Ulagači zabrinuti zbog omikrona? Azijske burze oštro pale na početku tjedna

Autor:

Pexels/Pixabay

Na azijskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica oštro pale, kao i cijene nafte, jer se ulagači plaše da će restriktivne mjere u sve većem broju zemalja protiv omikrona dovesti do usporavanja oporavka svjetskog gospodarstva.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,5 posto, pa je skliznuo na najnižu razinu u ovoj godini.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo više od 2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,2 i 1,6 posto.

Pad indeksa posljedica je zabrinutosti ulagača jer u svijetu brzo raste broj zaraženih omikronom, koji je zarazniji od prethodnih varijanti koronavirusa.

U Danskoj, Južnoj Africi, Britaniji i nekim drugim zemljama broj novih slučajeva zaraze udvostručuje se svaka dva dana.

Stoga sve više zemalja, uključujući Britaniju, Nizozemsku i Dansku, ponovno uvodi restriktivne mjere, i to uoči božićnih blagdana.

„Omikron će, čini se, biti Grinch koji je Europi ukrao Božić. Kako se broj zaraženih od omikrona udvostručuje svakih 1,5 do 3 dana, moguć je velik udarac na bolnički sustav čak i da postoji učinkovito cjepivo”, kaže Tapas Strickland, analitičar u NAB-u.

Ulagači se plaše da će nove restrikcije na putovanja, društveni život i poslovanje dovesti do usporavanja oporavka gospodarstava od koronavirusa.

Zabrinutost je tim veća što se i inflacija u mnogim zemljama kreće na najvišim razinama u više godina, što bi moglo navesti središnje banke na ukidanje monetarnih poticaja i povećanje kamatnih stopa.

Prošloga je tjedna američka središnja banka najavila ubrzanje procesa ukidanja programa kupnje obveznica i signalizirala moguće povećanje kamata u idućoj godini čak u tri navrata.

Europska središnja banka najavila je, pak, smanjenje poticaja, dok su britanske monetarne vlasti povećale ključne kamatne stope.

Kineska središnja banka jutros je krenula suprotnim smjerom – smanjila je kratkoročne kamate sa 3,85 na 3,80 posto, što je prvi takav njezin potez još od travnja prošle godine.

No, to nije ohrabrilo ulagače jer su, čini se, očekivali značajnije mjere, s obzirom da se rast kineskog gospodarstva posljednjih mjeseci usporava.

Dolar blago oslabio, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala, nakon rasta prošloga tjedna.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 96,62 boda, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 96,65 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 113,65 na 113,50 jena.

Američka je valuta blago oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1250 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,1240 dolara.

Cijene su nafte, pak, nastavile padati, nakon što su prošloga tjedna oslabile oko 2 posto, jer se trgovci plaše da će restriktivne mjere u nizu zemalja, kao i ograničenja putovanja, izazvati slabljenje potražnje za gorivima.

Na londonskom je tržištu cijena barela skliznula 2,6 posto, na 71,60 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,95 posto, na 68,80 dolara.

Uvođenjem novih mjera uoči božićnih blagdana padaju cijene nafte

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.