Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u lipnju 2,4 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je utorak Državni zavod za statistiku (DZS), što je najniža stopa inflacije od lipnja 2021. godine.
DZS je objavio drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojoj je u lipnju stopa inflacije iznosila 2,4 posto u odnosu na lipanj 2023. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, to jest svibanj 2024. godine, inflacija ostala na istoj razini.
Time je DZS potvrdio prve procjene indeksa potrošačkih cijena, objavljene početkom srpnja.
Nakon svibanjskih 3,3 posto, inflacija je tako nastavila svoj trend usporavanja na godišnjoj razini, pri čemu je lipanjski rast potrošačkih cijena od 2,4 posto najniži od lipnja 2021. godine, kada je iznosio dva posto.
Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini su porasle sve kategorije osim stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, koja je pala za 0,3 posto.
Najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela, 9,6 posto. Slijedi obrazovanje s 5,4 posto, zdravlje s 5,1 posto, razna dobra i usluge s četiri posto, rekreacija i kultura s 3,7 posto, alkoholna pića i duhan s 3,6 posto, prijevoz s tri posto, odjeća i obuća s 2,2 posto te hrana i bezalkoholna pića s 1,8 posto.
Cijene u kategoriji pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva su skočile za 1,5 posto, a komunikacija za jedan posto.
Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), u komponenti usluga porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 5,5 posto. Cijene hrane, pića i duhana porasle su za 2,1 posto, industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 1,5 posto. S druge strane, cijene energije su pale za 0,4 posto, priopćili su iz DZS-a.
Najviše rasle cijene restorana i hotela
I na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, najviše su u prosjeku porasle cijene restorana i hotela, 2,9 posto. Cijene u kategoriji rekreacije i kulture bile su u prosjeku veće za 1,6 posto, obrazovanja za 1,1 posto itd.
S druge strane, najveći pad su zabilježile cijene u kategoriji komunikacija, za 2,1 posto, te prijevoza, za 1,2 posto.
Prema glavnim komponentama indeksa, na mjesečnoj razini porast cijena ostvaren je kod usluga, za 0,6 posto, te hrane, pića i duhana, za 0,3 posto. S druge strane, u komponenti energije pad cijena je iznosio 1,1 posto, a industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 0,2 posto, podaci su DZS-a.
Inflacija na godišnjoj razini 3,5 posto
DZS u priopćenju o indeksu potrošačkih cijena iznosi i podatke o inflaciji mjerenoj harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije.
Po tim podacima, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u lipnju su u odnosu na svibanj 2024. u prosjeku bile više za 0,8 posto, dok su u odnosu na lipanj 2023. godine porasle za 3,5 posto.
Komentari