Kandidat za ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić izjavio je da se predviđa 40 posto manje papirologije i uključivanje agencije APN za gradnju kuća te ubrzanje obnove, a bivši upravitelj Fonda za obnovu Damir Vanđelić je to za N1 komentirao tvrdnjom kako se to bez promjene zakona ne može učiniti.
“Mislim da je ovakav jedan narativ vrlo brzo sklopljen i da je riječ o čistom politiziranju, ja tu ne vidim struku. Ajmo prvo razgovarati o broju zahtjeva građana, njih je oko 20.000 i svaki 20. postupak je u upravnom postupku papirnato završen. A tek kad se riješi u Ministarstvu graditeljstva ide dalje u provedbeni fond ili u Središnji državni ured. Svaka peta kuća koja se javila sa zahtjevom za uklanjanje tek je dobila dokument ministarstva da se može ići u taj zahtjev”, rekao je Vanđelić, dodavši da je procedura spora i da se ne može ubrzati ako se ne promijene zakoni.
“Treba definirati što stožer radi na Banovini. Pitanje je na koji način se troši novac i taj dio bi trebalo zaključiti. Ne postoji povjerenje u registar oštećenja građevina. Taj registar uopće nije adekvatan, baza je neprecizna, a da bi bila precizna potrebno je naručiti elaborat oštećenja za svaku kuću. Najbolji način uklanjanja zgrada je Zakon o državnoj inspekciji i to bi trebalo ići brzo. Tu nema nikakvog upravnog postupka ni Zakona o obnovi”, rekao je Vanđelić.
“Treće, što se tiče provedbe, imamo situaciju da imamo zamjenske obiteljske kuće. One su jednostavne, treba ubrzati postupak. Užasno su zakočeni, imali smo izmjene pravilnika i to mislim da treba pojednostaviti. Očito je problem birokratski, jer u Zagrebu nijedna nije ni započeta”, rekao je Vanđelić.
Smatra da i privremeni smještaj treba regulirati. “Rješenja postoje, treba ih samo hitno implementirati”, rekao je Vanđelić.
Smatra da spajanje institucija neće biti dovoljno da ubrza postupak. “Samo će centralizirati moć kod ministra graditeljstva koji će istovremeno donositi i provoditi odluke. Po meni, rizik koruptivnih radnji je puno veći kad sve to objedinite. To je gubitak vremena. Izgubit će se tri mjeseca da se ta tri tijela formalno spoje i funkcioniraju kao jedno. To će biti noćna mora”, rekao je Vanđelić.
Upitan zašto nakon potresa na Baniji nije i ona obuhvaćena u Fond za obnovu kojoj je bio na čelu, Vanđelić je rekao da je to trebalo napraviti, ali se propustilo.
“Ono što smo mi uspjeli uspostaviti u Fondu bio je dobar primjer, a to je da je bio transparentan i za svaku zgradu se moglo vidjeti što se točno na njoj radi. Mogli ste pogledati sve ugovore. Kad vidite podatke Središnjeg državnog ureda, vi ne znate koje su zgrade, a nitko ne vidi ugovore. Drugo, mi smo radili niz napora prevencije korupcije. Htjeli smo uvesti ISO 7001, ali očito ne postoji želja da se takav standard uvede u bilo kakvu državnu instituciju. Treća stvar su bile izmjene podzakonskih akata. Glavni razlog zašto sam otišao je što nije imalo smisla. Ništa se nije moglo napraviti bez promjene zakona”, rekao je Vanđelić.
Premijer je taj koji mora predložiti izmjene zakona. Njemu to očito ne leži, time se ne želi baviti ili to ne razumije. Premijer je direktno nadređen i ministru i šefu Središnjeg državnog ureda. Nema tu izbjegavanja političke odgovornosti. Politička odgovornost je na premijeru. Političke volje nije bilo kod Plenkovića da se promijeni zakon, rekao je Vanđelić.
“Nitko nije slušao nas koji se time bavimo. Ja se time bavim 30 godina, nitko me nije slušao”, rekao je Vanđelić.
Bačić je sigurno imati odličnu političku potporu, ali to ne vodi nikakvoj ubrzanoj obnovi. Ovo je kupovanje vremena, rekao je bivši šef Fonda, ponovivši da će spajanje institucija zahtijevati puno vremena i da će se te institucije više baviti svojim spajanjem nego obnovom.
Zakon o obnovi je propisao obnovu zgrada ispod standarda, odnosno tako da one neće biti obnovljene da budu otporne na očekivani potres. Znači, nama se može dogoditi da obnovimo zgradu, dođe jači potres i sruši i tu novu zgradu koju smo obnovili. To nije normalno, rekao je Vanđelić, dodavši da on ne podržava takvu substandardnu obnovu.
Komentari