Greenpeace u prosvjednoj akciji pred terminalom LNG Croatia: “Climate killer”

Autor:

SašaZinaja/Nfoto

Brod Arctic Sunrise Greenpeacea izveo je u ponedjeljak poslije podne prosvjednu akciju u kvarnerskom zaljevu, gdje su aktivisti na brodu-terminalu LNG Croatia ispisali poruku “Climate killer”, a nakon što je zašlo sunce, pokušali su i projicirati laserske poruke na spremnicima Janafova Terminala u Omišlju.

Brod Lučke kapetanije Rijeka i policijski čamac doplovili su oko 17,50 do broda Greenpeacea Arctic Sunrise, koji se u ponedjeljak oko 17 sati  usidrio nedaleko od broda LNG terminala na otoku Krku. U efektnoj prosvjednoj akciji protiv upotrebe prirodnog plina, aktivisti Greenpeacea na oplati LNG terminala bijelom bojom ispisali su poruku “Climate killer”.

Brod Arctic Sunrise Greenpeacea izveo je prosvjednu akciju u Kvarnerskom zaljevu. Ovo je atmosfera s mjesta događaja. Foto: Saša Zinaja/NFoto


Dužnosnici se nisu popeli na brod

Aktivisti Greenpeacea očekivali su da će se dužnosnici Lučke kapetanije i policije popeti na brod i razgovarati s kapetanom Arctic Sunrisea Danielom Rizzottijem, ali to se nije dogodilo.

Foto: Saša Zinaja/NFoto


Lučka policija i kapetanija stala je između Greenpeaceovog broda i LNG terminala

U Greenpeaceu su izjavili da njihov brod nije ušao u zabranjenu zonu oko LNG terminala, u kojoj je zabranjena plovidba. Plovila Lučke kapetanije i policije stala su između Arctic Sunrisea i LNG terminala.

Foto: Saša Zinaja/NFoto


Poruke laserom

Oko 18,30, bez da su se dužnosnici Lučke uprave i policije popeli na Arctic Sunrise, aktivistički se brod počeo udaljavati od terminala LNG Croatia. Prema neslužbenim informacijama, policija je upozorila kapetana da udalji brod, i on je poslušao.

Potom je Greenpeace s laserskog projektora na brodu pokušao projicirati poruke protiv fosilnih goriva na spremnicima Janafova Terminala u Omišlju na Krku, ali nisu bile čitljive, pa su odustali. Prosvjedna akcija završila je oko 19,20 sati.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Gumeni čamci

Arctic Sunrise isplovio je oko 15 sati iz riječke luke u pravcu Cresa, a potom u velikom luku kvarnerskim zaljevom skrenuo lijevo i krenuo prema LNG terminalu.

Na prilazima Krku, brodu su se pridružila dva brza gumena čamca Greenpeacea s dva člana posade, koji su istaknuli natpise protiv fosilnih goriva i prirodnog plina.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Aktivisti ispisali poruku

Doplovivši na dvjestostotinjak metara od broda LNG terminala, aktivisti su čamcima prišli terminalu, i na njegovoj donjoj palubi, ispod natpisa “LNG Croatia”, neškodljivom bijelom bojom ispisali “Climate killer”.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Fosilna goriva

“Iznimno je važno da se javna sredstva prestanu ulagati u infrastrukturu fosilnih goriva, uključujući  i plin. Istraživanja pokazuju da je kod  korištenja prirodnog plina najveći problem moguće curenje metana, iznimno opasnog stakleničkog plina”, kazala je programska direktorica Greenpeacea Hrvatska Petra Andrić, u izjavi na palubi Arctic Sunrisea, jednoga od tri Greenpeaceova broda, norveškog ledolomca koji je u vlasništvu te ekološke organizacije od 1995, i sudjelovao je u nekima od najpoznatijih i najvažnijih aktivističkih akcija Greenpeacea diljem svijeta.

Foto: Saša Zinaja/NFoto


Protiv ulaganja u plinsku infrastrukturu

Andrić je kazala kako je mirni prosvjed Greenpeacea pred LNG terminalom motiviran činjenicom da Vlada, usprkos energetskoj krizi te golemom poskupljenju plina,  i dalje zagovara ulaganje u plinsku infrastrukturu, čineći zemlju tako još ovisnijom o plinu.

“Plinska industrija na tome zarađuje”, kazala je Andrić. Za prekid eksploatacije i korištenja prirodnog plina zauzela se i aktivistkinja Greenpeacea Austrija Julia Karzel.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Kampanja protiv upotrebe prirodnog plina

Greenpeace Hrvatska je proteklog vikenda započeo kampanju protiv upotrebe prirodnog plina. Aktivisti su u subotu, gotovo godinu dana nakon što je u Jadranskom moru potonula Inina plinska platforma Ivana D, u blizini olupine razvili 23 metra dug transparent s natpisom “Plinskom biznisu profit, Jadranu otpad”.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Pozivaju vlasti da daju rješenje

Od hrvatskih vlasti zatražili su hitno rješavanje pitanja zastarjele plinske infrastrukture i upozorili na opasnost od istjecanja metana tijekom eksploatacije fosilnog plina koji značajno doprinosi klimatskoj krizi.

Skrenuli su pozornost na peticiju Europske građanske inicijative (ECI) kojom se traži zabrana oglašavanja svih fosilnih goriva i promocija fosilnog plina kao ekološki prihvatljivog.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Potpisi za peticiju

Greenpeace zahtijeva i zabranu reklamiranja fosilnih goriva, pa se proteklog vikenda u Rijeci pridružio prikupljanju potpisa za peticiju Europske građanske inicijative (ECI), kojom se traži novi zakon koji bi zabranio oglašavanje fosilnih goriva i sponzorstava povezanih s njima u Europskoj uniji.

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Cilj je milijun potpisa

Uz Greenpeace, inicijativu je pokrenulo više od 20 europskih organizacija. Cilj je prikupiti milijun potpisa u jednoj godini nakon čega je Europska komisija dužna odgovoriti i razmotriti implementaciju zahtjeva u europski zakon.

“Plin se ne smije oglašavati kao “prirodan” ili “zelen”. Istina je da fosilni plin prilikom gorenja emitira manje ugljičnog dioksida od ugljena i drugih fosilnih goriva, ali nije istina da ga to čini prihvatljivijim tranzicijskim gorivom od ugljena ili nafte. Jer postoji zamka: metan, glavna komponenta fosilnog plina, daleko je snažniji staklenički plin od ugljičnog dioksida.”, kazala je Andrić proteklog vikenda u Rijeci.

Photo: Greenpeace

Foto: Saša Zinaja/NFoto

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.