VAR nije savršen, na SP u Kataru dolazi SAOT koji će pomoći sucima

Autor:

Soccer Football - Club World Cup - A media event with Pierluigi Collina and Sebastian Runge to demonstrate semi-automated offside lines being used - Mohammed Bin Zayed Stadium, Abu Dhabi, United Arab Emirates - February 9, 2022  FIFA's Chairman of the Referees Committee, Pierluigi Collina during an event to demonstrate semi-automated offside lines being used  REUTERS/Matthew Childs

Pierluigi Collina, aktualni predsjednik FIFA-ine sudačke komisije, smatra da će SAOT tehnologija biti od velike pomoći sucima. FOTO: REUTERS/Matthew Childs

SAOT je nova tehnologija uz čiju će pomoć suci u nekoliko sekundi donositi odluke o zaleđu, bez dodatnih provjera, a publika će moći vidjeti 3D animacije spornih situacija

VAR (Video Assistent Referee) tehnologija se na FIFA-inim natjecanjima redovito koristi od 2018. godine, kada su suci dobili ovu tehnološku pomoć na utakmicama Svjetskog prvenstva u Rusiji. Ubrzo zatim VAR je ušao u klupska natjecanja, dok je na terenima Prve hrvatske nogometne lige u upotrebi od proljetnog dijela sezone 2019/20. Sustav funkcionira na dva osnovna načina, jedan je da glavni sudac utakmice koristi videosnimku kako bi provjerio neku spornu situaciju, drugi je da njegovi pomoćnici u VAR-prostoriji glavnom sucu radiovezom sugeriraju donošenje neke odluke.

Korištenje VAR tehnologije do sada se pokazalo uglavnom pozitivno, naravno, uz određene zamjerke. Suci su ti koji na kraju moraju donijeti odluke, često na temelju slobodne procjene, što može izazivati prijepore. Drugo, često se minutama čeka na odluke temeljene na VAR-u, pa se navijači i gledatelji znaju žaliti na to da prolongirane odluke odnose dobar dio emocija. Znate ono kad vaša momčad postigne pogodak, a onda čekate dvije ili tri minute da biste počeli slaviti, ali to slavlje onda više nije intenzivno kao ono u momentu kad lopta zatrese mrežu.

Da bi se sve to poboljšalo i da bi tehnologija dodatno pomogla sucima, kako bi bili točniji, ali i puno brži u donošenju odluka, FIFA upravo testira sustav SAOT (Semi-automated offside technology) koji će premijeru imati na predstojećem Svjetskom prvenstvu koje će se igrati u Kataru u studenome i prosincu ove godine.

SAOT tehnologija primijenjena je na Arapskom kupu prošle godine u Kataru te na Svjetskom klupskom prvenstvu održanom prošlog mjeseca u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. FOTO: REUTERS/Matthew Childs

Sustav funkcionira tako da kroz deset kamera postavljenih na stadionu, s kamerama postavljenim za televizijske prijenose, 50 puta u sekundi prikuplja podatke o pozicijama svih igrača na terenu. I to ne samo o poziciji igrača na terenu, nego o poziciji njihovih dijelova tijela, što je posebno važno jer često pozicija igračeva ramena ili koljena može odrediti je li u određenoj situaciji bilo zaleđe.

SAOT prati igrače i njihove dijelove tijela 50 puta u sekundi tako da praktički u svakom momentu znamo gdje je bio svaki igrač. Zahvaljujući tako točnim i detaljnim podacima, u svakom trenutku možemo dobiti 3D animacije koje mogu puno više pomoći sucima u donošenju odluka“, kaže Sebastian Runge, FIFA-in čelnik Odjela za tehnološke inovacije, te dodaje kako je velika prednost ovog sustava u tome što radi u realnom vremenu, što znači da se odluke o zaleđima mogu donositi u samo nekoliko sekundi, bez potrebe za bezbrojnim ponavljanjima spornih situacija kakve često viđamo na nogometnim terenima.

Prvi test SAOT sustav je imao na FIFA-inom Arapskom kupu održanom prošle godine u Kataru, a koristio se i na Svjetskom klupskog prvenstvu koje je u veljači ove godine odigrano u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Na tom su natjecanju gledatelji na stadionskom velikom ekranu, kao i oni pred TV ekranima, mogli vidjeti 3D animacije spornih situacija.

„Nastavit ćemo testirati SAOT kako bismo dosegli cilj, a to su vjerodostojnije i brže odluke vezane za zaleđa na utakmicama“, rekao je legendarni bivši talijanski sudac Pierluigi Collina, aktualni predsjednik FIFA-ine sudačke komisije.

