Na Zagrebačkom velsajmu se od 8. do 13. studenog održava 44. Međunarodni sajam knjiga Interliber. Brojni nakladnici najavljuju novitete koje će predstaviti na omiljenom događaju za sve knjigoljupce. Danas vam donosimo izbor noviteta Znanja, Vorto Palabre, Profila i Planetopije.
Znanje i Vorto Palabra
U bogatoj ponudi naslova za odrasle izdavači izdvajaju Lekcije iz kemije, originalan roman autorice Bonnie Garmus, smješten u Kaliforniju ranih 60-tih s nezaboravnom glavnom junakinjom, kemičarkom koja nehotično postaje zvijezda najpopularnijeg američkog kulinarskog showa. Ovaj roman pršti duhovitošću i zabavom, ali progovara i o teškim temama.
Na Interliberu će se naći i kultni klasik Stephena Kinga – Tajne Salema. Objavljene sada već davne 1975., Tajne Salema zaintrigirale su i prestravile milijune čitatelja pričom o neizrecivom zlu u fiktivnom američkom gradiću. Gotovo pola stoljeća poslije, kultni triler i dalje uspješno tjera strah u kosti, a novo izdanje upotpunjeno je promijenjenim i izbrisanim prizorima te dvjema kratkim pričama.
Chris Bohjalian, autor čije su knjige prevedene na više od trideset pet jezika donosi Vještičji sat, zastrašujući povijesni roman koji progovara o okrutnosti društva i izvornom američkom lovu na vještice.
Tu je i knjiga nastala prema Netflixovoj seriji koja je prošli mjesec oborila rekorde gledanosti i čitanosti. Radi se o Carici, romanu o habsburškoj carici Sisi proizašlom iz pera Gigi Griffis, autorice povijesne fikcije koju inspiriraju snažni i autentični ženski likovi koji se odbijaju pokoriti društvenim normama. Carica je suvremena priča o zaljubljivanju i pronalaženju vlastita unutarnjeg glasa, začinjena tajnim šaputanjima na jastuku i dvorskim intrigama.
Od noviteta koji pristižu ekskluzivno u tjednu Interlibera izdvaja se naslov Madame Curie i snaga jednog sna, autorice Susanne Leonard, moćan, potresan i inspirativan roman o istraživačici, buntovnici, revolucionarki – jedinstvenoj ženi koja je koja je pomicala granice i promijenila svijet!
Zastrašujuće napet roman o krivnji, odgovornosti i iskupljenju donosi Nancy Tucker u svom prvom beletrističkom djelu Prvi dan proljeća. Ovaj triler ledi krv u žilama, slama srce te postavlja velika pitanja koja se tiču pojedinaca i društva u cjelini. U istom žanru tu će se naći i Udahni, izdahni, ubij, duhovit krimić Karstena Dussea koji spaja morbidno, crnohumorno i lakonsko, a mindfulness prikazuje u jednom sasvim novom svjetlu. Naslovom prigodno štivo za kraj godine je Sretna nova godina, atmosferičan i britki skandinavski krimić s upečatljivim i odlično portretiranim likovima, iz pera Malin Stehn.
U žanru lijepe književnosti Sue Monk Kidd, proslavljena autorica Tajnovitog života pčela, donosi Knjigu žudnji, ljubavnu priču iz biblijskih vremena. Kako stranice teku, vješto i maštovito raspreda se tkanje priče koja nas vodi u šetnju od Galileje do Egipta, od judejskih brežuljaka do aleksandrijskih hramova, od zapretanih čežnji do vrhunaca ljubavi i ponora tuge, a donosi životnu priču Ane, žene Isusa iz Nazareta.
Sljedeći roman stilom pisanja podsjeća na nedavno ekraniziranu Djevojku iz močvare, a radi se o naslovu Ova blaga zemlja, američkog autora Williama Kenta Kruegera. Napisana u stilu modernog klasika, Ova blaga zemlja čarobna je, duboko humana epopeja smještena u veličanstveni krajolik Amerike, koji će vam zaokupiti maštu i iscijeliti dušu.
