Španjolska i Italija možda su još uvijek među najpopularnijim odredištima Europljana za odmor, ali postoje znakovi da je vruće vrijeme u južnoj Europi počelo mijenjati kalkulacije putnika o tome kamo ići u budućnosti.
Europska putnička komisija, udruga europskih turističkih organizacija sa sjedištem u Bruxellesu, objavila je da je broj europskih turista koji planiraju putovati u mediteranska odredišta tijekom ljeta i jeseni pao za 10% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Španjolska, Italija, Francuska, Hrvatska i Grčka i dalje su najpopularnija odredišta, ali mjesta poput Češke, Bugarske, Irske i Danske zabilježila su “nagli porast popularnosti”, stoji u priopćenju ETC-a ovog mjeseca nakon što je proveo anketu na oko 6000 ljudi. “To se može pripisati putnicima koji traže odredišta s manje gužve i blažim temperaturama”, rekli su iz udruge.
Ekstremne temperature ovog ljeta uslijedile su nakon velikih vrućina prošle godine. Sve veća sklonost hladnijim mjestima za odmor u nadolazećim godinama bila bi loša vijest za zemlje na Sredozemnom moru, posebno one čija se gospodarstva uvelike oslanjaju na turizam.
Prošle godine, sektor putovanja i turizma činio je 18,5% grčkog gospodarstva i više od 10% talijanskog gospodarstva, prema podacima Svjetskog vijeća za putovanja i turizam.
Ugodno vrijeme i dalje je glavna stvar za Europljane pri odabiru mjesta na odmoru, prema istraživanju ETC-a, a 7,6% ispitanika reklo je da je mogućnost ekstremnih vremenskih uvjeta tijekom njihova putovanja Europom njihova najveća briga.
Glasnogovornik ForwardKeysa, tvrtke za podatke o putovanjima, rekao je za CNN da je “došlo do pomaka u sklonosti prema hladnijim i sjevernijim odredištima” među putnicima iz Ujedinjenog Kraljevstva kao rezultat toplinskih valova u kontinentalnoj Europi ovog mjeseca. “Čini se da je sve veća svijest o toplinskim valovima potaknula britanske putnike da potraže odredišta u zadnji tren s nižim temperaturama ovog ljeta”, rekao je glasnogovornik.
Olivier Ponti, viši istraživač u ForwardKeysu, rekao je da su internetska pretraživanja u Ujedinjenom Kraljevstvu za letove za južnu Europu u glavnim mjesecima praznika u srpnju i kolovozu činila 58% svih pretraživanja letova početkom srpnja, što je pad sa 62% mjesec dana ranije. U međuvremenu, internetska pretraživanja sjevernoeuropskih odredišta porasla su na 10%.
Toplinski val ‘tek počinje’
Italija, Španjolska i Grčka danima se suočavaju s neumoljivom vrućinom, ali Europska svemirska agencija upozorila je u prošlotjednom priopćenju da je toplinski val “tek počeo”.
U utorak je temperatura kopnene površine – toliko je tlo vruće na dodir – dosegla 45 stupnjeva Celzija u Rimu i 50 stupnjeva Celzija u Nikoziji na Cipru i gradu Cataniji na Siciliji u Italiji. “Kako klimatske promjene uzimaju maha, toplinski valovi poput ovog vjerojatno će biti češći i ozbiljniji, s dalekosežnim posljedicama”, stoji u priopćenju ESA-e.
Johan Lundgren, izvršni direktor britanskog zračnog prijevoznika easyJet (ESYJY), rekao je novinarima u četvrtak da toplinski val nije odvratio turiste od odlaska na odmor na uobičajenim mjestima, ali je dodao da zračni prijevoznik ima fleksibilnost prilagoditi svoje rute u budućnosti ako se preferencije turista počnu mijenjati.
Turistička žarišta već se moraju prilagoditi zbog velike vrućine. Grčke vlasti priopćile su u četvrtak da će Akropola i druga arheološka nalazišta ostati zatvoreni za posjetitelje između podneva i 17.30 sati. lokalnom vremenu barem do nedjelje. Grčka meteorološka služba upozorila je da će temperature ovog tjedna dodatno porasti i da se očekuje da će tijekom vikenda u nekim dijelovima zemlje dosegnuti 44 stupnja Celzija.
U Rimu je nekoliko turista kolabiralo zbog toplinskog udara ovog tjedna. Grad je uspostavio zapovjedni centar kako bi osigurao da gomile koje čekaju da uđu u turistička mjesta imaju pristup vodi, stanicama za zamagljivanje i hladu kada je to moguće, piše CNN.
Komentari