Više od 50 Čečena nalazi se u pritvoru u Zagrebu, gdje se protiv njih navodno vodi istraga zbog ekstremizma te su izloženi fizičkom i verbalnom zlostavljanju, navodi OC Media u tekstu koji potpisuje Luiza Mchedlishvili.
Uhićeni su početkom studenoga u pokušaju emigriranja iz Rusije preko Balkana. Skupština Čečena u Europi tvrdi da su Čečeni privedeni pod sumnjom da su umiješani u ekstremističke aktivnosti.
Prema riječima Ise Dadueva, koji vodi skupštinski odjel za ljudska prava, bili su prisiljeni odreći se prava na azil u Hrvatskoj i onemogućen im je kontakt s rođacima ili odvjetnicima.
‘Bili su pod pritiskom, događalo se da su ih tukli zbog neposluha ili nečeg drugog’, rekao je Daduev za OC Media. ‘Tek nakon što je netko iz Tužiteljstva i agencija za provođenje zakona posjetio ovaj kamp i susreo se s izbjeglicama, odnos vlasti prema njima se popravio. Ne znamo koliko će ovo trajati.’
Daduev je istaknuo da nitko od Čečena nije na tjeralicama niti se bavio ekstremističkim aktivnostima, dodavši da su Rusiju napustili kako bi izbjegli djelomičnu mobilizaciju.
Dana 10. studenog Centar za mirovne studije, skupina koja pruža podršku tražiteljima azila u Hrvatskoj, rekao je za OC Media da su od Ministarstva unutarnjih poslova zatražili informacije o zatočenim Čečenima, ali još nisu dobili nikakav odgovor. Centar je o slučaju dodatno obavijestio Pučku pravobraniteljicu RH.
‘Neslužbeno doznajemo da je u skupini privedenih Čečena oko 10 osoba tražitelja azila te su prethodno bili smješteni u Prihvatilištu Porin u Zagrebu’, rekao je glasnogovornik.
Hrvatski nezavisni mehanizam za nadzor postupanja policijskih službenika također planira raspravu o tome, navodi se. Predsjednik koordinacijskog odbora Mehanizma Robert Markt otkrio je da se u prihvatnom centru u Zagrebu trenutno nalaze 153 osobe iz Rusije.
Skupština Čečena Europe tvrdi da su imigranti pokušavali pobjeći od vojne mobilizacije u Rusiji. Mobilizacija je natjerala desetke tisuća Rusa da napuste svoju zemlju u valu imigracije kakav nije viđen od početka rata u Ukrajini.
Unatoč tvrdnji ruske vlade da je trenutna faza mobilizacije završena, šef Čečenije Ramzan Kadirov najavio je da će sjevernokavkaska republika nastaviti mobilizirati svoje vojno sposobno stanovništvo.
U želji da ubrza oslobađanje zatočenih čečenskih imigranata, Skupština je pripremila pisma i apele organizacijama za ljudska prava u Hrvatskoj i diljem Europe.
‘To su nezakonita pritvaranja jer vide bradate muškarce i žene u hidžabu, već ih sumnjiče za ekstremizam’, rekao je Daduev, dodajući da su mnogi odvjetnici s kojima su kontaktirali odustali od slučaja, zbog optužbi o ekstremizmu.
Komentari