Nakon više desetljeća obećanja najavljen je početak izgradnje sinagoge i Židovskog centra, koji će uključivati nadzemne i podzemne garaže, muzej, kafić i dječji vrtić. U međuvremenu Židovska općina napustila je Antifašističku ligu zbog teksta Zorana Pusića o sukobu Izraela i Hamasa objavljenog u Novostima, u kojima je usporedio izraelsku vlast sa fašistima zbog humanitarne katastrofe u Gazi, do koje je došlo nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael.
Inače, od ožujka prošle godine Hrvatska predsjeda nad IHRA-om (International Holocaust Rememberance Association) – Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust. Po mišljenju mnogih tu poziciju nije iskoristila za bilo kakve vidljive pomake, bilo u obrazovnom sustavu, ili načinu na koji se država odnosi prema Jasenovcu, ustaškom logoru smrti.
Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta koji se obilježava 27. siječnja Gost dana Radio Nacionala je povjesničar Tvrtko Jakovina.
Jedan veliki dio zemalja je izabrao 27. siječnja kao zajednički dan kada su odredi Crvene armije ušle u Auschwitz i jedna faza europske i svjetske povijesti i kada su razmjeri zločina nad Židovima postali očiti.
Mnogi su stradavali u genocidima, ali neki su mogli stradati u jednoj zemlji, a da u drugoj to nisu osjetili. To za Židove nije istina, istu sudbinu su proživljavali Židovi u Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, Švedskoj, Hrvatskoj.
Čak i oni koji su živjeli u blizini Auschwitza su tvrdili da ne znaju što se događa tamo, međutim to bi značilo da nemate ni jedno pismo, ni jedno svjedočenje vojnika, što bi impliciralo jednu vrstu cenzure koja nije postojala. Informacije o genocidu su bile poznate.
Komentari