Grad Osijek je uspostavio cjeloviti sustav gospodarenja otpadom koji se temelji na odvajanju reciklabilnih komponenti otpada iz miješanog komunalnog otpada na kućnom pragu i na temelju podataka za 2023. godinu, odvaja 57,65 posto svog otpada
Grad Osijek prvi je od velikih gradova u RH dostigao zadani cilj veći od 50 posto odvojeno sakupljenog otpada, a prelaskom 55 posto dostigli smo i zadani cilj dvije godine prije za razdoblje od 2025. do 2030. Prelaskom 50 posto odvojenog prikupljenog otpada Grad Osijek neće morati platiti poticajnu naknadu („penale“) Fondu za zaštitu okoliša.
Uspostavljen je sustav prikupljanja reciklabilnog otpada „od vrata do vrata“, a podjelom spremnika u odgovarajućim bojama, nabavljanim kroz projekte financirane nacionalnim i sredstvima EU-a, dostignut je najviši standard u odvajanju otpada.
Paralelno s razvojem sustava „od vrata do vrata“ izgrađena su i četiri reciklažna dvorišta na kojima se bez naknade može predati otpad, ukupno 51 vrsta otpada. Za područje prigradskih naselja nabavljeno je mobilno reciklažno dvorište. Reciklažna dvorišta „Gornji grad“ i „Donji grad“ opremljena su i prešama za baliranje otpada sufinanciranim od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koje omogućuju lakši transport otpada do oporabitelja.
Građevni otpad se uz naplatu po prethodno utvrđenom cjeniku prikuplja na reciklažnom dvorištu u Sarvašu. Vrste građevnog otpada koje se mogu odložiti su beton, cigle, crijep/pločice i keramika, drvo, otpad od jaružanja, građevinski materijali na bazi gipsa, miješani građevinski otpad i otpad od rušenja objekata te unutarnja i vanjska stolarija. Na tom reciklažnom dvorištu planirana je i kazeta za azbest, koja će biti izgrađena u razdoblju koje slijedi.
Biotpad s područja Grada Osijeka, kako onaj sa zelenih površina Grada tako i onaj prikupljen od građana na njihovu kućnom pragu, zbrinjava se u kompostani na Biljskoj cesti. Na kompostani se od predanog otpada radi visokokvalitetni kompost, koji se dalje koristi na zelenim površinama Grada ili pakiran u vreće prodaje građanima.
Kako bi se unaprijedio sustav zbrinjavanja biootpada, na kompostani su u tijeku građevinski radovi na izgradnji pet zatvorenih boksova. Planiranom investicijom unaprijedit će se i ubrzati tehnološki proces obrade biootpada na kompostani. Novom tehnologijom postojat će mogućnost zbrinjavanja biootpada i mulja iz pročistača otpadnih voda.
Stopa odvojenog sakupljanja otpada u RH za 2023. (službeni podaci MINGOR-a): Rijeka 28,95 % | Split 23,16 % | Osijek 57,65 % | Zagreb 41,59 % (https://isgo-portal.mingor.hr/hr/komunalni-otpad-odlagalista-lokacije-odbacenog-otpada)
Na području grada Osijeka trenutno su 48.583 korisnika javne usluge prikupljanja komunalnog otpada. Tijekom 2023. u Osijeku je prikupljeno ukupno 35.270,81 tona komunalnog otpada, od čega je 15.113,37 tona miješanog komunalnog otpada odloženo na odlagalištu Lončarica Velika. Preostali prikupljeni otpad, 20.157,44 tona, reciklabilni je i biorazgradivi otpad koji se prikuplja po sustavu „od vrata do vrata“. Od toga je 11.534,31 tona biorazgradivog otpada, a 8.618,97 tona ostalih vrsta reciklabilnog otpada (papir i karton, staklo, plastika i metal). Prikupljeni glomazni otpad zasad se još uvijek odlaže na odlagalište Lončarica Velika, a u 2023. prikupljeno ga je ukupno 2.010,86 tona.
Pored investicija u opremu za gospodarenje otpadom, Grad Osijek prateći dinamiku i prioritete u razvoju cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, nastavlja investirati u izgradnju objekata za gospodarenje otpadom.
Sljedeći korak je izgradnja objekta za obradu glomaznog otpada za koji je ishođena građevinska dozvola.
Uz podršku Grada Osijeka i uz suradnju s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u planu je nabava strojeva i opreme za odlagalište Lončarica Velika.
U završnoj je fazi rješavanje imovinsko-pravnih odnosa između Grada Osijeka i RH za preseljenje tvrtke Unikom na novu lokaciju u Vinkovačkoj ulici.
Grad Osijek dobitnik je nagrade “Eco city” za 2021. i 2022. godinu. Nagradu je dobio kao grad s najboljim rješenjima u politikama zaštite okoliša, čiste energije i zbrinjavanja otpada.
Ove godine otišli smo korak dalje i u suradnji s komunalnom tvrtkom Unikom te uz potporu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i Osječko-baranjske županije, organizirali I. Festival otpada u Hrvatskoj Eco City Waste Fest.
Cilj festivala bio je na jednom mjestu okupiti gradska poduzeća, žurne službe, udruge, sportske klubove i privatna poduzeća koja se bave zbrinjavanjem otpada kako bi se posjetiteljima, prije svega osnovnoškolcima, kroz interaktivne radionice, predavanja, zabavu i poučan sadržaj prezentiralo područje djelovanja komunalnog poduzeća, gradskog prijevoza, policije, vatrogasaca i drugih službi. Uz Unikom, među brojnim izlagačima bili su i GPP, Vodovod, Ukop, Tržnica Osijek i drugi.
Festival se održao u tjednu kada se obilježava Dan planeta Zemlje, što je bila odlična prilika školama i njihovim učenicima za izlazak na terensku nastavu, praktično učenje o zbrinjavanju otpada, ali i gradskom gospodarstvu.
Festival je ponudio i širok zabavni program. Posjetitelji su mogli posjetiti pravu mini tržnicu i opskrbiti se svježim proizvodima te isprobati zdrave smoothieje.
Poznati hrvatski chef Tomislav Špiček u suradnji s Ugostiteljsko-turističkom školom u Osijeku i Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu prezentirao je posjetiteljima kako napraviti jela od ostataka hrane.
Znanje osječkih osnovnoškolaca o gospodarenju otpadom i drugim zanimljivostima vezanim uz grad Osijek, ispitali smo u kvizu s Deanom Kotigom, gdje su po jedan učenik iz šest osječkih eko škola predstavljali grad Osijek protiv dobro poznatog lovca. U glazbenom djelu Festivala nastupila je Indira Levak.
Grad Osijek i komunalno poduzeće Unikom d.o.o. provode izobrazno-informativne projekte pa je tako Unikom proveo projekt pod nazivom „Izobrazno-informativna kampanja Eco City LegOSi“. U sklopu projekta Unikom je izradio interaktivni portal i aplikaciju Moj Unikom kako bi se uspostavila što bolja komunikacija s građanima.
Komentari