Građanska inicijativa “Stop Phaten Plastic” objavila je da je u četvrtak, 2. svibnja, „uhvatila“ tvornicu za taljenje plastike Phaten Plastic Recycling iz Slatine, koja ima pogon u Vrginmostu, u općini Gvozd, kako prazni dva sporna tvornička spremnika vode u prirodu.
Kako se objašnjava u priopćenju koje je ta udruga poslala medijima u ponedjeljak, „tekućina iz ta dva spremnika mora biti spomenuta od strane ovlaštene tvrtke“.
Sve prijavili MUP-u i Državnom inspektoratu
Dodaju kako je „neovlaštena privatna osoba s traktorom i cisternom praznila te spremnike vode i ispuštala direktno u prirodu“ te da su to i snimili. Time je, poručuju, „sva kontaminirana voda puštena direktno u prirodu“.
„Prije taljenja se zagađena i prljava plastika pere i ta voda ide u spremnike koji navodno ne smiju puštati u prirodni spremnik. Platili su neovlaštenoj osobi, lokalnoj sirotinji s cisternom, da od 9 – 15 prazni cisternu po raznim lokacijama u prirodi“, navode u priopćenju.
Napominju i kako su sve odmah prijavili MUP-u i komunalnom redaru te Državnom inspektoratu. No, ističu, ni nakon prijave „nitko nije došao uzeti uzorke mulja niti osigurati dio gdje je taj otrovni mulj“, kao i da spomenuta tvornica u Vrginmostu nastavlja raditi, iako su je u više navrata prijavljivali i premda je inspekcija, kako kažu, još ranije utvrdila niz nepravilnosti.
Tvornica u centru grada
„Građani zahtijevaju da se poštuju zakoni i Ustav, koji garantira pravo na zdrav okoliš i tražimo da se obustavi rad tvrtke Phaten Plastic Recycling. Svjesni smo da koristimo plastiku i da se plastika mora reciklirati i obrađivati. U svijetu i u EU postoje ozbiljne, odgovorne tvrtke i tvornice koje koriste ekološko prihvatljive načine obrade. Ima primjera gdje mjere 24 sata dnevno emisije i onečišćenja da zaštite svoje građane“, napominju u udruzi.
Kamo ide ovaj svijet? Ovo su najveći strahovi svjetskih vođa
Naglašavaju da se sporna tvornica nalazi u samom središtu Vrginmosta. Riječ je, pojašnjavaju, o zgradi bivše tekstilne tvrtke koja nije konstruirana za obradu plastike.
Žele čist okoliš
„Osim što se stvara buka, onečišćuje se zrak i širi se nesnosni smrad cijelim mjestom. Ne mjere se onečišćenja i ne znamo koliko se štetnih tvari i kemijskih spojeva oslobađa u atmosferu jer tvornica nema filtrirani ventilacijski sustav za pročišćavanje zraka ni pročistač voda. Plastika je izložena atmosferskim utjecajima i posvuda razbacana ispred tvornice na asfaltu u vrećama, iza tvornice u hrpama na zelenim površinama i zaraslom dijelu tvornice“, objašnjavaju u udruzi.
„U Hrvatsko je pravo građana na zdrav okoliš zaštićeno Ustavom i zato kao građani tražimo da se Ustav primjenjuje i na nas, stanovnike jedne od najsiromašnijih i najnerazvijenijih općina u Hrvatskoj. Nemamo ništa osim čistog zraka i okoliša i zato tražimo da nam država i njena tijela i institucije zaštite zdravlje ljudi, prirode i okoliša“, zaključuje se u priopćenju kojeg potpisuje članica građanske inicijative Stop Phaten Plastic Recycling Maja Turniški.
Komentari