UPRAVLJANJE JAVNIM NOVCEM: ‘Nikada nismo podlegli političkom kadroviranju i negativnim utjecajima’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Matija Topolovec, Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) u proteklih je 15 godina potaknula, vodila ili provodila investicije od preko 500 milijuna eura te je pokazala kako i jedna hrvatska agencija po rezultatima može stajati uz bok najboljim europskim agencijama

Od prvog svog radnog dana do danas, Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) pokazivala je vlastitim primjerom kako se u Hrvatskoj može raditi na istoj razini kao i bilo gdje u Europi i kako po rezultatima jedna hrvatska agencija može stajati uz bok najboljima. REGEA ove godine slavi 15 godina uspješnog rada, a tim od gotovo 50 visokostručnih djelatnika s iskustvom na zahtjevnim projektima i referencama u Hrvatskoj i u Europi, predvodi Julije Domac, ujedno i posebni savjetnik predsjednika Zorana Milanovića za energiju i klimu. Domac je za B&B izjavio da je REGEA u ovih 15 godina potaknula, vodila ili provodila investicije od preko 500 milijuna eura. Od pojedinačnih projekata tu su potpuna obnova i revitalizacija dvorca Bračak, prve zgrade gotovo nulte potrošnje energije, koja je ujedno i zgrada povijesne baštine iz 1886. godine. Tu su i prva i još uvijek jedina u Hrvatskoj općinska toplana na biomasu, u Pokupskom, prvi projekti sunčanih elektrana provedeni po modelu prodaje električne energije (PPA) na krovovima bolnica u Zaboku, Krapinskim Toplicama i Karlovcu. REGEA je za svoje županije prva u Hrvatskoj osmislila koncept poticanja građana, a još 2009. vodila je programe kojima se sufinanciralo preko 10.000 domaćinstava da koriste obnovljive izvore i energetski obnavljaju svoje domove.

“Pioniri smo bili i u projektima financiranja energetske obnove škola kroz uštede, danas je to općeprihvaćen koncept. REGEA je provela i niz projekata ugradnje kotlovnica na biomasu po modelu toplinskog poduzetništva, ali i bila prva u Hrvatskoj koja je primila tehničku pomoć Europske investicijske banke iz programa ELENA. Danas na nacionalnoj razini agregiramo investicije i savjetujemo u području toplinarstva, sunčanih elektrana i javne rasvjete. U području fondova EU-a REGEA od početka postavlja nove standarde, po zaposlenom djelatniku redovito smo najuspješniji prijavitelj na programima tipa Horizon, Interreg ili LIFE”, istaknuo je Julije Domac te dodao kako je REGEA u praksi pokazala da različite političke opcije mogu raditi zajedno ako ih spaja struka i ako su na prvom mjestu konkretni projekti usmjereni na dobrobit građana i gospodarstva.

Ravanatelj REGEA-e Julije Domac ujedno je i posebni savjetnik predsjednika Zorana Milanovića za energiju i klimu. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Naime, u 15 godina rada pitanje različitih političkih opcija koje su na vlasti u županijama – osnivačima nikada nije predstavljalo problem, a na gotovo osamdeset sjednica Upravnog vijeća sve odluke bile su donesene isključivo jednoglasno. Domac tvrdi da su ključ uspjeha transparentnost poslovanja i kvaliteta kao jedini kriterij rada te dodaje:

“Nikad nismo podlegli političkom kadroviranju ni bilo kakvom sličnom negativnom utjecaju. Proračun Agencije od početka do danas povećao se preko 25 puta pri čemu prihodi od osnivača u pravilu iznose tek oko 20, 30 posto, ostatak su prihodi iz europskih izvora i rad na tržištu. Ključ je uvijek i u transparentnosti, oduvijek se jasno znalo što se i čijim novcem financira, ali REGEA je novac osnivača uvijek znala oplemeniti i europskim izvorima financiranja što je onda omogućilo da se značajne investicije rade uz puno manji trošak za javni proračun.”

Potpuna obnova i revitalizacija dvorca Bračak, prve zgrade gotovo nulte potrošnje energije, jedan je od najvažnijih projekata REGEA-e u proteklih 15 godina. FOTO: Matija Topolovec/PIXSELL

Upravo iz tih razloga REGEA pokazuje da kvaliteta rada i odgovornost uprave ne ovise o vlasništvu i da je i u javnom sektoru moguće raditi odgovorno i uspješno kao i u najkonkurentnijoj privatnoj tvrtki. Julije Domac vjeruje da bi tako, bez iznimke, trebale raditi i druge javne ustanove i državne tvrtke u Hrvatskoj te napominje:

“Kada imate javnu ustanovu koja je svoje poslovanje postavila na način privatnog sektora, tada imate i visoko motivirane zaposlenike koji znaju da ako žele više dobiti, moraju više i pružiti – samo tada imate zdravu radnu okolinu koja se uvijek trudi isporučiti bolje. S druge strane, onda i privlačite najbolje na tržištu rada i u toj situaciji možete razvijati i inovirati. Odgovornost prema javnom novcu pokazujemo i tako što svim svojim osnivačima i klijentima razvijamo nove modele financiranja kroz ESCO ili javno-privatno partnerstvo, uvijek tražeći kako promovirati načelo dobivanja vrijednosti za novac. Uvijek se trudimo i uvezivati europski i javni novac s privatnim kapitalom – tako učinak korištenja europskog novca postaje višestruko veći.”

