Europa je kontinent koji se najbrže zagrijava na Zemlji, s temperaturama koje rastu otprilike dvostruko više od globalnog prosjeka.
U nizu europskih gradova na snazi su upozorenja o toplinskim valovima, šumskim požarima i drugim vremenskim (ne)prilikama. U dijelovima južne Europe temperature idu i iznad 40 stupnjeva.
Od Italije pa do Rumunjske pristižu upozorenja građanima da budu na oprezu, da piju puno vode i da izbjegavaju izlazak vani tijekom najtoplijih sati u danu, prenosi N1.
Čeka li nas najtoplije ljeto ikad?
Talijanske vlasti proglasile su u četvrtak crveni alarm u sedam gradova. Vrući uvjeti su pogoršani vlagom i mogli bi utjecati na zdrave ljude, kao i na one sa zdravstvenim problemima, upozorile su vlasti.
S toplinskim valovima koji počinju sve ranije i 13 mjeseci zaredom s rekordnim temperaturama, neki su se stručnjaci zapitali može li ovo biti najtoplije ljeto u Europi ikada.
Slična upozorenja izdana su i u Hrvatskoj. Nastavlja se toplinski val s vrućim vremenom i maksimalnim temperaturama i do 40 °C. Prekid toplinskog vala uz hladan prodor izgledan je za 10 dana, naveo je u vremenskoj prognozi meteorolog N1 Bojan Lipovščak.
Meteorolozi kažu da su temperature bile čak i više nego što je službeno prijavljeno u velikim gradovima gdje vrući asfalt situaciju čini još neugodnijom.
“Dane provodim u stanu, pod klimom”, rekao je Đorđe Stanišić iz Podgorice.
“Vani je pakao”, dodao je.
Dokad će trajati toplinski val?
Mendim Rugova, meteorolog iz susjednog Kosova, rekao je da su temperature u zemlji porasle u prosjeku za 2,5 stupnja od 1980-ih. Također, naveo je da bi trenutni toplinski val mogao potrajati do kraja srpnja.
U Bukureštu su termometri prošlog tjedna pokazivali temperaturu od 42 °C. I Srbija je izvijestila o rekordnim temperaturama do sada ovog ljeta, a prošlog tjedna su kod susjeda zabilježene temperature od 35 °C.
Liječnici iz Beograda prijavili su slučajeve ljudi koji su kolabirali, osjećali vrtoglavicu ili se žalili na glavobolje zbog vrućine.
Europa se najbrže zagrijava
Svjetska meteorološka organizacija i EU-ov Copernicus prethodno su upozorili da je Europa kontinent koji se najbrže zagrijava, a to ostavlja različite posljedice na zdravlje.
Srbijanske vlasti priopćile su da je korištenje klima-uređaja dovelo do ogromne potrošnje struje slične razinama koje se obično vide zimi, kada mnogi u toj balkanskoj zemlji koriste električnu energiju za grijanje.
Tijekom prethodnog toplinskog vala prošlog mjeseca, Crna Gora, BiH, Hrvatska i Albanija suočile su se s prekidom struje zbog preopterećenja i kolapsa regionalne distribucijske linije. Ranije ovog mjeseca, snažna oluja zahvatila je regiju nakon višednevne vrućine i ubila dvije osobe, oštetila kuće, poplavila ulice i čupala stabla.
Stručnjaci kažu da su klimatske promjene izazvane ljudskim djelovanjem donijele divlje vremenske promjene, sve nepredvidljivije oluje i toplinske valove.
Komentari