Robot s tri ruke ušao je u glazbenu povijest jer je prvi dirigirao ansamblom na koncertu kojim je u nedjelju proslavljena 25. godišnjica Drezdenskog simfonijskog orkestra.
Korištenjem tri ruke sa svjetlećim palicama za dirigiranje i povremenim održavanjem različitih tempa za pojedine skupine u orkestru, mehanički maestro zaradio je gromoglasni pljesak nakon premijere “Robotersinfonie” (Simfonija robota) u koncertnoj dvorani Hellerau u Dresdenu.
Dirigirajući stroj sa sedam zglobova
Markus Rindt, ravnatelj Drezdenskog simfonijskog orkestra, rekao je da je za projekt uspio dobiti pomoć stručnjaka s Tehničkog sveučilišta u Dresdenu.
Dirigirajući stroj, opremljen sa sedam zglobova, “naučio” je kako održavati ritam i prenijeti dinamiku, rekao je Rindt.
‘Nije nam cilj zamijeniti dirigente robotima’
U sličnom pothvatu, robot dirigent vođen umjetnom inteligencijom prošle je godine dirigirao orkestrom u Južnoj Koreji. Organizatori projekta u Dresdenu kažu da se glazbenici ne trebaju strahovati da će ih netko zamijeniti.
“Nije nam cilj zamijeniti dirigente u budućnosti“, rekao je Rindt.
Cilj je otvoriti novi teren i istražiti glazbene mogućnosti uz pomoć robota, dodao je.
Drezdenski simfonijski orkestar proslavio je 25. godina koncertom na kojem su sudjelovali glazbenici iz renomiranih njemačkih i inozemnih orkestara te suvremenim djelom složenih ritmova skladanih za “hibridnu” izvedbu s robotom dirigentom.
Komentari