Natječaj koji bi uskoro mogao biti objavljen – jest onaj za gradnju novog maksimirskog stadiona. Gradonačelnik Tomašević poručio je da Dinamo ne vidi kao potencijalnog investitora, nego samo kao korisnika budućeg gradskog stadiona.
Istodobno s konferencijom za novinare zagrebačkog gradonačelnika – jaka kiša stvorila je nove-stare probleme u Maksimirskoj 128.
Maksimirsko zdanje danas – isto kao i prije godinu dana, kada je glasnogovornik Vlade najavio da počinje izgradnja novog stadiona.
Imovinsko – pravni odnosi
Kamen spoticanja i dalje su imovinskopravni odnosi. Iz resornog ministarstva poručuju – na tome se radi.
– Rješavanje imovinskopravnih odnosa po predmetnom pitanju je još u tijeku. Po okončanju postupka, izradit će se Sporazum sa Zagrebačkom nadbiskupijom i Gradom Zagrebom, priopćili su iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
U zamjenu za maksimirsku parcelu od 300.000 četvornih metara, Vlada će Nadbiskupiji dodijeliti druga zemljišta u Zagrebu, na 11 lokacija.
– Dogovor je to, još iz kolovoza, između Nadbiskupije i ministra Bačića. – Dok se vode ti razgovori, za imovinskopravno rješavanje problema, mi ne čekamo, tj. ne gubimo vrijeme, nego paralelno radimo na studiji izvodljivosti koja mora pokazati koliko će privatnom investitoru biti potrebno popratnih sadržaja na toj lokaciji kako bi besplatno, za javni novac, proračun financirao izgradnju stadiona od nekih 30 do 35 tisuća mjesta, poručio je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
Javni arhitektonski natječaj
Gradonačelnik kaže – priprema se i javni arhitektonski natječaj.
– Sigurno će biti puno zainteresiranih. To je projekt koji se dugo najavljuje, koji je već imao cijeli niz i raznih promišljanja. Ja očekujem preko 50 natjecatelja, a najvjerojatnije da će to biti puno veće i puno šire i da će biti i stranih natjecatelja tako se može desiti i puno veći broj, naglasio je predsjednik Društva arhitekata Zagreba Tihomil Matković.
Kako neslužbeno doznajemo, upravo je strani investitor najsnažnije zagrizao maksimirski mamac. No odabrati najbolje idejno rješenje, bit će slatka briga, do tada je Maksimir najbolje što može ponuditi hrvatska metropola.
Stadion po europskim mjerilima
I to zato što kriteriji nisu osobito visoki, no jesu financijska ulaganja Dinama, u stadion koji i nije njegov, nego gradski, iako ne pamte kada je Grad u njega i uložio.
– Borimo se svake godine da dobijemo tu licencu da igramo europska natjecanja, ali to je svake godine sve teže i teže i pitanje je trenutka kada će i u UEFA reći da je dosta. To su nekakve štete koje prosječni navijač ne može vidjeti s tribine, iako će svaki prosječni navijač reći da nam je stadion ovakav i onakav da vizualno nije lijep, ali problemi su zapravo unutra. Svaka kiša koja bude svlačionice u poplavi, tunel za igrače je u poplavi, rekao je glasnogovornik GNK Dinama Marko Bošnir.
A svjetlo na kraju maksimirskog tunela predugo se čeka. Bageri su ondje već trebali raditi, javlja HRT.
Komentari