Ustavni sud danas je potvrdio zabranu rada nedjeljom. Uslijedile su brojne reakcije građana i udruga koje su time pogođene. Marijana Petir je javno proslavila odluku
Ustavni sud je na današnjoj sjednici raspravljao o Zakonu o izbornim jedinicama i Zakonu o trgovini, odnosno zabrani rada nedjeljom. Radi se o dva Zakona koje su se premijer Andrej Plenković i Vlada često isticali kao potez kojim dokazuju da slušaju i razumiju građane. Međutim, solidan broj građana ne podržava navedene zakonske odluke.
Stoga su i podnijeli Zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o trgovini.
Učinili su to: Hrvatska udruga poslodavaca, vlasnici obrta, različita trgovačka društva te stranka FOKUS.
Danas, nakon održane sjednice, pred novinare je izašao predsjednik Ustavnog suda, Miroslav Šeparović.
Ostaje neradna nedjelja: ‘Prema tradiciji tada odmaramo’
“Donijeli smo tri odluke za koje smatramo da postoji javni interes”, rekao je na početku Šeparović. “Rješenje kojim nismo prihvatili prijedlog za pokretanje postupka članaka 57. i 70. Zakona o trgovini te članka 12. Zakona. Rješenje je doneseno većinom od 10 glasova, troje sudaca je bilo protiv. Četvero je najavilo izdvojena mišljenje”, kazao je.
Objašnjavajući ukidanje zabrane rada nedjeljom iz 2014. godine Šeparović je rekao da je tada ukinuta zabrana rada jer je ovisila o površini trgovina. Potom je objasnio i što je ovaj put drugačije. “U pravnom poretku Hrvatske nedjelja je onaj dan u tjednu koji se prema običajima i tradiciji smatra danom tjednog odmora. Reguliranje radnog vremena ovisi o slobodnoj volji zakonodavca koji tu ima široku slobodu procjene“, kazao je.
Dodao je da je Sud utvrđivao je li Vlada navela cilj, je li on legitiman i je li mjera razmjerna cilju. „Vlada je kao cilj navela postizanje ravnoteže privatnog i poslovnog života građana, prvenstveno radnika u trgovinama, osiguravanje kvalitete funkcioniranja zajednice, te gospodarski napredak i socijalno blagostanje“, rekao je i naglasio da je Sud to prihvatio kao legitiman cilj.
Troje sudaca bilo je protiv odluke, Abramović, Selanec i Kušan su bili protiv, kazao je Šeparović.
Novinari su ga pitali za prava malih trgovaca koji su s obzirom na neradne nedjelje tvrdili da su oštećeni.
“Ovdje se radi o ograničenju poduzetničkih sloboda, to nije sporno. Ali ovdje je pitanje je li to sukladno Ustavu. Ustav govori o razmjernosti ali i da je hrvatska socijalna država. Ovdje trgovci, pa i mali, imaju pravo od ponedjeljka do subote odraditi radno vrijeme, imaju 16 nedjelja kada mogu raditi, imaju blagdane kojima Vlada odredi da mogu raditi i na kraju imaju iznimke, škole, aerodromi, benzinske. Ocjenjujući to, kao i prava zaposlenika i potrošača, zaključili smo da im nije nametnut prekomjeran teret”, kazao je.
‘Imaju pravo na obiteljski život’
“Zaposlenici kao i svi građani imaju pravo na privatan i obiteljski život ali su dužni raditi onih 16 nedjelja koje su poslodavci odredili kao i za radne blagdane. Dužni su raditi i u objektima koji su iznimke. Smatramo da je postignuta ravnoteža i da zaposlenicima nije nametnut prekomjeran teret”, kazao je Šeparović.
Uslijedile su brojne reakcije:
Nađi: Zakon je diskriminatoran prema malim trgovcima
Čelnik Fokusa Davor Nađi, čija je stranka zajedno s udrugama poduzetnika podnijela zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o trgovini ocijenio je da je zakon diskriminatoran prema malim trgovcima.
”Ako imate četiri poslovnice ili više kao jedan poslovni subjekt, možete raditi cijelu godinu, svake nedjelje, a ako imate manje od toga onda ne možete. Tu je diskriminacija jasna”, kazao je.
Smatra da ne stoji ni obrazloženje o zaštiti radnika u skladu s običajima prema kojima se nedjeljom ne radi te podsjeća da se zakon zove Zakon o trgovini a ne Zakon o radu.
„Vi imate situaciju da je zabranjen rad trgovina, a da trgovci mogu komotno i dalje zaposlenike rotirati svaku nedjelju da rade u drugoj trgovini. Takve se stvari rješavaju kroz ugovor o radu, a ne kroz ovaj zakon”, naglasio je.
Šefica HUP-a: Ovo nije način za rješavanje prava radnika
Glavna direktorica HUP-a, Irena Weber, komentirala je odluku Ustavnog suda koji je odbio predlagatelje koji su osporavali ustavnost Zakona o trgovini koji propisuje da je većina nedjelja tijekom godine neradna. Naglašava da se ovdje radi o diskriminaciji sektora trgovine u odnosu na ostale sektore.
“Zašto se ovdje ide ograničavati samo rad trgovine, dok ostali segmenti, industrija, turizam i sl., koji nisu od iznimne društvene važnosti, tu nije problem rada nedjeljom.”
Posebno su diskriminirane male obiteljske trgovine, ali i manja mjesta, ističe Weber.
