Burna rasprava razvila se na društvenim mrežama ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenice, koji je u svom ‘proglasu’ objavljenom na Facebooku pokušao opravdati politiku Vlade u odnosu na plaće sudskih službenika i namještenika.
“U mandatu naše Vlada Republike Hrvatske plaće u pravosuđu porasle za više od 64%, zapisničarima za više od 70%. U prvom koraku dali smo dodatak na plaću koji je dobilo više od 7200 zaposlenih u pravosuđu. Svjesni smo da plaće trebaju rasti zato smo ćemo u drugom koraku dodatno povećati plaće kroz novi Zakon i Uredbu.
Vrata Ministarstvo pravosuđa i uprave Republike Hrvatske otvorena su za dijalog. Pozivam Sindikat, DORH i Vrhovni sud da budu dio tog procesa. Politikantstvo neće riješiti ovu situaciju”, objavio je Malenica.
Nije trebalo dugo da ministru stignu brojni komentari :
“Poštovani ministre, ne znam zašto konstantno iznosite netočne podatke o plaćama nas pravosudnih službenika – ili su osobe koje Vam predstavljaju podatke nesposobne provjeriti činjenice”, odgovorila mu je jedna službenica te precizno izračunala povećanje svoje plaće.
“Molim da se javi zapisničarka koja ima 843 eura plaću, kako to tvrdi ministar. Ja imam 35 godina staža, zapisničar sam i nemam tu plaću”, poručila mu je druga službenica.
“Ministre, ništa vi nama niste dali, nego vraćali postepeno”, uzvratila je ministru pravosuđa druga gnjevna zaposlenica.
Štrajk službenika i namještenika zaposlenih u pravosuđu traje već sedmi tjedan. Ovih dana ministar Malenica kazao je kako je Vladi u cilju raditi na uredbi i da prosječna neto plaća u pravosuđu bude 1.000 eura, što uključuje i veće koeficijente, ali i poreznu reformu koja ide od sljedeće godine te razgovore o osnovici koji će ići u devetom mjesecu.
Dodao je da će također razmotriti mogućnost koju je Sindikat istaknuo, a to je da se donese odluka o ukidanju odluke o neplaćanju štrajka.
Na društvenim mrežama jedna je zaposlenica Malenici poslala fotografiju s porukom njezina malodobnog sina koja glasi: “Moja mama više nema strpljenja”.
Iva Šušković: “Sustav je pred kolapsom, posljedice će se osjećati i do dvije godine”
Komentari