UN i NGO: Zabrinutost zbog mađarskih mjera prema migrantima

Autor:

epa05409603 A migrant is seen amongst tents in a temporary camp on the Serbian side of the Serbian-Hungarian border near Kelebia, 05 July 2016. On this day the Hungarian authorities introduced new border regulations, which are in line with the government's goal, to stem the uncontrolled inflow of illegal migrants. The new law aims to ensure that no one enters the country illegally but guarantees migrants an opportunity to submit asylum requests. Under the law, illegal entrants stopped within eight kilometres of the border will be escorted back over the border and offered an opportunity to apply for asylum at a transit zone. Migrants who comply with authorities, and apply for asylum, will not be expelled from the country and their appeals will be processed without delay.  EPA/EDVARD MOLNAR HUNGARY OUT

Agencije Ujedinjenih naroda u Srbiji i nevladine udruge izrazile su u petak zabrinutost zbog daljnjeg pogoršanja položaja migranata na sjeveru Srbije, gdje se njihov broj udvostručio zbog novih restriktivnih mjera Mađarske.

Prema priopćenju agencija UN koje prenosi Radio-televizija Srbije, u tom je području trenutačno više od 1.300 migranata, većinom žena i djece od kojih je nekoliko stotina smješteno na punktu za pomoć u okolici Subotice, dok oko 800 čeka pod otvorenim nebom izvan mađarske “tranzitne zone” kod graničnog prelaza “Horgoš 1”.

Nedostatak smještaja, zdravstvenih i sanitarnih uvjeta predstavljaju veliki problem, navodi se priopćenju UN-a u i naglašava da su agencije UN-a i nevladine udruge intenzivirale pomoć vladi Srbije osiguravanjem novih količina hrane, vode, medicinske i druge neophodne pomoći.

Srbijanski ministar rada Aleksandar Vulin zatražio je u četvrtak od premijera Aleksandra Vučića hitnu sjednicu Ureda za koordiniranje službi sigurnosti “zbog sve složenije situacije s migrintima”, upozorivši da bi Srbija mogla u migrantskoj krizi ostati sasvim sama.

Vulin je podsjetio da su samo tijekom jedne noći u Srbiju iz smjera Mađarske ušla 334 migranta, a iz Makedonije njih 158, a taj broj na terenu i veći. Vulin je rekao da se “neće dozvoliti njihov nekontrolirani dolazak”.

“Moram reći da sam veoma zabrinut nakon što sam dobio informaciju da će ih tijela Mađarske, ne samo uputiti u tranzitnu zonu nego ih vratiti na teritorij Srbije, bez pravne osnove, bez uporišta u međunarodnom pravu, kao i i informacije da Hrvatska ponovo razmišlja o podizanju ograde na našim granicama”, rekao je Vulin.

UN kaže da je pravo na azil temeljno ljudsko pravo, te da tražiteljima azila mora biti omogućen pristup teritorijiu države u kojoj se traži azil.

Unatoč tome, više od 120 potencijalnih azilanata prijavilo je 6. srpnja vlastima, agencijama UN-a i partnerima da im je onemogućen pristup azilantskim procedurama u Mađarskoj i da su umjesto toga protjerani nazad u Srbiju, bez poštivanja procedure readmisije ili povratka.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)