“Njima je to izvor prihoda. Ova zabrana rada nedjeljom doista je veliki udar na takve male kvartovske trgovine. Moramo se sjetiti i malih mjesta, sela, otoka, gdje ta jedna trgovina znači iznimno puno.”
“A znamo i da smo turistička zemlja. Doista, prihod od turizma je iznimno važan za državni budžet i gospodarstvo u cjelini. Ne vidim smisao ovakvih ograničavanja poduzetničkih sloboda”, dodaje Weber.
HOK: Ovo otežava opstanak i poslovanje malih obiteljskih trgovina
Odluka Ustavnog suda o odbacivanju podnesenih tužbi vezanih uz ograničenja rada nedjeljom ne pomaže opstanku malih obiteljskih trgovina, poručili su u utorak iz Hrvatske obrtničke komore (HOK).
Iz HOK-a ističu kako odluka Ustavnog suda dodatno otežava opstanak i poslovanje malih obiteljskih trgovina koje su najranjivije te su bile najpogođenije ograničenjem rada nedjeljom, a koje unazađuje i niz drugih otegotnih okolnosti uslijed kojih broj malih trgovina pada.
Stav HOK-a je, kako su naveli, od prvog dana jasan – svaki obrtnik treba moći odlučiti želi li raditi nedjeljom ili ne, a osobito ako u obrtu radi sam vlasnik ili njegova obitelj što je u obrtništvu čest slučaj.
Iz HOK-a podsjećaju kako nisu podnijeli tužbu za ocjenom ustavnosti zakona budući da su članovi koji se bave trgovinom podijeljeni oko odredbi Zakona o trgovini, ali su poduzeli niz aktivnosti kako bi olakšala poziciju malih trgovaca.
HUP: Žalimo zbog odluke
HUP se također oglasio o odluci.
Žalimo zbog odluke Ustavnog suda te i dalje upozoravamo na negativan utjecaj ograničavanja rada poduzetnika na ukupno gospodarstvo i tržište rada. Smatramo da bi rad nedjeljom trebalo ostaviti na odabir poslodavcima uz poštivanje svih zakonskih obaveza i adekvatno plaćanje radnika te se protivimo intervencijama u radno vrijeme poduzetnika. Ovakav zakon je istovremeno i neživotan i krut i diskriminatoran jer predviđa dosta izuzetaka koje dovode do neravnopravnosti na tržištu, uz potpuno ignoriranje realne dinamike modernog života i potreba građana”, poručili su.
Mali trgovac: Teško poslujem otkad je reguliran rad nedjeljom. Radnici ću morati dati otkaz
Jedan od manjih pulskih trgovaca kazao je da je razočaran odlukom Ustavnog suda. Smatra je diskriminatornom prema manjih poslodavcima, a kaže da će zbog ove odluke svojoj radnici, koja ima troje djece, biti primoran dati otkaz.
“Kao mali trgovac sam jako razočaran ovom odlukom Ustavnog suda. Promet mi je pao u odnosu na prošlu godina za oko 15 posto, a troškovi rada kao i svega ostalog, uključujući naknade banaka i cijene vođenja knjigovodstva, rapidno su narasle.
Ja radim sam nedjeljom dok mi radnica ne radi. Pošto sam jedina trgovina u naselju od 400 stanovnika, ovakva odluka možda bude i kobna za moje poslovanje. Samim zatvaranjem trgovine naselje od 400 stanovnika bi ostalo bez trgovine.
Nadam se da će vlastodršci imati razumijevanja da se ovaj zakon ukine dok na površinu ne isplivaju ovakvi problemi. Na kraju će doći do toga da ću radnici koja ima troje djece biti primoran dati otkaz”, rekao je.
UGP: Duboko smo razočarani. Kadija te tuži, kadija ti sudi
Iz Udruge Glas poduzetnika poručili su kako su duboko razočarani tom odlukom, ali ne i iznenađeni, s obzirom na to da smo kao društvo miljama udaljeni od neovisnog sudstva.
“Duboko smo razočarani ali nismo iznenađeni obzirom da smo kao društvo miljama udaljeni od neovisnog sudstva, stoga je i ovakav rezultat, uz spoj hrvatskog sudstva i politike, nažalost bio i za očekivati”, odgovorili su iz UGP-a na upit Hine. Napominju kako sve stane u jednu rečenicu – “Kadija te tuži, kadija ti sudi”.
UGP neće stati u nastojanju da svaki poduzetnik ima pravo na rad, poručili su.
Ima ih koji su i proslavili odluku Ustavnog suda, među njima je i Marijana Petir.
Saborska zastupnica Marijana Petir, inače vrlo bliska Katoličkoj crkvi, danas je oduševljeno komentirala odluku Ustavnog suda koji je podržao zabranu rada nedjeljom. Petir je, podsjetimo, godinama zagovarala zabranu rada nedjeljom.
“Pobjeda nakon 20 godina borbe! Ustavni sud dao je zeleno svijetlo Zakonu o trgovini kojim smo osigurali slobodnu nedjelju i dostojanstveno radno vrijeme.Hvala svima koji su me podržali u donošenju ovog Zakona”, objavila je Petir na X-u, bivšem Twitteru.
Pobjeda nakon 20 godina borbe!💪 Ustavni sud dao je zeleno svijetlo Zakonu o trgovini kojim smo osigurali slobodnu nedjelju i dostojanstveno radno vrijeme.Hvala svima koji su me podržali u donošenju ovog Zakona!❤️ #freesunday pic.twitter.com/4caUNaXxJ7
— Marijana Petir (@marijana_petir) February 6, 2024
Komentari