 

95 posto anketiranih smatra kako se uvođenjem VAR tehnologije na stadionima manje uživa u odnosu na ranije zbog odgode slavljenja golova

 

„Neki su ovo nazvali robotom za zaleđa, ali ne bih to tako nazvao. Glavni i pomoćni suci i dalje su jedini odgovorni za donošenje odluka tijekom igre na terenu. Tehnologija je tu samo da im pruži podršku u donošenje kvalitetnijih i hitrijih odluka, posebno u situacijama kada o zaleđu odlučuju centimetri ili kada je o situacijama teško prosuditi.“

Osnovna razlika između dosadašnjeg načina i onoga što donosi SAOT jest u tome što je kod standardnog VAR pregleda povlačena crta zadnje linije u momentu upućivanja lopte, dok će sada kroz brze 3D animacije suci, ali i gledatelji, imati bolji i kvalitetniji pregled iste situacije.

„Sama animacija neće donositi odluku, to i dalje ostaje na sucima“, naglašava Collina. „Animacija će pružati puno bolji pogled na spornu situaciju nego dosadašnji 2D pregled.“

 

Veći broj kamera će slati više podataka u sekundi, a umjetna inteligencija koja će procesuirati te podatke otklanjat će bilo kakvu subjektivnost u procjeni

 

U FIFA-i su apsolutno svjesni toga da puno navijača nije zadovoljno načinom na koji se koristi VAR ili, bolje rečeno, smatraju da je VAR donio pomake, ali ne dovoljne. To govori i veliko istraživanje u kojem su sudjelovale 33.000 engleskih navijača u organizaciji udruge Football Supporters Association. Čak 95 posto anketiranih smatra kako nakon uvođenja VAR tehnologije na stadionima manje uživaju u odnosu na ranije, a od njih opet 95 posto smatra da je glavni razlog tome „odgoda slavljenja pogodaka“ zbog VAR pregledavanja snimki, a 91 posto anketiranih navijača smatra da se VAR odluke donose presporo. S druge strane, samo 26 posto anketiranih je naznačilo da su potpuno zadovoljni načinom na koji se VAR tehnologija koristi.

S obzirom na te podatke, koji vjerojatno nisu puno drukčiji u bilo kojoj od 47 država u kojima je uvedena VAR tehnologija, ne čudi da FIFA ubrzano razvija tehnologiju koja bi sucima omogućila donošenje bržih i pravednijih odluka.

VAR ima vrlo pozitivan učinak na nogomet i možemo reći da je broj velikih sudačkih pogrešaka dramatično opao“, kaže Collina. „Međutim, bez obzira na to, postoje područja na kojima možemo napraviti dodatni napredak, a zaleđa svakako spadaju u taj dio. Svjesni smo da donošenje odluke oko zaleđa često zna biti predugo, nekad i ne potpuno pouzdano, zato i razvijamo ovu tehnologiju koja će nam donijeti brzinu i preciznost.“

Veći broj kamera koje će slati više podataka u sekundi donijet će precizniju točku u kojoj je napadač dodao loptu, a umjetna inteligencija koja će procesuirati te podatke otklanjat će bilo kakvu subjektivnost u procjeni. Također, dosadašnja iskustva govore da kut kamere u odnosu na spornu situaciju može zavarati suce, ali i gledatelje kod povlačenja klasičnih 2D linija.

Sebastian Runge, FIFA-in čelnik Odjela za tehnološke inovacije, zalaže za primjenu SAOT-a. FOTO: REUTERS/Matthew Childs

„Fokus je na dvije točke“, naglašava Johannes Holzmüller, FIFA-in direktor za tehnologiju i inovacije. „Prva je moment upućivanja lopte i tu se nadamo da ćemo kroz tehnologije moći u stotinki sekunde odrediti kada je lopta upućena. Druga točka je identificirati koji dio tijela napadača ili zadnjeg obrambenog igrača je najbliži gol-liniji. Nadamo se da ćemo kroz tu tehnologiju doći do maksimalno brzih i točnih odluka.“

Ono u čemu bi SAOT također trebao puno pomoći jest odgođeno označavanje zaleđa, odnosno dokidanje situacija u kojima suci do kraja akcije puštaju situacije koje su evidentno zaleđe. Takve situacije zbunjuju i ljute kako igrače tako i gledatelje.

Pitanje koje ostaje otvoreno i za sada neodgovoreno jest kako će tehnologija prepoznati situacije u kojima u zaleđu ostaje igrač koji nije aktivan i, naravno, hoće li takve situacije tražiti odgode i dodatna pregledavanja.

„Poluautomatski sustav bit će veliki korak naprijed. Svi znamo da navijačima najviše smeta kada moraju čekati hoće li gol biti priznat. Sada bismo trebali imati instantne, brze odluke. Uvijek moramo tražiti načine za napredak i poboljšavanje iskustva navijača, vjerujem da će ovo biti korak u pravom smjeru“, zaključuje Mark Bullingham, izvršni direktor Engleskog nogometnog saveza.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.