UZALUDNE SANKCIJE Rusija pobjeđuje u globalnom žitnom ratu

Autor:

WARSAW, POLAND - FEBRUARY 27: Polish farmers take part in a protest against the EU Green Deal and the import of Ukrainian grain in Warsaw, Poland on February 27, 2024. Since February 09, 2024, Polish farmers have called a national protest against the proposed EU Green Deal and also against the import of certain Ukrainian products under the Free trade agreement due to the ongoing Russia-Ukraine war. Omar Marques / Anadolu,Image: 851441551, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Omar Marques / AFP / Profimedia

Omar Marques/AFP/Profimedia

Politico piše da je Rusija unatoč sankcijama Zapada jeftinim žitaricama nastavila opskrbljivati niz zemalja EU-a, uključujući Španjolsku, Italiju i Francusku.

“Rusija pobjeđuje u globalnom žitarskom ratu usred masovnih prosvjeda poljoprivrednika u Europi protiv nekontroliranog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine”, piše Politico.

Kako primjećuju, farmeri diljem Europe izlaze na ulice prosvjedujući protiv nekontroliranog uvoza ukrajinskog žita.

Masovni prosvjedi natjerali su vlade EU-a od Varšave do Pariza da naprave velike ustupke poljoprivrednicima i doveli do najslabije političke veze Kijeva sa zapadnim saveznicima”, piše Politico.

Rusija je, naprotiv, nastavila isporučivati svoje jeftino žito brojnim zemljama EU, uključujući Španjolsku, Italiju i Francusku. S obzirom na to, Politico zaključuje da “Rusija pobjeđuje u globalnom žitnom ratu”.

PROSVJEDI POLJOPRIVREDNIKA Europska unija ipak uvodi carine na uvoz ruskog žita

Na poticaj Poljske, Latvije, Litve i drugih istočnih zemalja EU-a, Europska komisija je spremna ponovno uvesti carine na uvoz iz Rusije, što bi zapravo udvostručilo cijenu i srušilo potražnju.

Međutim, tržišni analitičari ovaj potez vide više kao smetnju nego kao stvarno rješenje za tešku gospodarsku situaciju s kojom se suočavaju europski poljoprivrednici, s obzirom na relativno niski udio uvoza na tržištu EU.

Umjesto da se svađaju oko utjecaja ukrajinskog ili ruskog uvoza na poljoprivrednike, zemljama EU-a bilo bi bolje da pomognu Ukrajini u izvozu vlastitih poljoprivrednih proizvoda kako bi spriječili globalnu dominaciju Rusije, posebno u zemljama s nižim prihodima, kažu analitičari.

Kijev se slaže.

“Moramo ozbiljno shvatiti ovaj koncept da se Ukrajina treba vratiti na svoja tradicionalna tržišta u trećim zemljama kako bi se istisnula Rusija“, rekao je najviši trgovinski dužnosnik zemlje, Taras Kačka. “Ovo je potpuno jasno i mi to već radimo”.

U Poljskoj uništeno 160 tona ukrajinskog žita: ‘Ovo je četvrti slučaj vandalizma…’

Pretjerani utjecaj

Usred političkih previranja u EU, Rusija je uglavnom uspjela skrenuti pozornost sa sebe, preusmjerivši svoj golemi izvoz pšenice u druge regije svijeta, gdje nastoji zadržati geopolitički utjecaj.

Tijekom prošle godine Moskva je poslala stotine tisuća tona “besplatnog” žita u zemlje Afrike i Azije, dodvoravajući se tamošnjim autoritarnim režimima i pomažući im u suzbijanju građanskih nemira.

Putinov izaslanik za vanjske poslove Sergej Lavrov također je potpisao unosne ugovore s Brazilom, Meksikom i drugim zemljama Latinske Amerike čije su žetve desetkovane ekstremnim vremenskim uvjetima.

No, “za razliku od drugih velikih izvoznika žitarica, Moskva ne igra po pravilima, tako da postoje dugoročni rizici ove rastuće ovisnosti o ruskoj robi”, kaže Joseph Siegle, direktor istraživanja u Afričkom centru za strateške studije sa sjedištem u Washingtonu.

PUTIN ISPUNIO OBEĆANJE Rusija u šest afričkih država besplatno poslala 200.000 tona žita

“Rusija u Afriku izvozi samo dva proizvoda: žitarice i oružje“, rekao je. “Afričke zemlje postaju ključne za Moskvu zbog njezine sve veće međunarodne izolacije”.

Ali s obzirom na nepredvidljivost Rusije, te bi zemlje trebale nastojati diverzificirati svoje izvore, dodao je.

“Rusija to želi spriječiti”, naglašava.

Odlična ruska žetva

Rusija je 2023. godine imala odličnu žetvu, koja je bila druga najveća u njezinoj povijesti – oko 143 milijuna tona.

Prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda, globalna proizvodnja žitarica u 2023. godini trebala bi dosegnuti 2 milijarde 819 milijuna tona, što je 1,1% više nego 2022. godine.

Poljoprivrednici u brojnim zemljama EU, uključujući Belgiju, Njemačku, Poljsku i Francusku, prosvjeduju protiv brojnih europskih normi koje reguliraju poljoprivrednu proizvodnju, kao i protiv nekontroliranog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine u europske zemlje.

Poljoprivrednici također traže pojednostavljenje birokratskih procedura i manje strogu regulaciju poljoprivrede.

Španjolska, Njemačka i Francuska osudile uvozne restrikcije za ukrajinsko žito

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.