Uskoro stiže lijek za covid: Liječnica pojasnila detalje – Tko će moći dobiti lijek i pod kojim uvjetima?

Autor:

01.08.2014., Zagreb - dr. Alemka Markotic u infektivnoj bolnici dr. Fran Mihaljevic u kojoj se nalazi najsuvremeniji laboratorij za obradu i izolaciju patogena. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Nastavljen je pad broja novozaraženih u Hrvatskoj. Danas ih je 3860, 600-tinjak manje nego prošle subote. I u bolnicama je manje pacijenata, danas dvije tisuće 290, ali na respiratoru je i dalje više od 320 najteže oboljelih. S COVID-om ili od njega umrlo je još pedeset osmero ljudi. Među pet županija s najviše novozaraženih su: grad Zagreb s malo više od 900, Splitsko-dalmatinska županija ima 460 novih slučajeva, Zagrebačka 400, Primorsko-goranska 300 i Varaždinska 170.

Premijer i ministar zdravstva poslijepodne su bili u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” koja je od samog početka epidemije pod velikim pritiskom, osim liječenja obavljaju i laboratorijske testove, sekvenciraju varijante i sve to s istim brojem zaposlenih kao i prije.

Beroš s Plenkovićem i Markotić obišao Zaraznu pa otkrio: “Do kraja mjeseca stiže prvi lijek za covid”

Stiže prvi lijek za covid

U Hrvatsku uskoro stižu prve doze novog lijeka protiv koronavirusa. Bazira se na monoklonskim protutijelima.

“Želim apostrofirati da smo na sastanku razgovarali o novim terapijskim opcijama, novim lijekovima koji dolaze na tržište. Znanost, kao što se udružila i iznjedrila cjepivo, sada radi na razvoju novih lijekova. Hrvatska ne zaostaje u težnjama da ima dostupnost tim lijekovima, reći ću vam da se radi o tri nova lijeka”, kazao je Beroš.

Objasnio je da se jedan lijek odnosi na primjenu u ranijim fazama bolesti kod onih bolesnika za koje se predviđa da će imati moguće teže kliničke slike. Za drugi lijek od Pfizera navodi da on sprečava replikaciju virusa, a za treći od Rochea, jedini za sada odobren, kaže da se koristi samo u bolničkim uvjetima te da je već naručen i stiže u Hrvatsku do kraja mjeseca.

“Oni se daju venskim putem u infuziji i samim tim liječenje zahtjeva hospitalizaciju u bolnici. To se može provoditi kroz boravak u dnevnoj bolnici, ne moraju biti trajno zadržani. Oni se moraju rano dati, u početku bolesti, idealno unutar prva tri dana i tada su najučinkovitiji, rekla je Davorka Lukas”, pročelnica Zavoda za infekcije imunokompromitiranih bolesnika Klinike “Dr. Fran Mihaljević”.

Projekt testiranja svih zaposlenih u zdravstvu

Na pitanje kada će se realizirati projekt testiranja svih zaposlenih u zdravstvu, Beroš je rekao “vrlo brzo”.

“Odlučili smo se za 11 zdravstvenih ustanova za testiranje preko 1500 zdravstvenih djelatnika da bi ono bilo utemeljeno kako treba s aspekta znanosti i struke. Želimo provesti, ne samo informativno istraživanje, već istraživanje koje će moći iznjedriti nekakve znanstvene dokaze. Planira se vrlo vjerojatno u sljedećem tjednu”, najavio je Beroš, prenosi HRT.

U Hrvatskoj pronađene lažne covid potvrde iz BiH. Liječnica čiji je potpis na njima: “Ne mogu vjerovati”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.