Olakšavanje režima na hrvatsko-slovenskoj granici za građane s epidemiološki povoljnih područja zatražila je danas stranka Unija Kvarnera od hrvatske i slovenske vlade.
“Molim vas da hitno omogućite nesmetan prelazak hrvatsko-slovenske državne granice za građane s područja Kvarnera i Gorskog kotara, kao i ostalih hrvatskih županija koje imaju sličnu povoljnu epidemiološku situaciju”, stoji u otvorenom pismu koje je predsjednik Unije Kvarnera Marko Boras Mandić poslao hrvatskom i slovenskom premijeru Andreju Plenkoviću i Janezu Janši.
Boras Mandić u pismu podsjeća da “područje Kvarnera i Gorskog kotara ima, po mnogim mjerilima, jednu od najboljih epidemioloških situacija u Europi”. “Unatoč tome, građani Primorsko-goranske županije ne mogu u Sloveniju bez prethodnog testiranja i poštivanja strogih mjera. Isto tako, naši građani imaju velike poteškoće i prilikom tranzita kroz Sloveniju prema ostalim europskim državama”, kaže Boras Mandić u pismu.
“Nažalost, kao osoba iz sustava civilne zaštite svakodnevno dobivam pritužbe građana vezano za poteškoće prilikom prelaska državne granice. Još veći paradoks je da građani Gorskog kotara, gdje od početka epidemije nije zabilježen niti jedan slučaj koronavirusa, ne mogu bez testiranja ući u Sloveniju”.
“Stroge mjere koje je slovenska Vlada uvela za sve hrvatske građane, pritom ne uvažavajući epidemiološku sliku u pojedinim regijama, poseban problem stvaraju stanovnicima Primorsko-goranske županije koji žive uz slovensku granicu, a poslovno su ili privatno vezani uz dnevnu migraciju u Sloveniju. Istovremeno, građani Republike Slovenije, svih teritorijalnih područja, granicu mogu prelaziti bez ikakvih poteškoća. Ukoliko bi Republika Hrvatska primijenila ista pravila, mnogim građanima Republike Slovenije bio bi otežan dolazak do svojih nekretnina u Hrvatskoj”, kaže Boras Mandić
On podsjeća kako je “više puta javno apelirao da se svaka regija epidemiološki zasebno promatra, što je i preporuka Europske komisije”. “Područje Primorsko-goranske županije bilježi broj novooboljelih u proteklih 14 dana ispod 10 na 100.000 stanovnika, što ovu regiju, prema strogim slovenskim mjerilima, svrstava u zelenu zonu. Ako broju stalnih stanovnika Kvarnera i Gorskog kotara pridodamo broj trenutnih posjetitelja, a veliki broj njih su slovenski državljani, onda je broj novozaraženih osoba znatno manji. Na području Primorsko-goranske županije od početka pandemije zaražena je svega 151 osoba što čini svega tri posto od ukupno 4.857 pozitivnih na Covid-19 u Republici Hrvatskoj”, kaže Boras Mandić, koji zbog svega toga “apelira da se ova situacija pozitivno riješi na obostranu korist”. Pritom “posebno apelira na institucije Republike Slovenije da donesu važeće odluke koje bi omogućile vrednovanje i procjenu epidemiološke situacije po hrvatskim županijama”.
Komentari