UNICEF će 2021. siromašnim zemljama poslati dvije milijarde doza cjepiva za covid-19

Autor:

12.11.2020., Zagreb - Ilustracija -  istrazivanje cjepiva za covid-19. Americka farmaceutska tvrtka Pfizer objaviila je u ponedjeljak da je njihovo cjepivo za koronavirus izuzetno efektivno, tocnije efektivnije od 90%. Pfizer cjepivo razvija u suradnji s njemackom tvrtkom BioNTech. Na temelju najava, dvije tvrtke bi do kraja godine mogle isporuciti do 50 milijuna doza cjepiva u svijetu te do 1,3 milijarde doza u 2021. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Zemlje u razvoju dobit će sljedeće godine u “mamutskoj operaciji” gotovo dvije milijarde doza cjepiva za covid-19, objavila je u ponedjeljak UN-ova agencija za djecu UNICEF.

UNICEF je objavio da je pokrenuo suradnju s 350 zrakoplovnih i logističkih kompanija kako bi se dostavilo potrebno cjepivo i injekcije u siromašne zemlje poput Burundija, Afganistana i Jemena u sklopu COVAX-a, globalnog plana za distribuciju cjepiva za covid-19 Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

“Surađivat ćemo na tom planu kako bismo za tu povijesnu, mamutsku operaciju osigurali dovoljan transportni kapacitet”, rekla je ravnateljica UNICEF-ova odjela za opskrbu Etleva Kadilli.

Cilj je COVAX-a – projekta koji zajednički vode WHO, skupina GAVI i Koalicija za epidemiološku pripremljenost – spriječiti pojedine zemlje da nagomilavaju zalihe cjepiva za covid-19, te osigurati cjepivo za sve najugroženije skupine u svim zemljama svijeta.

Čelnici 20 najbogatijih zemalja svijeta okupljenih u G20 su na virtualnom sastanku u subotu i nedjelju obećali da će osigurati pravednu raspodjelu cjepiva, lijekova i testova, kako siromašne zemlje ne bi bile izostavljene.

Čak i prije početka pandemije pristup cjepivu nije bio jednak za sve, jer oko 20 milijuna beba nije moglo dobiti cjepivo koje bi ih zaštitilo od teških bolesti, invaliditeta ili smrti, objavio je WHO.

“Trebamo svu raspoloživu pomoć dok se pripremamo za dostavu doza cjepiva, injekcija, te zaštitne opreme kako bi se zaštitili zdravstveni radnici diljem svijeta”, rekla je Kadilli, dužnosnica UNICEF-a koji je najveći pojedinačni kupac i distributer cjepiva na svijetu.

Bez obzira na aktualnu pandemiju, UNICEF svake godine distribuira preko dvije milijarde doza cjepiva za rutinska cijepljenja u gotovo 100 zemalja svijeta.

Očekuje se da bi do kraja ove godine zdravstveni regulatori mogli odobriti prva cjepiva za covid-19.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.