Valentino Valentaković, član reprezentacije Hrvatske u rukometu na pijesku vjeruje da će njihovi svjetski i europski rezultati pobuditi interes za ovim sportom među školskom djecom
Hrvatska muška seniorska reprezentacija u rukometu na pijesku ostvarila je novi naslov svjetskih prvaka na Svjetskom prvenstvu održanom u grčkom Heraklionu. U finalu su naši reprezentativci pjeskaši svladali Dansku i tako završili natjecanje bez poraza i postali druga najuspješnija zemlja u ovom atraktivnom sportu. Ispred nas su samo Brazilci koji su na svjetskim prvenstvima osvojili osam medalja, od čega pet zlatnih.
Uspjeh naše reprezentacije u ovom sportu nije novost. Ovo je treće zlato hrvatskih pjeskaša na svjetskim smotrama, što je uspjeh vrijedan poštovanja. Kada tome pridodamo činjenicu da je ovo 30. hrvatska medalja u rukometu na pijesku, jasno je da kod protivnika zaslužujemo poštovanje, ali i očekivanja su velika.
Dodatan uspjeh za Hrvatsku ostvario je Lucian Bura koji je uvršten u najbolju postavu Svjetskog prvenstva na poziciji desnog krila, a odnio je i titulu najboljeg strijelca prvenstva.
Hrvatsku rukometnu reprezentaciju na pijesku čine Borna Kolić, Dominik Marković, Ivan Jurić, Josip Leko, Lucian Bura, Ivan Dumenčić, Josip Dukes, Filip Goričanec i Valentino Valentaković s kojim smo o rukometu na pijesku, ostvarenim uspjesima i planovima razgovarali za Zagreb News.
“Finale ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva bila je repriza prošlogodišnjeg finala na Europskom prvenstvu, ali ovog puta sa sretnim završetkom i pobjedom Hrvatske. Danci su pokušavali uhvatiti zaostatak i približiti nam se, ali bez uspjeha”, prisjetio se Valentaković.
Kada je riječ o budućim ciljevima, Valentaković poručuje da je cilj vrh i naravno uvijek zlato.
“Hrvatska reprezentacija uvijek cilja visoko”, naglasio je Valentaković.
Povijest pjeskaške inačice rukometa započinje vrlo kasno u usporedbi s drugim zemljama, 2002. godine pa tako kratka povijest rukometa na pijesku u Hrvatskoj započinje na poziv EHF-a da se uključi u projekt “Beach handball”. Na inicijativu predstavnika Hrvatskog rukometnog saveza započinje se s realizacijom projekta koji je obuhvaćao organizaciju rada i gradnju pjeskaških terena. Uz zagrebačko jezero Jarun sagrađeno je prvo igralište za rukomet na pijesku. Uz suradnju s RŠC-om Jarun te u organizaciji Zlatka Belančića, 4. svibnja 2002. održan je prvi promotivni turnir rukometa na pijesku, na kojem je sudjelovalo šest ekipa.
U njegovim počecima rukomet na pijesku igrali su poznati igrači dvoranskog rukometa. Tako je prvo prvenstvo Hrvatske osvojila ekipa Radija 101, za koju su igrali Ivica Udovičić, Nenad Kljaić, Ratko Tomljanović, a branio je Mirko Bašić. Na Sajmu sporta i nautike 2003. odigrala se promotivna utakmica između olimpijskih pobjednika iz Atlante i svjetskih prvaka iz Portugala. Jedan od boljih igrača rukometa na pijesku bio je i Hrvoje Horvat, današnji izbornik hrvatske muške rukometne reprezentacije.
Posebni izazov predstavljaju ograničeni uvjeti za trening s obzirom na to da Hrvatska nema, poput drugih reprezentacija, dvorane s pijeskom, već mogu trenirati isključivo u ljetnim mjesecima na zagrebačkom Jarunu.
“Jedini pravi teren nam je na Jarunu, ali sreća je što većina trenira dvoranski rukomet pa donekle održavamo formu tijekom cijele godine”, rekao je Valentaković.
Rukomet na pijesku uglavnom igraju ekipe iz Zagreba i okolice. U Dalmaciji također ima jedan dobar klub, a riječ je o White Boysima iz Kaštela.
“Bilo je govora kako će se ići u izgradnju kompleksa s pijeskom u zatvorenom, ali se za sada nije ništa realiziralo”, dodao je.
Uspjeh naših reprezentativaca je još veći jer svi treniraju volonterski.
“Svi igramo volonterski iz čiste ljubavi prema sportu i reprezentaciji. Zbog toga nas vesele odlični rezultati na koje smo iznimno ponosni, ali nam omogućuju da kroz interes medija populariziramo sport, ne samo kako bismo došli do sponzora, već i do interesa djece u školama”, objasnio je Valentaković.
“Bez obzira na sve, Hrvatska je u ovom sportu ostvarila povijesni uspjeh i postala prepoznatljiv i opasan protivnik.
“Osim seniora, uspjeh nižu i junior. Na istim terenima u Heraklionu prvo su svjetski naslov osvojili juniori, a potom i seniori”, naglasio je Valentaković s nadom da će rezultati pobuditi interes za ovim sportom među školskom djecom.
Nije ovo prvi put da Hrvatska ima dvostruku krunu u rukometu na pijesku. To se prvi put dogodilo na Svjetskom prvenstvu u Cadizu 2008. kada su zlato osvojili seniori i seniorke. Na Europskom prvenstvu u Umagu 2011. zlato su osvojili seniori, seniorke i junior.
Međunarodna sportska scena ima velike planove za rukomet na pijesku s glavnim ciljem uvrštavanja u olimpijski sport. Tim planovima se najviše veseli upravo Valentaković.
“Iako svako međunarodno natjecanje na najvišoj razini ima poseban značaj, poseban će osjećaj biti Olimpijske igre koje će se održati 2024. u Parizu, na kojima će rukomet na pijesku biti pokazni sport, odnosno one 2028. u Los Angelesu, na kojima će biti punopravni član”, zaključio je Valentaković.
Komentari