Po prvi put na hrvatskom jeziku, kultni klasik i remek-djelo američke književnosti 20. stoljeća, Oduvijek živimo u dvorcu, autorice Shirley Jackson uvlači čitatelje duboko u labirint mračne neuroze. Ovaj raskošno jeziv roman o osebujnoj, izoliranoj i vrlo vjerojatno ubojitoj obitelji zadivljujuća je i uznemirujuća priča u kojoj napetost raste sa svakom novom stranicom i vodi prema vrhuncu koji je istodobno neizbježan i šokantan.
Ljubitelje fantasyja obradovat će To malo mržnje (A Little Hatred), prvi nastavak trilogije Doba ludila, popularnog autora Joea Abercrombieja. U novoj trilogiji Prvoga zakona, koja se zbiva gotovo trideset godina nakon završetka izvorne trilogije, Abercrombie žanr fantastike obogaćuje duhovitim dijalozima, crnim humorom i suptilnim nijansiranjem likova.
Od publicističkih naslova tu je Mentalni restart – Prepoznaj svoje obrasce, ozdravi od prošlosti i stvori svoje Ja u kojem klinička psihologija dr. Nicole LePera, internetski fenomen s više od pet milijuna sljedbenika na Instagramu, donosi nov, revolucionarni i holistički pristup liječenju koji koristi moć samog pojedinca pri stvaranju trajnih promjena, kao i vodič za aktivniji, autentičniji i radosniji život. Grupa: kako su jedan terapeut i grupa neznanaca spasili moj život odvažni su i brutalno iskreni memoari briljantne autorice Christie Tate o uzbudljivom iskustvu grupne terapije koje joj je promijenilo život. Priča je to o preispitivanju najdubljih želja i prevladavanju vlastitih ograničenja koja će čitatelja inspirirati da se zagleda u sebe i shvati kako bez drugih ne možemo uživati u sretnim trenucima niti prebroditi teške.
Za mlađe čitatelje na sajmu će se također naći izvrsni novi naslovi biblioteke Stribor, od kojih se ističe kultni klasik Michaela Endea Priča bez kraja. Ovo klasično djelo njemačke fantastike svjetski je bestseler – preveden na više od 40 jezika i prodan u više od 9 milijuna primjeraka, a sada je ponovno dostupan kod nas i to s prekrasnom naslovnicom koju je osmislio sam autor. Tu su još i Legenda o Podkinu Jednouhom, srčana i čarobna epska fantazija za najmlađe čitatelje proizašla iz pera nagrađivanog autora za djecu i mlade Kierana Larwooda, obogaćena predivnim ilustracijama međunarodno poznatoga Davida Wyatta, koji je prethodno ilustrirao romane Terryja Pratchetta, Philipa Pullmana i J.R.R. Tolkiena, te novi fantastični serijal za mlade Amari i Braća noći, B. B. Alstona, koji nas vodi u maštoviti svijet čarobnjaka i magičnih stvorenja, zajedno s junakinjom Amari, kojoj se život mijenja kad preko noći sazna da magija postoji i da ona ima čarobne moći. Za tople zimske dane Znanje je pripremilo Zimske bajke, predivnu, vrhunski ilustriranu knjigu autorice Dawn Casey koja će djecu i odrasle odvesti u čarobni svijet izabranih pripovijetki iz cijeloga svijeta. Sve ove priče, svaka na svoj način, slave zimska blaga i veselja i sve što nosimo u sebi i što nam grije srca dok vani vlada zima.
Iz posebne ponude edukativnih noviteta koji će razveseliti i velike i male, na popustima će se pronaći i edukativne kutije Avion: Kratka povijest zrakoplovstva, koja sadrži ilustrirani priručnik o povijesti zrakoplovstva i 3D model aviona za sastavljanje, i Dinosauri: Otkrij, nauči, istraži koja sadrži knjigu o dinosaurima, 40 kartica s pitanjima o dinosaurima i prapovijesnim bićima te 4 modela za sastavljanje koji pomažu otkriti sve tajne dinosaura!
Profil
“Naknadni životi” prvi je roman Abdulrazaka Gurnaha, dobitnika Nobelove nagrade za književnost 2021. godine, preveden na hrvatski jezik. Ovu snažnu višegeneracijsku sagu o prognanstvima, gubicima i ljubavi u turbulentnim vremenima brutalne kolonizacije istočne Afrike početkom 20. stoljeća, s engleskog je preveo Dinko Telećan.
