Mirovinu od 3600 eura mjesečno primao je jedan njemački umirovljenik i sada, prema sudskoj presudi iz Darmstadta, mora vratiti mirovinskom osiguranju čak 80.000 eura.
Naime, kada je odlazio u starosnu mirovinu, propustio je prijaviti podatak da prima i mirovinu iz strukovne zadruge zbog ozljede na radu koju je doživio još 1967. godine. No, cijeli slučaj je otkriven kada je zatražio povećanje strukovne mirovine, jer su mu se navodno pogoršale ozljede, objavio je fenix-magazin.de.
U starosnu mirovinu otišao 2009.
Današnji umirovljenik je, naime, 1967. godine doživio ozljedu na radu i na temelju toga je dobio posebnu mirovinu, Unfallrente, od strukovnog udruženja.
Nakon što je godinama mjesečno primao oko 1260 eura takve posebne mirovine, 2009. godine je stekao uvjete za starosnu mirovinu i počeo dobivati dodatnih 2400 eura mjesečno iz mirovinskog osiguranja.
No, umirovljenik je prilikom podnošenja zahtjeva za mirovinu “propustio” izvijestiti mirovinsko osiguravajuće društvo (Altersrenten-Versicherung) da prima i mjesečne uplate od zadruge za osiguranje od odgovornosti poslodavca. Osiguravajuće društvo je izričito postavilo upit o ostvarivanju naknada iz zakonskog osiguranja od nezgode i ukazalo na odgovarajuću obvezu prijave, ističu njemački mediji.
Godinama primao preveliku mirovinu
Ako osoba prima mirovinu za ozljedu na radu iz zakonskog osiguranja od nezgode, to obično dovodi do niže starosne mirovine. Budući da mirovinsko osiguranje nije znalo ništa o drugoj mirovini, umirovljenik je godinama dobivao preveliku mirovinu.
Sve je izašlo na svjetlo dana nakon što je umirovljenik obavijestio Udrugu za osiguranje od odgovornosti poslodavaca da su se posljedice nesreće na radu pogoršale. Tak bi od veljače 2018. primao veću mirovinu. No, udruga za osiguranje od odgovornosti poslodavaca o tome je obavijestila mirovinsko osiguravajuće društvo.
ŠPIKA ZA NACIONAL.HR: Pravo na dostojnu starost izvan dosega siromaštva je pitanje svih pitanja
Stoga mirovinsko osiguranje sada traži povrat preplaćene starosne mirovine, a ona iznosi, kako piše portal, više od 80.000 eura.
Međutim, umirovljenik se pozvao na netočne savjete i zastaru. Uložio je prigovor i cijeli slučaj je završio pred sudom u Darmstadtu, u njemačkoj saveznoj pokrajini Hessen.
Sud kaže da je kriv umirovljenik
Sud je potom presudio kako je krivnja za propust na umirovljeniku. Radi se, naime, o povredi obveze davanja informacija i krajnjem nemaru, naveo je sud. U obrascu zahtjeva za mirovinu postavljeno je „jasno i nedvosmisleno“ pitanje o primanju naknade iz zakonskog osiguranja od nezgode, zaključio je sud.
Inače, slučajevi poput ovoga nisu tako rijetki, piše portal. Ponekad je kriva sama osoba koja lažno prikazuje podatke, a katkad umirovljenik mora i vratiti mirovinu, premda se dogodila greška u samom sustavu.
Komentari