Vlada je u srijedu usvojila i u saborske klupe poslala izmjene Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina kojeg je pripremila Državna geodetska uprava.
U zakonskom prijedlogu se ističe kako je cilj izmjena spomenutog zakona, među ostalim, poboljšanje procesa u segmentu izmjere zemljišta i katastru nekretnina, s posebnim naglaskom na primjenu novih tehnologija.
Kazne u valuti koju ne koristimo više od godinu i pol
Međutim, nejasno je kako će se u ostvarivanje tih i drugih ciljeva uklopiti iskazivanje kazni – u kunama!
Naime, u zakonskom prijedlogu kojeg je Vlada poslala u Sabor, novčane kazne i dalje su definirane u valuti koja više ne postoji, budući da je Hrvatska još 1. siječnja prošle godine prešla na euro. Štoviše, upravo je uvođenje eura jedan od najvećih uspjeha kojim se hvali premijer Andrej Plenković.
‘Moguće samo u Hrvatskoj’
Na to je u svojoj objavi na X-u upozorio i zastupnik Mosta Nikola Grmoja.
.@VladaRH prije dva dana izglasala i usvojila prijedlog izmjena Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina u kojima su kazne predviđene u kunama. Nažalost, ne radi se o suverenističkom refleksu i nostalgijom za hrvatskom kunom koju je ista Plenkovićeva Vlada ukinila nego o… pic.twitter.com/KgsB95NZnu
— Nikola Grmoja (@NikolaGrmoja) July 19, 2024
“Vlada RH prije dva dana izglasala i usvojila prijedlog izmjena Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina u kojima su kazne predviđene u kunama. Nažalost, ne radi se o suverenističkom refleksu i nostalgijom za hrvatskom kunom koju je ista Plenkovićeva Vlada ukinula, nego o nevjerojatnoj traljavosti u kojem prijedlozi zakona prolaze ministarstva, bivaju izglasani na Vladi bez da ih itko ozbiljnije pročita. Moguće samo u Hrvatskoj“, napisao je Grmoja na X-u.
Imali i kazne u njemačkim markama, a Španjolsku nazvali ‘republikom’
Inače, nešto stariji čitatelji sjetit će se da je sličnih gafova na Markovu trgu bilo i ranije. Posebno su se događali 2000-ih, kada se Hrvatska ubrzano pripremala za ulazak u Europsku uniju, pa su se i zakoni “štancali“ kao na tekućoj vrpci.
Uostalom, još donedavno smo pojedine kazne imali iskazane u njemačkim markama, valuti koja ne postoji već više od 20 godina.
Među zanimljivijim gafovima svakako je i onaj kada su u jednom ministarstvu svojedobno sasvim ozbiljno govorili o “Republici Španjolskoj“, iako je Španjolska kraljevina, što joj stoji i u službenom nazivu.
Komentari