Uoči ljetne saborske stanke zaoštrio se sukob između DP-a i ljevice oko pitanja roda.
O tome, ali i zašto vlada još nije imenovala državne tajnike iz reda Domovinskog pokreta te hoće li se vladajući i oporba dogovoriti oko novih ustavnih sudaca U mreži Prvog govorili su Nikola Mažar iz HDZ-a, Krešimir Čabaj iz DP-a, Sandra Krpan iz SDP-a te Sandra Benčić iz Možemo.
Čabaj je kazao kako je okrugli stol koji je organizirao DP bio osmišljen da ukaže na nepravednost tretmana molitelja, odnosno da ukaže na kršenje njihovih prava na vjeroispovijest i niz drugih. “To je bio osnovni razlog zašto smo pokušali osvijestiti tu temu raspravom u Saboru”, kazao je.
Dodaje kako ovaj tretman koji se kroz medije provlači prema tim ljudima je neprihvatljiv. Smatra kako ne treba zabranjivati bilo što.
Benčić naglašava kako joj nije jasno kako smo došli do izjednačavanje borbe protiv patrijarhata i nasilja nad ženama s borbom za patrijarhat. “Molitelji se ne mole za sebe, za zdravlje, za djecu. Oni se javno mole za čednost žena, za njihovo primjereno odijevanje te za patrijarhalnu ulogu muškarca u obitelji”, dodaje.
Ističe kako je važno da se ne stavljaju koncepti borbe za oživotvorenje ustavnih prava u isti rang s borbom koje su odavno van Ustava. Čabaj je replicirao i rekao kako je suludo da se oni zalažu za patrijarhat u društvu.
“Mi smo za svu moguću zaštitu žena. Molitve žele povratiti muškarce kao duhovni autoritet u obitelji. To ne znači da žena mora kuhat, spremat, peglat, a muškarci će stajati u polu božanskoj pozi”, naglasio je.
U Hrvatskoj imamo različite načine iskazivanja mišljenja
Mažar je rekao kako u Hrvatskoj imamo različite načine iskazivanja mišljenja što je Ustavom zagarantirano. “HDZ-u je važna činjenica da je najniža stopa inflacije u posljednje tri godine, da imamo snažan gospodarski rast. No, HDZ je čvrsto dao svoje mišljenje i glede rodne ideologije, ali i glede sprečavanja nasilja nad ženama”, naglasio je.
Zašto žena ne bi bila duhovni autoritet?
Krpan smatra kako je izuzetno važno razgovarati. “Dok god molitelji kleče na trgovima, mi ćemo uspravno stajati i boriti se za slobodu i ravnopravnost. Ja imam veliki problem s tim za što oni mole, a doživjela sam i neugodnosti od molitelja. Ne smatram da se krše njihova prava”, naglasila je.
Dodaje da kada govore da se bore za duhovni autoritet prava muškaraca, pita se zašto žena ne bi bila duhovni autoritet. “Činjenica je da su žene u Hrvatskoj ugrožene i izrazito je velik porast nasilja, velika je stopa femicida i protiv toga se moramo boriti i glasno govoriti”, kazala je Krpan.
Zašto se nasilje tolerira?
Ističe kako su molitva i vjera za nju intimno pitanje te ne misli da je moliteljima mjesto na trgovima. Kazala je da poziva katoličku crkvu da pozove svoje vjernike da mole u crkvi.
Benčić je rekla kako je Hrvatska treća u EU po stopi femicida, da u zadnjim godinama imamo „brutalizaciju” nasilja nad ženama. Pitala se zašto se nasilje toliko tolerira i zašto je toliko prisutno, a mnogima, kako kaže, i prihvatljivo.
Dodaje kako ovaj oblik aktivizma nije svojstven ni Katoličkoj crkvi. Kako kaže, crkva se nikada nije za takve stvari zalagala. “Nikada nisam čula da bi neki svećenik molio protiv nekog”, rekla je.
Bauk rodne ideologije kruži Hrvatskom
Čabaj naglašava kako DP podržava Istanbulsku konvenciju u dijelu gdje se odnosi na prava žena, ali nisu za uvođenje rodne ideologije u hrvatsko obrazovanje.
Krpan ne razumije kakav bauk rodne ideologije kruži Hrvatskom. “Ne vidim što bi Rodni studiji koji su progresivni, koji se zalažu za borbu protiv diskriminacije mogli krivo naučiti”, istaknula je.
Mažar naglašava kako je upravo HDZ izglasao konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. “SDP je imao tri godine da to napravi u Saboru kada je bio na vlasti, ali nije napravio”, kazao je.
Dodaje kako rodna ideologija nije, niti će biti program HDZ-a.
Imenovanje državnih tajnika idući tjedan
Što se tiče imenovanja državnih tajnika, oni su pri kraju i mogu se očekivati idući tjedan, rekao je Mažar. “Premijer je rekao kako će broj tajnika biti realan. Nama nije u interesu bujanje birokracije. Sada imamo 18 ministarstava, a za vrijeme Zorana Milanovića ih je bilo više od 20“, naglasio je.
Čabaj se osvrnuo na prozivke kako DP nema kadrova. Istaknuo je kako oni imaju 11 tisuća članova te da će se na pozicije državnih tajnika staviti stručne osobe.
Što se tiče kandidature za mjesto sudaca Ustavnog suda, Benčić je rekla kako će ih pregledati kada se završi natječaj. “Važno je da smo uspjeli dogovoriti okvir i kriterije za pregovore. Mora se poštovati kriterij zahtjeva ugleda u struci i općoj javnosti”, naglašava.
Komentari