USVOJITE ZDRAVE NAVIKE: S ovih pet moglo bi se živjeti i 20 godina dulje, tvrde znanstvenici

Autor:

Pixabay

Svi želimo što dulje uživati u životu. No, nije samo riječ o tome koliko godina imamo pred sobom, jednako bitno da te godine budu ispunjene dobrih zdravljem i da nam život općenito bude kvalitetan.

Ne možemo predvidjeti koliko će život trajati jer to ovisi o mnogim faktorima. Na neke od njih, kao što su naši geni i s tim povezan rizik od nekih bolesti, ne možemo puno utjecati  – ali postoje faktori dugovječnosti koje ovise pretežno samo o nama i našim odlukama.

Doživjeti stotu

No što točno trebamo učiniti kako bismo povećali šanse da doživimo stotu? Znanstvenici su se pozabavili upravo ovim velikim pitanjem, a rezultati koje su dobili nakon što su završili dugoročno i opsežno istraživanje prilično su ih iznenadili.

Naime, prema ovom harvardskom istraživanju, provedenom na američkim veteranima, životni vijek može se znatno produljiti ako se prakticira zdrav način života. Muškarci stari 40 godina mogupo živjeti prosječno 23,7 godine dulje, dok će žene iste dobi u prosjeku dobiti dodatnih 22, 6 godine.

Čak i ako ste ušli u svoje šezdesete ili sedamdesete, to vas ne bi trebalo obeshrabriti jer znanstvenici tvrde kako nikad nije prekasno započeti sa zdravijim načinom života. Generalno, treba slijediti ove uglavnom već općepoznate savjete:

Uravnotežena prehrana – šećer, bijelo brašno, previše soli i procesirane hrane nisu najbolji izbor ako nam je cilj živjeti što dulje. Na jelovniku bi se trebalo naći, uz protine, što više svježeg sezonskog voća i povrća jer su bogati vitaminima, mineralima i vlaknima – a upravo vlakna igraju ključnu ulogu u zdravlju probavnog sustava. Jednako su važne zdrave masnoće poput onih iz maslina i maslinova ulja, avokada, orašastih plodova te ribe. Također, u naviku nam treba prijeći pijenje dovoljno vode.

“Stručnjaci preporučuju piti dovoljno vode, a pokazatelj da unosite dovoljno vode u organizam, među ostalim je i boja mokraće koja bi trebala biti blijedo žuta. Točna količina vode može varirati ovisno o različitim čimbenicima, stoga ne postoji strogo pravilo.

U nekim slučajevima, poput znojenja ili određenih zdravstvenih stanja, možda ćete trebati piti više vode nego inače. Unatoč popularnosti pravila o osam čaša vode dnevno, u većini slučajeva potrebno je više od osam čaša dnevno za održavanje ravnoteže tekućine. Muškarci obično trebaju oko 15,5 čaša, dok ženama treba 11,5 čaša vode dnevno. Međutim, ovo može uključivati i unos tekućine iz drugih izvora, poput voća”, piše Healthline.

Odricanje od alkohola i cigareta – ne možemo dovoljno naglasiti koliko su konzumacija alkohola i pušenje štetni za zdravlje. To uključuje čak e-cigarete, koje još nisu dovoljno istražene.

Alkoholna pića i cigarete dovode se u vezu s mnogim vrstama raka. Njemačko društvo za prehranu (DGE) kao maksimalno dopušten unos alkohola navodi 10 grama dnevno za zdrave žene – dakle pola čaše crnog vina i 20 grama za zdrave muškarce – odnosno ne više od pola litre piva ili jedne čaše vina na dan.

Dovoljno san i odmora – umor je, čini se, postao pošast modernog doba. U užurbanom ritmu rijetko tko uspije uhvatiti vremena za dovoljno spavanja. Poznato je da nedostatak sna negativno utječe na naše fizičko i psihičko zdravlje.

Naša je svakodnevica često vrlo stresna, a upravo je stres jedan od okidača mnogih bolesti. Zato je nužno odvojiti potrebno vrijeme za odmor i steći naviku urednog spavanja. To uključuje osiguravanje idealnih uvjeta za kvalitetan san, kao što je dobar madrac i zamračena prostorija, ali i odlazak u krevet na vrijeme.

Navike kao što su gledanje u ekrane prije polaska na počinak mogu utjecati na lučenje hormona spavanja i uzrokovati nesanicu. Također, jednako je bitno ostati aktivan tijekom dana jer će i to pomoći da noću mirnije spavamo i budimo se odmorni.

Kretanje – želimo li ostati zdravi i fit i u starijoj životnoj dobi, vježbanje mora postati dio naše svakodnevne rutine. Koju ćemo vrstu vježbanja odabrati manje je važno, bitno je da se ono odvija redovito. Sport pozitivno utječe na naš krvožilni sustav, pomaže održati zdravu težinu, ali također je izvrstan za našu psihičku dobrobit. Postane li sport dio našeg života, bit ćemo bolje raspoloženi, a također ćemo i bolje spavati noću.

Dobri geni su važni, ali sreća je važnija

Pozitivan stav prem životu – sve navedene zdrave i dobre navike nisu dovoljne bez pozitivnog stava. Često kažu kako je ‘sve u glavi’ kad je zdravlje u pitanju, a to znači da je izuzetno važno ostati psihički dobro i emocionalno stabilno.

No, kako zadržati pozitivan stav unatoč svim nedaćama i problemima koje život nosi? Zapravo i to je nešto što je moguće ‘trenirati’ uz prakse kao što su mindfulness i meditacija, ali jednako se važno okružiti pozitivnim ljudima i fokusirati na dobre strane života te vježbati zahvalnost za ono što imamo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.