UVJERLJIVIJE OD REZULTATA Hrvatska dominantna protiv Poljske, maestralni Luka Modrić zabio za pobjedu

08.09.2024., Opus Arena, Osijek - UEFA Liga nacija, Liga A, skupina 1, 2. kolo, Hrvatska - Poljska. Luka Modric, Pawel Dawidowicz, Kacper Urbanski. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Hrvatska je u drugom kolu Lige nacije u Osijeku puno uvjerljivije nego što rezultat 1-0 govori pobijedila Poljsku i tako došla do prva tri boda. U drugoj utakmici iste skupine Portugal je pobijedio Škotska s 2-1 pa su sada Portugalci na šest bodova, Hrvatska i Poljska imaju po tri dok su Škoti na nuli. Gol za pobjedu, dan prije svog 39. rođendana, zabio je Luka Modrić u 52. minuti iz slobodnog udarca.

Od samog početka utakmice Hrvatska je zagospodarila terenom i pritisnula Poljake, iako je na strani domaćih moglo biti problema u drugoj minuti nakon što se Kovačić na centru okliznuo i izgubio loptu no veznjak Cityja ispravio je grešku prekršajem s leđa za žuti karton ali i prekidanje akcije. U sedmoj minuti vidjeli smo prilike Pjace a nakon kornera i Ćalete-Cara čiji šut glavom nakon kornera brani Skorupski. U 14. minuti Pjaca je dobio žuti karton što je značilo da će Poljaci u nastavku utakmice svoje akcije tražiti baš po toj strani.

Kapetan Modrić koji je upravo odigrao 180. utakmicu za Hrvatsku u 21. minuti je pucao sa 17-18 metara, malo s desne strane ali lopta je prošla malo pored suprotne vratnice. Matanović je umalo zabio u 28. minuti, Pjaca mu je dao poluvisoku loptu s desne strane ali pucao je pored gola. Pet minuta kasnije opet prijeti Matanović, sada je leđima prema golu primio loptu u 16 metara od Modrića ali nakon okreta pucao je preko gola. Poljaci su opasni bili u 39. minuti međutim Ćaleta-Car je sjajno uklizao u 16 metara ispred Szymanskog i odnio loptu.

Drugo poluvrijeme otvoreno je opasnom situacijom pred golom Hrvatske, Zalewski se na lijevom krilu dobro izbacio u desnu i šutirao ali Livaković je bio spreman.

Hrvatska je povela u 52. minuti, na 17 metara od gola fauliran je Petković a Luka Modrić je sjajno pogodio u gornji desni kut gola Poljske. Bio je to 27. gol Luke Modrića za Hrvatsku, ujedno je na najbolji mogući način obilježio svoj 39. rođendan koji će proslaviti u ponedjeljak, dan nakon utakmice.

Tri minute nakon gola zatresla se greda poljskog gola, Matanović je sjajno povaljao dva igrača Poljske i onda preko vratara koji je već otišao u prazno pogodio okvir gola.

Nastavila je Hrvatska pritiskati, do 60. minuti velike prilike imali su Matanović, na dodavanje Modrića pucao je pored gola, zatim je Petkovićev šut obranio Skorupski koji je onda obranio i Kovačićev pokušaj. Bio je to uvod za puno opasniju situaciju pet minuta kasnije kad se Lewandowski oslobodio Šutala i pogodio gredu s desetak metara.

Poljska je ozbiljnije uspjela ući na polovicu Hrvatske u 65. minuti i stvoriti nekakvu priliku koja je okončana pokušajem Walukievitza glavom, lopta je otišla preko gola.

Do kraja je Hrvatska kontrolirala posjed i igru i pritom zaprijetila preko Kramarića (81.), Budimira (85.) i Ćalete-Cara (89.). Na samom kraju zaprijetili su Poljaci međutim Swiderski u drugoj minuti nadoknade nije uspio dobro zahvatiti jedan odbijanac.

HRVATSKA – POLJSKA 1-0

HRVATSKA: Livaković – Šutalo, Ćaleta-Car, Gvardiol – Pjaca, Modrić, Kovačić (Pašalić), P. Sučić (46. L. Sučić), Sosa (90+2 Perišić) – Matanović (69. Kramarić), Petković (69. Budimir).

POLJSKA: Skorupski –Walukiewitz, Bednarek, Dawidowitz – Kaminski, Urbanski (62. Moder), Zielinski (62. Slisz), Szymanski (87. Piotrowski), Zalewski – Bogusz (62. Swiderski), Lewandowski.

Strijelac: 1-0 Modrić (52)