Obitelj tijelo nije vidjela četiri dana i revoltirana postupanjem hrvatske policije, podigla je kaznenu prijavu. Hrvatske institucije do danas nisu preuzele odgovornost za smrt i obitelj se zbog toga obratila Europskom sudu za ljudska prava (ECJ), koji je još 2017. odredio Hrvatskoj da mora provesti istragu i obeštetiti obitelj Hussiny. Ali, ništa…
Tim povodom su Kuća za ljudska prava i CMS obavijestili Odbor ministara Vijeća Europe. Čini se da Vlada ignorira postojanje presude.
“Sud je optužio Hrvatsku za cijeli niz kršenja ljudskih prava, od smrti Madine do kršenja prava na azil i kad su vraćeni u Hrvatsku, zbog toga što su smješteni u detencijski centar, što je u principu zatvor. Tad nisu imali pristup odvjetnici i zbog svih tih povreda je Hrvatska proglašena odgovornom”, pojasnila je Jelovčić za N1.
“Postoji Odbor ministara Vijeća Europe, koje nadgleda provođenje presuda ECJ-a, posebno kad se radi o teškim povredama. Ovdje je riječ o smrti djeteta. Ali, ni nakon sedam godina politička volja da se ovo izgura do kraja ne postoji.”
Po presudi, USKOK je trebao ponoviti istragu, ali odbacuje prijavu i ignorira presudu.
“Da, bez obzira što je navedeno koje korake treba provesti i dalje USKOK nije proveo radnje koje je trebao. Radi se o tome da je USKOK postupio na isti način kao ranije i ponovio iste propuste u istrazi”, kazala je Jelovčić pa pojasnila što se sad može dogoditi:
“Osim što Odbor ministara nadgleda izvršenje presuda, u Hrvatskoj to čini Ustavni sud. Zato smo pokrenuli ustavnu tužbu, kako bi se procijenilo je li provedena učinkovita istraga pa da bar taj sud vrati dio pravde žrtvama.”
Naglasila je i da se od Vlade tražilo učiniti konkretne korake, ali i da se takva ponašanja ilegalnih protjerivanja s hrvatskih granica zaustave.
Komentari