‘USKLAĐENI 53 POSTO’ EU ponovno traži da Srbija uvede sankcije Rusiji, Beograd najavljuje ‘pažljivu analizu’

Autor:

Emanuel Giaufret i Miloš Vučević

Milos Tesic/ATA Images/PIXSELL

Šef Delegacije Europske unije u Beogradu Emanuele Giaufret predao je u srijedu srbijanskom premijeru Milošu Vučeviću Izvješće Europske komisije, u danu kad je prvi čovjek eurodiplomacije Josep Borrell upozorio Srbiju da izbjegavanjem sankcija protiv Rusije zemlja riskira punopravno članstvo u Uniji.

Borrell je u povodu godišnjeg izvješća EK-a rekao da Beograd mora promijeniti razinu vanjskopolitičkog usuglašavanja i “prije ili kasnije” uskladiti se s vanjskom politikom EU.

“U suprotnom, bit će ugroženo članstvo”, rekao je Borrell i poručio da se ne mogu održavati veze s Rusijom i očekivati pripadnost EU.

‘S nečim smo zadovoljni, s nečim nismo’

Srbijanski premijer Miloš Vučević istaknuo je, preuzimajući Izvješće EK-a, da EU ostaje “glavni cilj i glavna politika za Srbiju”, najavivši da će Beograd “pažljivo analizirati” dokument Komisije.

S nekim stvarima smo zadovoljni, s nekima nismo“, rekao je Vučević na tiskovnoj konferenciji s Giaufretom.

Srbija nije napredovala u usklađivanju s EU

U Izvješću EK-a potvrđuje se da Srbija nije napredovala u procesu usklađivanja, te navodi da održavanje odnosa s Rusijom “postavlja pitanja o strateškom pravcu Srbije”.

Europska komisija traži od Srbije da, kao prioritetnu obvezu, unaprijedi svoju usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, uključujući restriktivne mjere prema Moskvi.

Srbija nije postigla nikakav napredak u vanjskoj i sigurnosnoj politici, a Bruxelles posebno brinu odnosi s Rusijom i Kinom te izostanak napretka u normalizaciji odnosa s Kosovom, navodi se u Izvješću EK.

Problematični i sve jači odnosi Beograda s Pekingom

Ukazuje se i na intenziviranje odnosa s Kinom, uključujući tu i Sporazum o slobodnoj trgovini dviju država koji je stupio na snagu sredinom godine, a EK ocjenjuje da to “predstavlja stratešku zabrinutost”.

Komisija potvrđuje da se proces proširenja nastavlja, ali se temelji na zaslugama i ovisi o objektivnom napretku svake zemlje kandidata pojedinačno.

Dijalog Beograda i Prištine nije dao rezultate

Istaknuto je i da dijalog s Kosovom, koji je ključan za napredak obje strane u procesu eurointegracija, nije pokazao željene rezultate, dok Beograd i Priština više od desetljeća pod pokroviteljstvom Bruxellesa pokušavaju usuglasiti normalizaciju odnosa.

Također, ukazuje se na to da se u Srbiji nastavljaju veličati ratni zločinci, a lošu ocjenu zemlja je dobila i kad je riječ o slobodi izražavanja, dok se od Beograda očekuje i suzbijanje dezinformacija u nacionalnim medijima.

Konstatira se da je postignut ograničen napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Komisija ocjenjuje i da izborni proces zahtijeva “opipljivo poboljšanje” i daljnju reformu.

Europska komisija potvrđuje preporuku iz prethodnih godina, da je Srbija ispunila kriterije za otvaranje trećeg klastera – vezanog uz konkurentnost i inkluzivni rast, te da je taj klaster tehnički spreman za otvaranje.

Europska komisija predložila otvaranje novih poglavlja sa Srbijom

Srbijanski premijer Miloš Vučević ocijenio je da Izvješće EK-a predstavlja “mapu puta za proces eurointegracija zemlje”, te da je “usklađenost s EU na 53 posto“.

Giaufret je istaknuo da je izvješćem potvrđena preporuka EK-a da se otvori treći klaster sa Srbijom i pozvao da se kao prioritet poveća stopa usklađenosti Srbije s vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, kako bi se razjasnila njezina geostrateška pozicija.

“Srbija je kandidat za članstvo, pregovara s EU, a ušli smo u kompliciranu geopolitičku situaciju s agresijom Rusije na Ukrajinu i u tim okolnostima važna je jasna geostrateška orijentacija”, poručio je Giaufret.

GLEDAJU PREMA MOSKVI Europska komisija: Strateški smjer Srbije nejasan, BiH mora mijenjati Ustav

On je kazao da vjeruje da će Srbija biti dio EU.

“Želimo računati na Srbiju kao na pouzdanog i iskrenog partnera, da njena jasna geostrateška orijentacija bude dio naše obitelji”, poručio je šef Delegacije EU u Beogradu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.