Dio medicinskog osoblja okupilo se danas u zagrebačkom parku Zrinjevac kako bi mirnim prosvjedom izrazili nezadovoljstvo situacijom u kojoj su se našli zbog pandemije. Prosvjed je organizirao Sindikat medicinske sestre/tehničari zajedno. Nakon prosvjeda na Zrinjevcu, prosvjednici su otišli ispred Ministarstva zdravstva.
Medicinari su prosvjedovali zbog neadekvatno plaćenog prekovremenog rada kao i rada na blagdane, zbog sistematizacije radnih mjesta, ucjena i prijetnji zbog necijepljenja, beneficiranog radnog staža, rada izvan njihovih stručnih kompetencija te zbog nepriznavanja visokoškolskog obrazovanja.
”Trenutno ne vidimo kako će u skorije vrijeme doći do poboljšanja stanja, niti jasnog plana resornog Ministarstva za boljitak hrvatskog sestrinstva. Svjesni smo svoje odgovornosti prema pacijentima, za koje predano skrbimo. Nažalost, zbog svakodnevno prisutnog umora i stresa postajemo i sami pacijenti”, istaknuli su iz Sindikata.
Okupljeni su nosili transparent na kojem piše “Od pljeska do pljuske”.
“Ispred Vrhovnog suda smo, koji bi trebao biti neovisan, bez politike. Svi znamo da to nije neovisna institucija. Ako Mamić može tražiti reformu sudstva, možemo i mi tražiti sudstvo u kojem su svi građani isti, bez uplitanja politike”, rekao je predstavnik Sindikata.
“Mi odradimo godišnje 108 sati više nego suci, a neki imaju veće naknade za rad blagdanom nego mi plaće za rad blagdanom”, rekao je.
Sestra Srđana Predojević kaže da su sestre stup društva koji se svaki dan sve više uništava mobingom i ucjenama.
“Bez sestara i tehničara nijedan segment zdravstva ne bi mogao funkcionirati. Politika ništa ne čini da ova profesija ne dosegne dno i postane struka na razini obrta”, rekla je.
“Omogućeno nam je da se školujemo, moramo se osposobljavati cijeli život, završavati tečajeve, ali nam se u radu ne prizna, odnosno ne plaća nam se visoka škola. Plaća se kao srednja škola”, kaže.
“Ja nisam pola magistre sestrinstva niti imam pola diplome”, rekla je Predojević.
“Svaka vlada i ministarstvo nam zalupe vrata pred nosom, a sindikati i udruge ne čine ništa”, rekla je.
“Nedavno smo bili svjedoci pljeskanja s prozora da bismo danas doživjeli prijetnje otkazom. Politika sestre koristi kako i kada im odgovara. Ta politika je 90-ih ukinula i beneficirani radni staž hitnoj medicinskoj službi”, rekla je.
“Za vrijeme pandemije smo vidjeli koliko je sestrinski posao težak, zato tražimo sistematizaciju po težini poslova, da se uvede beneficirani radni staž i snizi granica za starosnu imovinu”, rekla je.
“Kolege koji rade s covid-pacijentima rade u istim uvjetima kao u ratu, a za to se računao dvostruki radni staž”, navodi.
“Danas jedna sestra radi najmanje za dvije, a ja bih rekla i za tri, kao i posao izvan svojih kompetencija”, kaže.
“Ako smo uz bok razvijenim zemljama, to je preko leđa nas medicinskih djelatnika koji smo potlačeni i poniženi”, rekla je sestra i naglasila da u bolničkom sustavu nedostaje 4000 sestara i tehničara.
“Neka političari navedu samo jednu stimulativnu mjeru koju imamo. I Rumunjska daje covid-nadoplate. Mi na početku nismo imali ni dovoljno zaštitne opreme. To je javna tajna”, rekla je.
Čita se govor Sandre Alić, koja nije mogla doći.
“Pokazali smo i dokazali da smo tu kad pacijentima najviše trebamo. Prošli smo od pljeskanja na početku do udaraca sada. Ništa ne pitamo, u vječitom smo strahu. Premijeru, ministri, žalosno je i razočaravajuće da sestre i tehničari na ulici traže rad po zakonu. Komora samo šuti i ne radi ništa. Zašto uopće postojite?” glasi jedan dio govora.
“Sad ste teroru dodali ucjene za cijepljenje. Zastrašivanje je vaš način. Ucjenjujete radnike i prijetite im premještajem ako se ne cijepe, sve pod krinkom brige za pacijente”, rečeno je.
“Nezaštićeni smo od napada korisnika. To se opravdava njihovim psihičkim stanjem, a mi nemamo podršku”, napisala je sestra u govoru kojeg je pročitao tehničar.
Tehničar Marko Stugar čitao je tekst o sestrama u socijalnoj skrbi.
Naveo je da nedostaje sestara i da zbog toga pate i sestre i pacijenti. “Događa se da kolege i kolegice odrade prekovremene sate, ali im to ne bude plaćeno. Dogodi se da u smjeni nema sestre ili tehničara, samo njegovatelj. To je nedopustivo”, kaže.
“Ministarstvo opstruira uzimanje zamjena za bolovanja zbog čega sestre rade više nego je propisano i izvan svojih kompetencija. Navodi i da nedostaje rukavica i zaštitne opreme. U nekim ustanovama osoblje za smjenu od 12 sati dobije jedan ili dva para rukavica”, kaže.
“Na početku pandemije su sestre morale stavljati po tri kirurške maske jer nije bilo FPP maski, a na nogama su nosile vreće za smeće”, kazao je tehničar.
Komentari