Uskoro serija predavanja “Morska dobra”: Dijalog između stručnjaka iz različitih područja

Autor:

Press

Započinje serija predavanja Morska dobra, kojima u okviru MADE IN – Platforme za suvremeni obrt i dizajn starta dijalog između stručnjaka iz područja umjetnosti, dizajna, znanosti, muzeologije i obrtništva.

Cilj projekta je kroz aktivnosti u formatima seminara, rezidencija i izložbi istražiti različite aspekte prirodnih, dostupnih resursa vezanih za more, primorje i podmorje te postaviti pitanja održivosti njihove eksploatacije u lokalnom kontekstu.

Događanje će se održati u Tehničkom muzeju Nikola Tesla, Zagreb 27.6. 2023., utorak, od 9.15 - 15.00 sati

O kakvom se projektu radi?

Projekt MADE IN: Crafts – Design Narratives provodio se od 2018. do 2021. pod koordinacijom Muzeja za umjetnost i obrt, a od ove godine nastavlja svoje djelovanje kao Made in platforma za suvremeni obrt i dizajn u čijem radu sudjeluje čak 10 partnera iz 6 europskih zemalja.

MADE IN – Platforma za suvremeni obrt i dizajn je inicijativa za istraživanje, dizajn i naslijeđe koja potiče suradnju i razmjenu znanja između dizajnera i tradicionalnih obrtnika i drugih stručnjaka u poljima kulture i znanosti. Platforma se bavi pitanjima očuvanja obrtničkog naslijeđa i istraživanja mogućnosti nove artikulacije znanja akumuliranog u naslijeđu europskog obrtništva. Cilj Platforme je istaknuti nove pristupe istraživanju materijala i druge dizajnerske procese povezane s temama poput degradacije prirodnih resursa, njihove eksploatacije i modela održive proizvodnje.

Projekt Morska dobra u okviru MADE IN Platforme bavi se pitanjima odnosa dizajna i iskorištavanja lokalnih sirovina i prirodnih resursa u kontekstu suvremenog društva, novih tehnologija i masovne proizvodnje.

Polazeći od teze da je dizajn kao profesija, kroz proizvodnju konzumerističkog artificijelnog okoliša, pridonio krizi današnjice manifestiranoj u klimatskim i raznim drugim društvenim promjenama s kojima se teško nosimo kao vrsta, namjera projekta je istražiti različite aspekte prirodnih, dostupnih resursa vezanih za more, primorje i podmorje te postaviti pitanja održivosti njihove eksploatacije u lokalnom kontekstu.

Tijekom 2024. i 2025. godine, provodit će se interdisciplinarno, višedimenzionalno istraživanje kroz seminar, rezidencije i izložbene programe. Kritičkim pristupom temi, detekcijom zanimljivosti i komunikacijom sa stručnjacima preispitat će se modeli prakticiranja dizajna u okviru hiperprodukcije kao ekonomske paradigme temeljene na masovnoj eksploataciji zajedničkih prirodnih dobara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.