Polufinalni ogled Lige nacija između Nizozemske i Hrvatske, koji je na rasporedu 14. lipnja u Rotterdamu, bit će treći međusobni ogled “Oranja” i “Vatrenih”.
Svaka reprezentacija ima po jednu pobjedu, uz 4-2 razliku pogodaka za Nizozemce.
Prvi put hrvatska i nizozemska reprezentacija stajale su na suprotnim stranama terena u susretu za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine. “Vatreni” su na Parku prinčeva pred 45.500 gledatelja slavili sa 2-1.
Bio je to dan kada je “mala” Hrvatska šokirala svijet osvojivši u svom premijernom nastupu na Svjetskom prvenstvu broncu.
“U Francusku smo ispraćeni s velikom skepsom i rijetki su vjerovali da možemo napraviti puno. Na kraju smo iznenadili mnoge i na to sam iznimno ponosan. To je bio uspjeh koji je mobilizirao cijelu zajednicu i donio veliko zadovoljstvo. Kada sam najtužniji sjetim se 98. I opet sam sretan, rekao je, nažalost danas pokojni, izbornik Miroslav Blažević u jednom o svojih razgovora.
Hrvatska je povela golom Roberta Prosinečkog u 13. minuti, izjednačio je Boudewijn Zenden u 22. minuti, a pobjednički gol za Hrvatsku zabio je Davor Šuker u 36. minuti. Bio je to njegov šesti gol na prvenstvu čime je postao najbolji strijelac SP-a.
“I dalje me boli glava kada se toga sjetim. Htjeli smo pokazati svijetu što možemo. Bio je to sjajan turnir. Željeli smo pobjedu protiv Hrvatske, ali slomio nas je poraz u polufinalu od Brazila,” prisjetio se u jednom razgovoru nizozemski veznjak Edgar Davids, koji je u Francuskoj bio uvršten u najbolju momčad prvenstva.
Drugi i posljednji put “Vatreni” i “Oranje” su igrali u prijateljskom susretu u veljači 2008. u Splitu.
Nizozemci su bili uvjerljivi, slavili su s 3-0 golovima Johna Heitinge (10), Klaasa Jana Huntelaara (37) i Jana Vennegora Of Hesselinka (89).
Hrvatsku je tada vodio Slaven Bilić, a na drugoj strani je sjedio Marco van Basten.
Za Hrvatsku je od prve minute igrao Luka Modrić, koji i danas predvodi “Vatrene”. Branio je Stipe Pletikosa, a u prvih 11 bili su i Dario Šimić, Josip Šimunić, Robert Kovač, Vedran Ćorluka, Niko Kovač, Darijo Srna, Niko Kranjčar, Mladen Petrić i Eduardo. U nastavku su zaigrali i Ivan Rakitić, Ivica Olić, Danijel Pranjić, Marko Babić, Jerko Leko i Dario Knežević.
HRVATSKA – NIZOZEMSKA 2-1 (11. srpnja 1998.)
Pariz. Stadion Park prinčeva – 45.500; Sudac: Epifanio Gonzales Chavez (Paragvaj);
Strijelci: 1-0 Prosinečki (13), 1-1 Zenden (21), 2-1 Šuker (35)
Žuti kartoni: Jurčić, Štimac, Asanović, Stanić / Davids
Hrvatska: Ladić – Bilić, Štimac, Soldo – Stanić, Prosinečki (od 79. Vlaović), Jurčić, Asanović, Jarni – Boban (od 86. Tudor) – Šuker. Izbornik: Miroslav Ćiro Blažević.
Nizozemska: Van der Sar – Zenden, Stam, F. De Boer, Numan – Davids, Jonk, Cocu (od 46. Overmars) – Seedorf – Kluivert, Bergkamp (od 58. Van Hooijdonk). Izbornik: Guus Hiddink
HRVATSKA – NIZOZEMSKA 0-3 (6. veljače 2008.)
Split. Stadion Poljud – 34.000 gledatelja; Sudac: Cesar Muniz Fernandez (Španjolska)
Strijelci: 0-1 Heitinga (9), 0-2 Huntelaar (37), 0-3 Venegoor od Hesselink (89)
Žuti kartoni: Ćorluka, Srna, R. Kovač / Heitinga, Huntelaar, De Zeeuw
Hrvatska: Pletikosa – Ćorluka, Šimić (od 46. Pranjić), R. Kovač 5 (od 70. Knežević), Šimunić – Srna (od 86. Babić), N. Kovač (od 70. J. Leko), Modrić, Kranjčar (od 46. Olić) – Petrić, Eduardo (od 70. Rakitić). Izbornik: Slaven Bilić
Nizozemska: Van der Sar – Melchiot (od 71. De Jong), Heitinga, Mathijsen, De Cler – De Zeeuw, Van Bronckhorst – Sneijder, Van der Vaart (od 84. V. of Hasselink), Babel (od 55. Afellay) – Huntelaar (od 75. Emanuelson). Izbornik: Marco van Basten
Komentari