UNICEF Broj djece izbjeglica bez pratnje porastao pet puta

Autor:

Slavonski Brod, 6.6.2016. - U slavonskombrodskom naselju "Josip Rimac", u kojemu živi više od 500 djece romske nacionalne manjine, otvoreno je u ponedjeljak novo djeèje igralište, za koje je Grad osigurao pripremu terena, a Unicef uložio 83.000 kuna u opremanje.
foto HINA / mm

Broj djece izbjeglica bez pratnje porastao je u odnosu na 2010. godinu čak pet puta, navodi se u izvješću UNICEF-a objavljenom u srijedu.

Fond za djecu Ujedinjenih naroda objavio je da je 300.000 djece bez pratnje, koja su odvojena od obitelji, registrirano diljem svijeta 2015. i 2016. godine, što je porast od pet puta u odnosu na 66.000, koliko ih je zabilježeno 2010. i 2011.

Od tih 300.000 djece oko 100.000 njih je uhvaćeno tijekom pokušaja prelaska granice iz Meksika u Sjedinjene Države, navodi UNICEF.

Njih oko 200.000 podnijelo je zahtjev za azilom u oko 80 zemalja svijeta, od čega je 170.000 djece koja su zatražila azil u Europi.

“Ovaj broj je samo vrh ledenog brijega”, kazao je zamjenik izvršnog direktora UNICEF-a Justin Forsyth, ukazujući na činjenicu da brojne zemlje izvan SAD-a i Europe niti nemaju evidenciju o broju djece izbjeglica bez pratnje.

“I jedno dijete koje luta samo je previše, a danas zapanjujuće velik broj djece radi upravo to – mi odrasli smo ih propustili zaštititi”, navodi  Forsyth.

Izvješće pokazuje da je 92 posto djece i mladih ljudi koji su se, ploveći u čamcima, dohvatili obala Italije od početka 2016. do kraja veljače 2017. putovalo samo, u usporedbi sa 75 posto 2015. godine.

Na summitu G7, koji 26. svibnja počinje u Italiji UNICEF će pozvati svjetske čelnike da se pridržavaju svoje agende od šest točaka koja je osmišljena u svrhu zaštite djece izbjeglica i migranata.

Agenda uključuje zaštitu djece bez pratnje od eksploatacije, nasilja i zatočeništva, održavanje obitelji zajedno i omogućavanje djeci da imaju pristup obrazovanju i zdravstvenoj skrbi.

Također se zauzima za poduzimanje akcija koje će ići za uklanjanjem uzroka tako širokog izbjegličkog pokreta u svijetu te se boriti protiv ksenofobije i diskriminacije u zemljama tranzita i konačne destinacije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)