Stižu i dva nova prijevoda romana Elizabeth Strout, dobitnice Pulitzerove nagrade i jedne od najcjenjenijih suvremenih američkih spisateljica: ‘Zovem se Lucy Barton’ (u prijevodu Patricije Horvat) i roman ‘O, Williame’ (u prijevodu Srećka Jurišića) koji je ušao u finale nagrade Booker 2022. Fin, dubok i suosjećajan, ovaj roman govori o braku, tajnama, svemu što u odnosima stvaramo i onome što za sobom ostavljamo.
Tu je i ‘Kuća sreće’, novi roman Jessie Burton, autorice svjetskog megahita ‘Minijaturistica’. Riječ je o inteligentno i vješto napisanom intrigantnom nastavku priče o obitelji Brandt. Knjigu je s engleskog prevela Mihaela Velina.
Novi publicistički naslov ‘Arsen – sjećanja jedinstvena’ intimna je knjiga ispunjena sjećanjima na Arsena Dedića koja su autorici Diani Šetki ekskluzivno iznijeli njemu bliski ljudi, od članova obitelji do značajnih ličnosti hrvatske kulture, glazbe, estrade i medija. Oda je to velikanu koji je ostavio golem trag u hrvatskoj kulturi i glazbi, a još i više u sjećanjima ljudi s kojima je surađivao, živio i prijateljevao.
Od publicistike tu je i knjiga ‘Jugoslavija i politička ubojstva/Povijest i posljedice Titova rata protiv emigracije’ koju je napisao Christian Axboe Nielsen, izvanredni profesor studija Jugoistočne Europe na Sveučilištu Aarhus u Danskoj. Nielsen je radio kao analitičar na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju i na Međunarodnom kaznenom sudu, a bio je i vještak u međunarodnim i domaćim kaznenim te građanskim predmetima. Ova je knjiga jedinstven prikaz tajnog rata koji je UDBA vodila protiv hrvatskih emigranata.
Profil predstavlja i prvu slikovnicu glazbenika Mile Kekina, Mala. Uz duhovite, lako pamtljive stihove i izuzetne ilustracije međunarodno priznatog i višestruko nagrađivanog ilustratora Tomislava Torjanca Kekinova pjesmoslikovnica slavi individualnost i različitost.
Za Interliber izlazi i peti nastavak popularnog serijala Maje Šimleše o žirafi Suli Suli u avanturi, džungla. Stihove Maje Šimleše i ovoga puta prate duhovite ilustracije Svena Nemeta. Tu su i ‘Tri kuće, tri prijatelja‘, prva slikovnica višestruko nagrađivanog pisca Jurice Pavičića, zatim ‘Bijeg uz brijeg‘, prva slikovnica nagrađivane spisateljice i dramaturginje Marine Vujčić, te novi nastavak serijala o lošim momcima Aarona Blabeyja ‘Loši momci 4 – Začići napadaju’.
Od romana za djecu Profil izdvaja epsku avanturu koja oduzima dah, ‘Kći dubina’ Ricka Riordana, autora megahitova čije su se knjige prodale u nevjerojatnih 180 milijuna primjeraka diljem svijeta.
Planetopija
O PRIRODI
Zapisi duhovnog oca moderne američke književnosti
Ralph Waldo Emerson
Američki esejist, predavač, filozof i pjesnik Ralph Waldo Emerson predvodio je transcendentalistički pokret sredinom 19. stoljeća i bio pobornik individualizma i oštroumni kritičar društva i vremena u kojem je živio. Filozofski klasik O prirodi njegova je prva knjiga u kojoj je iznio temelje transcendentalizma, sustava vjerovanja koji zastupa netradicionalno poštivanje prirode te sugerira da božansko prožima prirodu i da se put k razumijevanju samog sebe mora tražiti i pronalaziti u osamljenosti i kontemplaciji. Knjigu je preveo i priredio Vojo Šindolić.
