Kaznena prijava upućena je PU šibensko-kninskoj zbog “strašnih slučajeva trovanja mačaka u Drnišu”, navodi prijavitelj (podaci poznati redakciji).
“Preko javno dostupnih podataka s Facebook društvene platforme i pozivom jedne gospođe (podaci poznati redakciji) , saznalo se da je u mjesecu kolovozu i rujnu ove godine u Drnišu NN – nepoznati počinitelj počinio kazneno djelo iz čl 205 st 1 Kaznenog zakona. Budući da je to kazneno djelo počinjeno na štetu životinja koje uživaju osobitu zaštitu Ustava Republike Hrvatske i Zakona o zaštiti životinja, u javnom interesu, podnosim kaznenu prijavu protiv NN- nepoznate osobe radi kaznenog djela ubijanja i mučenja životinja”, navodi se u prijavi.
Kazneno djelo opisuje se ovim riječima:
“Moje saznanje o počinjenju kaznenog djela datira od 16. rujna ove godine kada me je u popodnevnim satima nazvala ženska osoba (podaci poznati redakciji). Navela je da je 14. rujna 2023. na Facebook stranici svoje poznanice iz Drniša naišla na objavu o trovanju mačaka u Drnišu.
Mrtve mačke po ulicama i parkovima grada
Facebook objava, stoji dalje u prijavi, ima sljedeći sadržaj: “Nemam riječi. Ovo je slika grada koji želi biti turistička destinacija. Ovakvih fotki imam još u različitim dijelovima grada pa i samog centra” (riječ je o Drnišu.)”.
Uz tekst su objavljene tri fotografije leša mačke kako leži na nogostupu za pješake, i to dodatno pregažena.
Gospođa je navela kako je zamolila drugu spomenutu gospođu da joj pošalje još fotografija mrtvih mačaka, a za koje postoji osnovana sumnja da su otrovane. Na to, druga gospođa proslijedila joj je brojne fotografije, a koje je ona potom proslijedila meni, navodi podnositelj prijave.
Na fotografijama su na brojnim mjestima leševi mačaka koji leže na različitim mjestima po ulicama i parkovima grada Drniša”, navodi se u prijavi.
Gradonačelnik se oglušio. “Bojim se da je sve imalo kontra učinak”
U svezi tih mačaka gospođa je pisala u dva navrata gradonačelniku Drniša.
Preciznije, slala je mailove, tražeći financijsku pomoć za sterilizaciju, odnosno, kastraciju uličnih mačaka budući da Zakon o zaštiti životinja članak 62. propisuje obveze lokalne zajednice, a čl. 69. propisuje da su nadležna tijela državne uprave i tijela jedinica lokalne ili područne samouprave obvezna razvijati svijest javnosti, a osobito mladih, o zaštiti životinja, navodi se u prijavi.
“Na njezina dva maila upućenih gradonačelniku Drniša dana 8. kolovoza i 14. rujna 2023. gospođa nije dobila odgovor te je navela da sada ima sumnju da su upravo njena inicijativa i mailovi imali kontra učinak. Boji se da je njezina dobronamjerna inicijativa da se brojne samoživuće mačke u Drnišu steriliziraju, a koje je ljetos za vrijeme boravka u Drnišu hranila, pretvorila u masovno trovanje nedužnih životinja”, stoji u prijavi.
“Navodi također neke od brojnih lokacija mrtvih mačaka “iza Sege kod kontejnera – njih desetak mrtvih, park ispred općine”, i tako dalje. O svemu gospođe imaju saznanja i fotografije”, stoji u prijavi.
Traži se očitovanje gradonačelnika Drniša Begonje
Za očekivati je, dalje se navodi, da su ulice kao javno mjesto pokrivene sigurnosnim kamerama ili da je netko od prolaznika vidio opetovanu opisanu protupravnu radnju nepoznatog počinitelja ili netko ima saznanja tko je eventualno verbalizirao nakanu trovanja mačaka, što sve omogućava uspješno provođenje kriminalističkih izvida i otkrivanje počinitelja kaznenog djela, podsjeća prijavitelj.
“Podnošenjem ove kaznene prijave predlažem pokretanje kaznenog postupka. Svakako predlažem i provođenje obavijesnog razgovora s gospođama te s gradonačelnikom Drniša Josipom Begonjom, zatim uvid u mailove upućene gradonačelniku te da se izvrši uvid u snimku stanja, preko fotografije koje je sačinila druga gospođa”, zaključuje se u kaznenoj prijavi.
Komentari