U KBC-u Zagreb kažu da nema zastoja u radu. U štrajku je 36 djelatnika, što je bitno manje nego jučer kada ih je bilo 71.
“KBC Zagreb ima oko 6.000 zaposlenika, a ovih 36 koji štrajkaju čini manje od pola posto, napomenuo je primarijus Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i nadzor, KBC Zagreb.
O jučerašnjem incidentu u kojemu je dijete iz operacijske sale vraćeno na odjel jer je sestra instrumentarka odbila raditi rekao je:
“Dijete je dobilo premedikaciju na odjelu, riječ je o jednoj ortopedskoj operaciji. Djevojčica je spuštena u salu i nakon toga izgleda sindikalni povjerenik naredio je da se operacija ne napravi. Detalje ćemo vidjeti tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana”, kazao je.
Dodao je da to situacija koja je nedopustiva i koja se nije smjela dogoditi te naglasio da “nitko ne može odrediti indikaciju za operaciju djeteta”.
Primarijus Novak rekao je da pacijenti nemaju razloga za brigu jer svi laboratoriji, radiologija, i neuroradiologija funkcioniraju normalno te “niti jedan bolesnik nije vraćen kući neobavljenog posla“.
Na pitanje proglašavaju li se elektivni pacijenti hitnima, čime se, kako tvrde sindikati, opstruira štrajk, primarijus kaže da to nije točno i da je danas došla pisana uputa ministarstva tko može odrediti je li nešto hitno ili nije.”
U prvom redu moraju biti zbrinuta djeca, onkološki bolesnici i, naravno, hitnost, i moraju se spriječiti neželjene posljedice nečinjenja. Mi moramo biti svjesni da ne može svatko određivati indikaciju i hitnost nekakvog zahvata”, napomenuo je za HRT.
Slobodne govore kojima počinje svaki novi radni tjedan Hrvatskoga sabora zastupnici su iskoristili kako bi progovorili o hrvatskom zdravstvu.
Oporba optužuje Vladu i resornog ministra za katastrofalno stanje u sustavu. Funkcioniranje zdravstva javno kritizira i HDZ-ov koalicijski partner HSLS.
“Hrvatsko zdravstvo nije zdravo i to nije samo fraza, nego ozbiljna kronična dijagnoza. No nastavimo li i dalje zatvarati oči pred problemima našeg zdravstvenog sustava, te nastavimo li i dalje putem zdravstvenih reformi, koje suštinski nisu jer ne sadrže istinske reforme, pitanje je samo vremena kada će naš cjelokupni sustav postati neodrživ unatoč državnom intervencionizmu”, kazao je Darko Klasić, Klub zastupnika HSLS-a i neovisnog zastupnika Bileka.
“Jako važna vijest, jako bitna vijest za Republiku Hrvatsku, kojom se možemo svi ponositi. Moody’s povećao rating Hrvatske na razinu A. poštovani predsjedniče, poštovane kolegice i kolege, je li to netko čuo?”, rekao je Marin Mandarić, Klub zastupnika HDZ-a.
“Što nam vrijedi rating ako ne koristi svakom čovjeku? Kakva je to politika koja se hvali brojevima dok narod prosvjeduje za dostojanstvo, pravdu i osnovnu sigurnost?, poručio je Ivica Baksa, Klub zastupnika NP Sjever i Centra
Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština kaže da je na Rebru u utorak manje djelatnika u štrajku nego jučer, najviše problema imaju s instrumentarkama te je poručio da vodstvo bolnice ne manipulira zahvatima na djeci kako bi opstruiralo štrajk, kako ih optužuje sindikat.
Najviše štrajkaša je među sestrama instrumentarkama. Sada je riješen njihov manjak na kirurgiji, a rješava se ortopedija i otorinolaringologija. Rade se svi hitni slučajevi, u zastoju je jedino elektivni program na ortopediji i to se rješava, izjavio je Hini Pleština drugi dan štrajka u zdravstvu u organizaciji sindikata Zajedno.