UKRADENA PAŽNJA
Zašto se više ne možemo koncentrirati
Johann Hari
U bestseleru New York Timesa Johann Hari, istraživački novinar i autor hvaljene knjige Izgubljene veze, bavi se pitanjem presudnim za našu budućnost: što nam to neprestano i sve više podriva pažnju? Hari ide dalje od individualne odgovornosti i beskompromisno progovara o vrlo konkretnim, nametnutim vanjskim uzrocima koji nam svakodnevno nemilice kradu pažnju – od tehnologije koja služi profitu, a ne korisniku, i gospodarskog rasta kao glavnog ekonomskog načela, do loše prehrane i globalnog zagađenja. Pritom se ne libi otkriti neugodnu i katkad okrutnu istinu – iskreno progovara o svojoj ovisničkoj krizi kada se upustio u eksperiment digitalne detoksikacije, upoznaje s disidentima iz Silicijske doline i veterinarima koji psima dijagnosticiraju ADHD, ali i pronalazi izvanredna rješenja diljem svijeta. Intervjuirao je više od 250 stručnjaka i iako im zaključci o uzrocima nisu uvijek isti, svi se slažu da je kriza pažnje ostavila trag svuda i na svima.
KAO ČOVJEK
Umjetna inteligencija – napredak ili prijetnja
Stuart Russell
Stvaranje nadljudski inteligentnih strojeva mogla bi biti dosad najveća prekretnica u ljudskoj povijesti, no prema jednom od vodećih stručnjaka na tom području, mogla bi istodobno biti i posljednja. Zato je pitanje kako ćemo pristupiti razvoju opće umjetne inteligencije potrebno ispravno postaviti sada, jer bi poslije moglo biti prekasno.
Stuart Russell, ugledni britanski znanstvenik i jedan od najcjenjenijih stručnjaka za umjetnu inteligenciju briljantnim analogijama i lucidnom prozom objašnjava kako nam umjetna inteligencija može nemjerljivo unaprijediti život, ali i koje prijetnje se u njoj kriju ako čvrsto ne postavimo nadzor kako bismo bili sigurni da strojevi neće ispunjavati svoje, umjesto naših ciljeva. Duboko, aktualno i vizionarsko djelo za sve one koji žele razumjeti budućnost koja je već pred vratima.
BOLESTAN NOVAC
Istina o globalnoj farmaceutskoj industriji
Billy Kenber
Knjiga Bolestan novac istraživačkog novinara Billyja Kenbera je temeljita i važna dijagnoza industrije u krizi. U bliskoj budućnosti istraživanje i razvoj lijekova vrtoglavo će opasti, a lijekovi će biti dostupni samo najbogatijima, i zato je krajnje vrijeme da nešto poduzmemo.
Billy Kenber je istraživački novinar koji od 2010. piše za The Times. Za svoj rad je osvojio nekoliko prestižnih nagrada (UK Press Award i Medical Journalists’s Award za izvanredan doprinos medicinskom
i zdravstvenom novinarstvu 2017.).
MI
Dio smo svega, sve je dio nas
tekst Nataša Ozmec, ilustracije Zdenko Bašić
Tko smo mi? Pitanje je koje si čovjek postavlja oduvijek, tražeći svoju poveznicu sa svekolikim životom koji nas okružuje. Nataša Ozmec, autorica hit slikovnice Ti, moja prekrasna djevojčice, napisala je, u izdanju Planetopije, još jedan poetičan i nadahnjujući tekst, ovaj put o isprepletenosti čovjeka i prirode, a knjigu je ilustrirao Zdenko Bašić, višestruko nagrađivani umjetnik čija je knjiga Sjeverozapadni vjetar osvojila srca publike i 2012. ovjenčana nagradom Kiklop.
Nataša Ozmec i Zdenko Bašić meditativnim tekstom i začudnim ilustracijama na poseban način vraćaju nas našem korijenju, prirodi i duhu, zemlji i nebu, od kojih smo sačinjeni i neraskidivo isprepleteni. Podsjećaju nas da sa svime dijelimo isti izvor i potiču da otvorimo unutarnje oko kako bismo mogli sagledati duboku ljepotu i čudo života.
KAKO JE KLEKAN POSTAO MEKAN
tekst Petra Petrač , ilustracije Tomislav Zlatić
Kad je div Klekan svojom grubošću otjerao sve oko sebe i ostao sam na planini shvatio je koliko je ljepše biti dobar, mio i voljen. Hoće li uz pomoć šišmiša Šiša uspjeti na planinu vratiti smijeh i radost? Otkrit ćete to u ovoj pomalo neobičnoj i zabavnoj slikovnici vrckavih stihova i poučnog zaključka domaćih autora Petre Petrač i Tomislava Zlatića.
Komentari