‘Trudimo se uvezivati europski i javni novac s privatnim kapitalom – tako učinak europskog novca postaje veći’, kaže Julije Domac

Ravnatelj REGEA-e Julije Domac ističe i da ta agencije od prvog dana radi i posluje transparentno te da su struka i znanje visoko na prvom mjestu, a cilj je i realizacija što većih i što boljih projekata usmjerenih prema energetsko-klimatskoj tranziciji Hrvatske. Domac je potom istaknuo i sljedeće:

“Čak sedam naših djelatnika imaju ili su u procesu stjecanja doktorata znanosti. Financiranje javnim novcem predstavlja obvezu, to ne doživljavamo kao laku priliku kao što je to ponekad praksa u Hrvatskoj. Mislim da je važno njegovati taj osjećaj odgovornosti – to je odgovornost prema građanima, a to smo svi mi, naši roditelji, obitelj, djeca i susjedi. Stvar je i u stavu, u javnom sektoru treba se usredotočiti na to kako nešto napraviti što brže i povoljnije. Ne nužno jeftinije, nego kvalitetnije. Logika trošenja javnog novca mora biti jednaka onoj kada trošimo vlastiti privatni novac. Bitne su, dakle, vrijednost za novac i transparentnost, tu nema kompromisa.”

Prvi projekti sunčanih elektrana provedeni po modelu prodaje električne energije (PPA) na krovovima bolnica u Zaboku, Krapinskim Toplicama i Karlovcu (na slici). FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Energetska tranzicija osnovni je cilj REGEA-e, ali i sredstvo putem kojeg se ostvaruju znatne uštede javnog novca. Domac se slaže s time da se energetskom tranzicijom izravno štedi novac kroz energetske uštede te navodi primjer poboljšanja energetske učinkovitosti zgrada. Naime, u Hrvatskoj se 42,3 posto ukupne energije troši u zgradama, a javne zgrade su uz to i odličan primjer građanima i poduzetnicima. Primjenom mjera povećanja energetske učinkovitosti u zgradi se smanjuje potrošnja energije, ali i povećavaju ugodnost boravka u prostoru te trajnost zgrade. Domac je u tom smislu naveo i sljedeće:

“Priča prelaska na obnovljive izvore energije još je značajnija – samo država koja potpuno kontrolira vlastitu energiju može biti istinski suverena, neovisna i sigurna. To je važan način čuvanja demokracije i političke stabilnosti. Obnovljivi izvori energije danas su najjeftiniji izvori energije i treba inzistirati na tome da sve ili velika većina naših javnih zgrada koriste svoje krovove za vlastitu proizvodnju energije u sunčanim elektranama, ali i da se pokrenu velike investicije u nove vjetroelektrane, sunčane elektrane i reverzibilne hidroelektrane. Energetskom tranzicijom možemo stvoriti nova radna mjesta i otvaramo novu mogućnost za povratak industrije u Hrvatsku. Povezivanje gospodarske, energetske i klimatske politike danas je imperativ svake pametne države.”

Energetska tranzicija osnovni je cilj REGEA-e, ali i sredstvo putem kojeg se ostvaruju znatne uštede javnog novca

Zanimljivo je i da je REGEA u posljednjih 15 godina provela čak 84 europska projekta te da nije postojao dostupan izvor europskog financiranja na koji REGEA nije barem jednom uspješno aplicirala. Trenutno REGEA ima 31 europski projekt u provedbi, još dva nova ugovara, a hrpa projekata trenutno se planira i piše. I u tom području ključno je znanje jer čak četvero djelatnika REGEA-e evaluatori su projekata i povremeno rade za Europsku komisiju. Zbog svega navedenog REGEA je iznimno poželjan partner iz Hrvatske, a vrlo često baš ljudi iz ove agencije koordiniraju projekte u kojima sudjeluju partneri iz svih dijelova Europske unije. Već dugi niz godina u pravilu 50 do 60 posto proračuna REGEA-e dolazi iz izvora EU-a, a vrijednost tako financiranih investicija stalno raste i mjeri se u stotinama milijuna eura. Jedan od najnovijih projekata koji se pripremaju jest projekt zelene obveznice, čiji je cilj uspostava pilot sheme za Grad Zagreb, ali koja će se moći replicirati i na druge hrvatske gradove i županije.

Iako je nedvojbeno riječ o uspješnoj agenciji, Domac napominje da je trenutno najveća prepreka, ne samo za REGEA-u već i za ostale koji se bave projektima iz područja energije i klime, nedostatak jasne vizije i plana države – u kojem smjeru idemo, kada izlaze koji natječaji, gdje želimo stići, transparentnost, postojanje zakona i pripadajućih podzakonskih akata, smanjenje birokratskih procedura, pojednostavljivanje procesa i otvaranje energetskog tržišta za sve zainteresirane građane. Ravnatelj REGEA-e na kraju je zaključio:

“Trenutno nijedan strateški ili planski dokument Republike Hrvatske iz područja energetike ili koji pokriva i energetiku nije više relevantan niti je predvidio stanje u kojem se nalazimo. U takvoj situaciji konstantno gledamo kako se donose pojedinačne mjere, često bez velike vizije energetskog sustava što onda ne dovodi do željenog poboljšanja stanja, a mjere ponekad imaju i kontradiktoran učinak. Cijela 2022. godina protekla je bez ikakvog vidljivog pomaka na području velikih investicija u obnovljive izvore energije, to je nažalost nastavak krize koja traje gotovo 10 godina. Na razini godine Hrvatskoj nedostaje i do 30 posto električne energije, a energetske tvrtke redom bilježe milijunske gubitke ove godine. Priča energije i klime je priča održivosti, uključivosti i pravednosti. Hrvatski građani još uvijek su uglavnom samo mali promatrači prilika u energetici. Da bi se događala jednako za sve i da bi se energetska tranzicija ubrzala, potrebno je dopustiti stručnjacima da rade svoj posao. To je odgovornost politike i to moramo raditi svi zajedno. Primjer REGEA-e pokazao je da je to moguće.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.