UN je spreman donijeti “srceparajuću” odluku o povlačenju iz Afganistana u svibnju ako ne uspije uvjeriti talibane da dopuste lokalnim ženama da rade za organizaciju, rekli su dužnosnici. Upozorenje dolazi nakon što su dužnosnici UN-a proveli mjesece pregovarajući s čelnicima skupine u nadi da će ih uvjeriti da naprave iznimke od tvrdolinijaškog ukaza ovog mjeseca kojim se lokalnim ženama zabranjuje rad za njega, prema voditelju UN-ovog Programa za razvoj (UNDP), Achimu Steiner.
Zaprijećeni potez dolazi u trenutku kada se procjenjuje da će dvije trećine stanovništva, ili 28 milijuna ljudi, trebati humanitarnu pomoć 2023., a američka vlada i druge članice G7 prijete da će prekinuti pomoć.
Talibani su odbili promijeniti svoje stajalište, objavljeno u prosincu, očito po nalogu svog povučenog vođe Hibatullaha Akhundzade. Žene čine oko trećinu zaposlenika lokalno angažiranog osoblja agencija za pomoć i također se smatraju najosjetljivijima na smanjenje pomoći. Ukaz je također ograničio ženama pristup obrazovanju.
3300 Afganistanaca zaposlenih u UN-u – 2700 muškaraca i 600 žena – ostali su kod kuće od 12. travnja, kada su talibani rekli da se afganistanske žene zaposlene u UN-u više ne mogu javljati na posao.Nastavljaju biti zaposleni i bit će plaćeni, rekao je glasnogovornik UN-a Stéphane Dujarric. UN-ovo međunarodno osoblje od 600 ljudi, uključujući 200 žena, nije pogođeno talibanskim ukazom.
“Pošteno je reći da tamo gdje se trenutno nalazimo cijeli sustav Ujedinjenih naroda mora napraviti korak unatrag i ponovno procijeniti svoju sposobnost da tamo djeluje”, rekao je Steiner. “Ali ne radi se o pregovaranju, radi se o temeljnim načelima, ljudskim pravima.” Dodao je: “Mislim da ne postoji drugi način da se to izrazi nego ‘srceparajuće’. Mislim, kad bih zamislio da obitelj UN-a danas nije u Afganistanu, pred sobom imam te slike milijuna mladih djevojaka, mladića, očeva, majki, koji u suštini neće imati dovoljno hrane.”
Unatoč početnim obećanjima o umjerenijoj vladavini nego tijekom njihovog prethodnog mandata na vlasti 1990-ih, talibani su nametnuli oštar režim otkako su preuzeli vlast 2021. nakon što su se snage SAD-a i NATO-a povukle nakon dva desetljeća rata. Vratile su se nekima od svojih najozloglašenijih praksi, uključujući javna pogubljenja i dalekosežna ograničenja ženskih prava i obrazovanja.
Steiner je rekao da daljnja ovog mjeseca ograničenja za zaposlenice UN-a znače da se približava “vrlo temeljni trenutak”. “Očito je da se nadamo i očekujemo da će prevladati zdrav razum”, rekao je.
Potencijalno povlačenje dolazi usred predviđanja da bi odlazak UN-a i drugih agencija mogao najviše utjecati na žene i djecu.
Izvješće Međunarodne krizne skupine iz veljače kaže da su žene i djevojčice često dobivale najmanji udio hrane u afganistanskim obiteljima i da su bile osjetljivije na pothranjenost i bolesti.
Također je izrazila zabrinutost zbog dugoročnih učinaka povlačenja humanitarnih skupina i drugih. “Ako odu, međunarodnim akterima bi moglo biti teško da se vrate u Afganistan u budućnosti”, navodi se.
“Pregovaranje o pristupu ruralnim zajednicama nije samo pitanje dobivanja dopuštenja talibana; u mnogim mjestima nevladine organizacije godinama, čak i desetljećima, njeguju odnose sa seljanima. Ponovna izgradnja razine povjerenja koju trenutno uživaju nakon napuštanja ovih zajednica bi bio mali podvig.”
Upozorenje UN-a dolazi usred složenog okruženja za humanitarne agencije u Afganistanu, gdje su neke odlučile obustaviti operacije. UN i druge humanitarne skupine držale su se malog broja iznimaka koje su dopuštale ženama da rade u posebnim okolnostima u zdravstvu, obrazovanju i prehrani dok su visoki dužnosnici UN-a pokušavali uvjeriti talibane da ponište svoj edikt iz prosinca bez naznaka uspjeh, piše Guardian.
Komentari