UNICEF Izbjeglički pakao djece Rohindža u Bangladešu

Autor:

epa06259187 Rohingya children cross the bamboo fences to get into the queue to collect lunch time food center in a camp in Palonkhali, Coxsbazar, Bangladesh, 11 October 2017. United Nations High Commissioner for Refugees said on 10 October that around 11,000 Rohingyas crossed over into Bangladesh in a single day in a fresh surge of refugees fleeing an ongoing military offensive in Myanmar's Rakhine state. More than half a million Rohingyas, a Muslim minority in Myanmar mainly living in the Rakhine province, have fled to neighboring Bangladesh to escape the ongoing offensive by the Myanmar army that began on 25 Augugust, after Rohingya rebels had mounted attacks on multiple government posts in the region.  EPA/ABIR ABDULLAH

Gotovo 340.000 djece Rohindža živi u užasnim uvjetima izbjegličkim logorima u Bangladešu bez dovoljno hrane, čiste vode i zdravstvene skrbi, rekao je u petak UN-ov fon za djecu (UNICEF) i stanje u kojem žive nazvao paklom na zemlji.

Gotovo 12.000 djece stiže svaki tjedan u bijegu od nasilja i gladi u Mjanmaru, a često su traumatizirana okrutnostima kojima su svjedočila, navodi se u izvješću  “Odbačeni i očajni”.

Ukupno je gotovo 6000.00 Rohindža izbjeglo iz sjeverne države Rahin od 25. kolovoza kada je vojska u Mjanmaru počela kampanju koju Ujedinjeni narodi nazivaju “etničkim čišćenjem”.

“Ovo izbjeglištvo neće biti kratko,  neće uskoro završiti”, rekao je autor izvješta Simon Ingram na konferenciji za novinare u Ženevi.

“Apsolutno je važno da granice ostanu otvorene i da se osigura zaštita djece kao i to da djeca rođena u Bangladešu budu registrirana”.

Većina Rohindža nema domovinu u Mjanmaru i mnogi od njih bježali su bez identifikacijskih isprava, a novorođenčad  koja je na svijet došla u Bangladešu “bez identiteta nema nikakvih izgleda da bude uključena u društvo”.

Očajnički je potrebna čista voda za piće, “očajnički nedostaju” zahoda, logori su kaotični, rekao je Ingram pošto je proveo dva tjedna u Cox’s Bazaru u Bangladešu.

Za njih je to mjesto “pakao na zemlji”, rekao je.

Svako peto dijete Rohindžća mlađe od pet godina pothranjeno je i zahtijeva medicinsku pomoć, rekao je.

“Vrlo je vrlo velika opasnost od izbijanja bolesti povezanih s nečistom vodom, kao što su dijareja i kolera”, rekao je.

UNICEF osigurava pitku vodu i zahode i pomaže cijepiti djecu protiv kolere i ospica.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.