Ustavni sud u petak je donio odluku o zahtjevima za ocjenu ustavnosti Zakona o udomiteljstvu i odlučio kako zakon nije neustavan, ali da je prouzročio diskriminatorne učinke prema istospolnim osobama.
Ustavni sud, javlja N1, tumači kako je jedino ispravno tumačenje zakona da sve osobe imaju pravo na pristup udomljavanju po istim kriterijima bez obzira jesu li u bračnoj ili izvanbračno zajednici.
“Zakon o udomiteljstvu proizvodi diskriminatorne učinke,ali nije ukinut! No, mora se tumačiti tako da se nikome bez obzira na spolnu orijentaciju ne smije uskratiti pravo”, objavila je na Twitteru novinarka N1 Nataša Božić.
Ustavni sud zaključio je da su sudovi odnosno druga nadležna tijela dužni tumačiti i primjenjivati zakone u skladu s njihovim smislom i legitimnom svrhom te odluke donositi na temelju Ustava, zakona, međunarodnih ugovora i drugih izvora prava. U konkretnom slučaju to znači da su osporene zakonske odredbe dužni tumačiti i primjenjivati na način koji će svim osobama pod jednakim uvjetimaomogućiti sudjelovanje u javnoj usluzi udomljavanja, neovisno o tome živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu.
Ustavni sud objašnjava da za ostvarivanje svrhe udomiteljstva nije odlučno živi li potencijalni udomitelj s obitelji ili sam, već je odlučna spremnost i sposobnost udomitelja i osoba koje s njime eventualno žive da korisniku pruže sve što je u njegovom najboljem interesu.
Ustavni sud ocijenio je da nisu izneseni uvjerljivi objektivni argumenti koji bi opravdali nužnost restriktivnog pristupa, odnosno izostavljanja jedne kategorije građana. Osobito stoga što u odnosu na udomitelje-samce Zakonom nisu predviđena bilo kakva ograničenja u vezi s njihovom seksualnom orijentacijom.
Tijela nadležna za primjenu propisa o udomiteljstvu dužna su, na temelju članka 31. stavaka 1., 2. i 3. Ustavnog zakona, poštovati i provoditi odluku i rješenje Ustavnog suda.
Odluku pročitajte OVDJE.
Komentari