Rekao je da na Rebru danas štrajka 39 djelatnika, što je bitno manje u odnosu na jučer kada ih je štrajkalo 79.
“Niti jedan liječnik ne štrajka, sestara imamo dovoljno i nije nam problem preraspodjela, ali instrumentarke su specifične za pojedinu djelatnost i njih manjka”, dodao je.
Iako u sindikatu tvrde da se opstruira štrajk time što se elektivne zahvate proglašava hitnim, zamjenik ravnatelja kaže da to ne stoji, ali i da je pitanje što je kome hitno.
“Ne preusmjeravamo bolesnike na hitnu službu da ih ona mora primiti i obraditi”, ističe Pleština.
Vezano uz optužbe sindikata da se manipulira dječjim operacijama i opstruira štrajk, objasnio je da je riječ o jučerašnjem incidentu u kojemu je dijete iz operacijske sale vraćeno na odjel jer je sestra instrumentarka odbila raditi.
Ujutro je sindikalni povjerenik navodno rekao na ortopediji da se dijete može operirati, ono je pripremljeno za operaciju, dobilo premedikaciju, dovezeno je u salu, a onda je instrumentarka rekla da je ona štrajka.
“Nedopustivo je da se ovako nešto dogodilo, ali to ne znači da mi manipuliramo djecom”, ističe Pleština. Dodao je kako je sada postignut dogovor da će se pretrage i zahvati na djeci ipak raditi.
Rad u Kliničkom bolničkom centru Osijek odvija se gotovo neometano, stoji u priopćenju Ravnateljstva KBC-a Osijek.
Odjeli onkologije, radioterapije, radiologije i medicinsko-biokemijskog laboratorija rade u punom opsegu.
Mogući su kraći zastoji na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu te Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije.
Ipak, sve djelatnosti na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju se u skladu sa Sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno, navodi se u propćenju, prenosi HRT.
Sindikat medicinskih biokemičara Hrvatske (SMBH) istaknuo je u utorak da svi laboratoriji rade, te poručuje da u štrajku uopće ne sudjeluju medicinski biokemičari, odnosno da štrajka samo dio laboratorijskih tehničara i to u manjem broju hrvatskih bolnica. Više pročitajte OVDJE.
Danas će se taj broj neobavljenih pretraga popeti na tisuću
U štrajku je i dalje oko 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima, rekao je u utorak Hini predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.
Kušec kaže da jučer zbog štrajka nije obavljeno nekoliko stotina pretraga u zdravstvenim ustanovama diljem zemlje, a danas će se taj broj popeti na tisuću.
Tvrdi da postoje pritisci bolničkih uprava diljem zemlje na štrajkaše, a posebno apostrofira KBC Zagreb koji, kaže, koristi bolesnu djecu kao najranjiviju skupinu da opstruira štrajk. “Na hitan program stavljaju djecu koja bi inače čekala mjesecima na pretragu. Lupaju pečate ‘hitnoće’ pa moramo obaviti pretragu”, tvrdi Kušec.
“Užasan je pritisak na članove, prijeti se otkazima, no mi smo čvrsti i ne odustajemo”, poručio je.
Naime, tijekom štrajka rade se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati.
Ministarstvo zdravstva poručilo je jučer da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su “na razum i realan dijalog”.
ŠTRAJK U ZDRAVSTVU U bolnicama kaotično uz salve uvreda, oglasio se i Beroš…
Kušec pak kaže da do danas još nisu dobili nikakav konkretan poziv ni iz Vlade ni iz Ministarstva zdravstva.
Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od ponedjeljka štrajka zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehnolozi, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je jučer da štrajka oko 550 ljudi u 20-ak zdravstvenih ustanova te podsjetio da je formirano Povjerenstvo koje bi trebalo rješavati pitanje nezadovoljstva s koeficijentima.
Komentari