se mjere moraju usmjeriti na one letove i zračne luke koji predstavljaju najveći rizik i provoditi se koordinirano unutar EU-a “kako bi se zajamčila njihova djelotvornost”.

Na sastanku IPCR-a (europskog mehanizma za reagiranje na krize na političkoj razini) koji će se održati u srijedu, mogle bi se donijeti preporuke koje će zatim potvrditi zemlje članice.

Kina je u utorak osudila obvezno testiranje na covid-19 koje je već uvelo desetak zemalja u svijetu, među kojima tri zemlje EU-a, za putnike koji dolaze s njezina teritorija, upozorivši da bi mogla uzvratiti “protumjerama”.

Peking je početkom prosinca odustao od politike “nulte stope covida”, što je dovelo do naglog povećanja broja zaraženih u Kini, a u nedjelju će ukinuti obveznu izolaciju za putnike iz inozemstva.

Europljani, zabrinuti zbog nedovoljne transparentnosti kineskih podataka o broju zaraženih i strahujući od novih varijanti virusa, nisu reagirali jedinstveno, već su se tri zemlje EU-a jednostrano odlučile za restrikcije.

Središnje zdravstveno tijelo Europske unije,  Europski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti (ECDC), reklo je da ne očekuje da će porast slučajeva koronavirusa u Kini utjecati na epidemiološku situaciju u Europi.

“Varijante koje kruže Kinom već kruže Europskom unijom i kao takve nisu izazov za imunosni odgovor građana Europske unije i Europskog gospodarskog prostora (EEA)”, rečeno je u priopćenju.

Dodatno, postoji relativno visok imunitet i stopa procijepljenosti među građanima EU-a i EEA-e, dodao je ECDC.

OZNAKE: EU, Kina, testiranja, covid

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.