USKORO ODLUKA U STRASBOURGU Je li suđenje Mamiću bilo pravedno?

Autor:

25.07.2007., Hvar - Dopredsjednik Dinama Zdravko Mamic sa suprugom i kcerkama stigao na odmor jahtom Maluciva. Usidrili su se na Paklinskim otocima gdje uzivaju u miru i dobroj hrani. Photo: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Na Europskom sudu za ljudska prava u četvrtak će se odlučivati o tužbi Zdravka i Zorana Mamića protiv RH. 

Njihov zahtjev upućen sudu u Strasbourgu bazira se na tezi da im je RH povrijedila pravo na pravično suđenje u postupku u kojem im se sudilo za izvlačenje novca iz Dinama pred osječkim Županijskim sudom.

Republika Hrvatska morala se očitovati na pitanje Europskog suda za ljudska prava je li Mamić imao pravedno suđenje s obzirom na poznatu činjenicu da je predsjednik sudskog vijeća Županijskog suda u Osijeku sudac Darko Krušlin dobio od njega vrijedan sat kao mito, navodi N1 te podsjeća da je Ustavni sud RH ranije odbio Mamićevu tužbu, uz obrazloženje da se nije mogao može žaliti na pristranost suda kad je sam podmitio suce, a sve je prijavio tek nakon što mu je izrečena osuđujuća presuda.

‘SKANDAL U NASTAJANJU’ O Mamićevoj tužbi u Strasbourgu mogao bi odlučivati i sudac koji je u sukobu interesa

O Mamićevoj tužbi u Strasbourgu mogao bi odlučivati i sudac koji je u sukobu interesa

Prihvati Europski sud za ljudska prava njihove tužbe i utvrdi da prvo suđenje nije bilo pravedno, Mamići će dobiti odštetu od države.

U postupku o kojem je riječ, Zdravko Mamić osuđen je na šest i pol godina zatvora, njegov brat Zoran na četiri godine i dva mjeseca. Presudu od tri godine zatvora koja je bila izrečena Damiru Vrbanoviću, ukinuo je Ustavni sud RH.

Prema informacijama do kojih je ranije  došao Nacional, Europski sud za ljudska prava našao se u krajnje kontroverznoj i još uvijek nerazjašnjenoj situaciji: o sudbini Mamića čak i ondje mogle bi odlučivati osobe koje su se svojevremeno našle na njegovu platnom spisku.

Radi se o Davoru Derenčinoviću koji je 1. siječnja 2022. godine imenovan na osmogodišnji mandat hrvatskog suca u toj instituciji, kojeg je nekoliko godina ranije, s bivšom predsjednicom Ustavnog suca Jasnom Omejec i još četvero profesora prava, angažirao Mamićev odvjetnik Veljko Miljević za izradu pravnih mišljenja za potrebe njegove obrane. Derenčinović je tada bio zaposlen na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a u stručnim i političkim krugovima njega se spominje kao ‘’kadar Vladimira Šeksa’’ još otkako je bivšoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović predložio pomilovanje Vanje Goldbergera, prijatelja Šeksova sina, zbog čega je ona raspustila svoju komisiju za pomilovanja.

TUŽIO HRVATSKU! Sudbina Zdravka Mamića na kocki: Poznato kad Europski sud donosi presudu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.